Dieta Tłuszczowa

Dieta Tłuszczowa. W dzisiejszym wpisie mam zamiar podzielić się z Wami, drodzy czytelnicy, moim spostrzeżeniami oraz wiedzą dotyczącą diety tłuszczowej.Mimo, że jak część z Was pewnie wie powszechnie przyjęte poglądy głoszą, że to tłuszcz jest przyczyną wielu chorób o podłożu żywieniowym, w rzeczywistości winę za to ponoszą węglowodany!Zapewniam Was, że nie jest tylko moje zdanie.
Zacznijmy od początku, a więc:

Aby lepiej zrozumieć istotę Diety Tłuszczowej warto zwrócić uwagę dlaczego tyjemy?

Postaram się odpowiedzieć najprościej jak potrafię otóż czynnikiem odpowiedzialnym za ten proces jest insulina.Jak część z Was wie jest to hormon, którego zadaniem jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Odpowiedzialną za produkcje insuliny jest trzustka. Co ciekawe produkuje ją jeszcze zanim zaczniemy jeść a już samo myślenie o jedzenie stymuluje ten proces. Gdy zaczynamy jeść, już po pierwszych kęsach, wydziela się więcej insuliny, a momencie gdy glukoza ze zjedzonego posiłku zaczyna zalewać krwiobieg, jeszcze więcej. Wtedy też insulina sygnalizuje komórkom, żeby zwiększyły tempo pompowania glukozy z krwiobiegu (pojawia się, gdy spożywacie węglowodany).
Część insuliny jest natychmiast przetwarzana na potrzebną organizmowi energię natomiast resztę komórki mięśniowe magazynują w postaci glikogenu, a komórki tłuszczowe – w formie tłuszczu i to nie tego tłuszczu z diety tłuszczowej a tego z różnych oponek 😉
Hormon ten wydzielana jest głównie w reakcji na spożywane węglowodany – organizm robi to, aby utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą. Dlatego, jeśli chcemy schudnąć, musimy przede wszystkim obniżyć poziom insuliny i ograniczyć jej wydzielanie. Gdy poziom insuliny wzrasta, organizm magazynuje tłuszcz. Gdy spada – mobilizuje go i wykorzystuje jako paliwo. Przyznacie, że to proste prawda ;)? Tutaj warto również zauważyć, iż według powyższego nie ma znaczenia ilość spożywanych kalorii a ich źródło pochodzenia. Na myśli mam węglowodany.

Jak zatem walczyć z nadwagą?

Pewnie udało Wam się zauważyć, że w waszym otoczeniu znajdują się osoby, które zwykły mówić: Ja to nie ważne co jem bo i tak nie grubnę. Gratuluje im! Wniosek jednak nie wszyscy tyją, jedząc węglowodany. W sytuacji odwrotnej, a więc tej bliższej Wam, gdy przybieracie na wadze, winne są tylko one – węglowodany.Wniosek drugi im mniej ich spożywamy, tym łatwiej utrzymać nam dobrze wyglądająca sylwetka.
Dieta Tłuszczowa.

Najgorszymi węglowodanami dla naszego organizmu są te, które mają największy wpływ na poziom, wyżej objaśnionej, insuliny. Do tej grupy należą przede wszystkim produkty z mąki, a więc: bułki, chleb, ciasta, płatki śniadaniowe oraz makarony.Uzupełnieniem tej grupy są węglowodany płynne, tutaj na „zaszczytne” miejsce zajmują kolejno: piwo (niestety), soki owocowe, wszystkie napoje gazowane oraz produkty pochodzenia skrobiowego takie jak ziemniaki, ryż i kukurydza.Pamiętajcie, że organizm człowieka w pierwszej kolejności spala cukry pochodzące z węglowodanów.

Moja rada:

Jeśli będziemy przyjmować je w jaki najmniejszych ilościach, a przy tym zbilansujecie dietę o spożywanie głównie tłuszczy i białka to w rezultacie sięgną one po zapasy zmagazynowane w tkance tłuszczowej i dzięki temu zaczniecie tracić na wadze.

Wydrukujcie sobie ją albo przepiszcie bo przecież po to tutaj zajrzeliście ;)! A teraz najważniejsze:
No dobra, czym właściwie jest ta Dieta Tłuszczowa?
Wyobraźcie sobie sytuacje, w której w trakcie odchudzania ograniczacie wszystkie kalorie w swojej diecie po równo albo przede wszystkim te kalorie, które pochodzą z tłuszczu (tak jak to radzą często media i sponsorujące je koncerny).Będziecie jeść mniej tłuszczu i białka, które jak to wcześniej opisałem nie są tuczące a nawet wskazane, a więcej węglowodanów, które tuczą. Nie tylko dieta się nie sprawdzi, wasz wysiłek się opłaci, ale w dodatku stale będziecie głodni. To również kolejna sytuacja, w której uświadomicie sobie, że kolejny raz ponieśliście porażkę.
Ja natomiast jestem tutaj po to żebyście odnieśli sukces. Dlatego radzę Wam ograniczyć jedynie węglowodany. Dodatkowo w odróżnieniu od innych diet, w przypadku tej, zawsze gdy poczujecie głód możecie sięgnąć po jeszcze więcej białka i tłuszczu, ponieważ one nie mają wpływu na jego magazynowanie. Jeśli chcecie schudnąć szybko i skutecznie, musicie zredukować ogólną liczbę węglowodanów do mniej niż 20 g dziennie. Dieta Tłuszczowa to dieta, podczas której najlepiej sprawdza się zasada „karmienia na żądanie”. Trzeba jeść, gdy czuje się głód, a przestać, gdy wystąpi uczucie sytości. Przyznacie, że to proste ;)?

Gosia, to co możemy jeść?

Zalecam Wam spożywanie wieprzowiny, wołowiny, baraniny, cielęciny, jagnięciny, oraz drób, ryby i owoce morza. Radzę zwrócić uwagę na etykiety i opisaną na nich zawartość węglowodanów w przypadku wędlin. Pamiętajcie jak najmniej węglowodanów! Jajka razem z żółtkami możecie jeść bez ograniczeń. Nie unikajcie tłuszczu! Kolejna rada jeżeli lubicie piersi kurczaka czy indyka nie zapominajcie dodaniu do nich oliwy z oliwek, która pozwoli na zbilansowanie właściwych proporcji między białkiem i tłuszczem. Codziennie w menu powinny znaleźć się dwie szklanki różnych sałat, a także warzywa (jedna szklanka surowych). Później, zależnie od efektów, ich ilość może wzrastać. Można też zjadać do 100 g sera dziennie. Niestety do serów nie wliczajcie serków topionych.
Dieta Tłuszczowa. Zazwyczaj samo ograniczenie spożycia węglowodanów daje spektakularne efekty odchudzające. Może się jednak okazać, że w trakcie stosowania diety Wasza waga zatrzyma się na pewnym poziomie i stawi opór. Brzmi groźnie, ale i na nie jest sposób. Rozwiązaniem będzie, jak już wspomniałam powyżej, ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów poniżej 20 g oraz unikanie produktów, które mogą stymulować wydzielanie insuliny (np. napojów gazowanych light, nabiału, kawy, orzechów). Pamiętacie, że tacy co myślą że wolno im jeść wszystko? Jeżeli przydarzy wam się tak, że będziecie chudnąc w zadowalającym tempie, możecie rozważyć ponowne wprowadzenie do diety produktów węglowodanowych, których nam najbardziej Wam brakowało i obserwować, jak reaguje na nie Wasz organizm.

Bardzo ważne! Pamiętajcie, że sacharoza, dekstroza (cukier gronowy), fruktoza, maltoza, laktoza, glukoza, miód, syropu z agawy, syropu kukurydzianego, syropu klonowego to też cukier, tylko pod inną podstawą. Każdy jednak tuczy tak samo!

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk