Podjadanie – Jak sobie z tym poradzić..

Podjadanie-Jak-sobie-z-tym-poradzic-mataleo-eu-gosia-klos

Dopiero co zjadłaś kolację a już masz ochotę coś podjeść. Wędrujesz do kuchni, otwierasz lodówkę i szafki w poszukiwaniu przekąski. Znasz to? Nie jesteś sama!! Ponad połowa polaków robi to samo – podjada pod wpływem impulsu lub traktuje takie podjadanie jako sprawienie sobie odrobiny radości. Podjadanie jednak nie wróży nic dobrego dla naszej talii.

Podjadanie – Jak sobie z tym poradzić..

Czy to znaczy, że podjadanie przekąski jest złe? Niekoniecznie. Przekąski mogą być dobrą strategią aby kontrolować głód i ogólną ilość spożywanych kalorii. Jest jednak jeden warunek. Odpowiedzialność! Musisz wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i za swoje ciało.

Gdy przekąska to tylko chęć..

Skorzystaj z przekąski gdy jesteś głodna. Nie dlatego, że przekąska wygląda dobrze, ładnie pachnie, albo że wiesz, że smakuje. Daj sobie szansę i postaraj się dziś NIE SKORZYSTAĆ z przekąski. Choćby jednej tego dnia. Jeśli uda ci się tego dokonać, nazwij to sukcesem i bądź z siebie dumna.

Gdy przekąska jest rutynową czynnością …

Skorzystaj z przekąski rutynowo w pewnej porze dnia. Zaplanuj to. Być może idziesz po przekąski o tej samej porze. Bądź na nią przygotowana z niskokaloryczną przekąską. Spróbuj owoców i warzyw, samodzielnie lub w połączeniu z umiarkowaną ilością chudego białka lub zdrowych tłuszczów. Świetnie tutaj może się sprawdzić papryka, jogurt o niskiej zawartości tłuszczu, kawałek twarogu lub kilka orzechów.

Przekąska gdy nie jesteś głodna…

Jeśli nie jesteś głodna, nie przekąszaj. Zadaj sobie pytanie, dlaczego naszła cię ochota na przekąskę. Oto typowe wyzwalacze i pomysły radzenia sobie z nimi:

Nuda?

Wypróbuj nową aktywność lub zapisz na liście kilka rzeczy do zrobienia.

Niepokój?

Spróbuj techniki trzech oddechów. Usiądź w wygodnym fotelu. Postaraj się aby plecy były proste. Zamknij oczy. Język do podniebienia. Weź głęboki, spokojny wdech przez nos. Wypuść powietrze przez usta. Powtórz trzy razy.

Nawyk?

Spróbuj ćwiczeń, gry lub zabawy.

Następnym razem gdy przyjdzie ochota na przekąskę, zadaj sobie następujące pytania:

Czy jesteś głodna bo zjadłaś lekką kolację trzy godziny temu? Jeśli tak, to co jeszcze może wypełnić twój czas przed snem? Albo może połóż się już spać?

Wreszcie, bądź uczciwa wobec siebie. Jeśli mimo wszystko wybierasz się po przekąskę wybierz raczej niskokaloryczne przekąski, takie jak surowe warzywa i chrup dalej 🙂

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk