Oto 6 rzeczy, które powinnaś zrobić, gdy masz problemy z brzuchem

Brzuch i jej problemy - Gosia Klos

Oto 6 rzeczy, które powinnaś zrobić, gdy masz problemy z brzuchem. Niezależnie od tego, czy złapałeś grypę, czy zjesz coś złego lub masz zatrucie pokarmowe, zaczyna Cię boleć brzuch i masz biegunkę! Spędzasz dzień biegając do łazienki, tracąc wszystko, co jesz lub pijesz. Pod koniec dnia jesteś wyczerpany i słaby. Jeśli zaczniesz cierpieć na biegunkę, powinieneś mieć pewne rzeczy pod ręką, aby zacząć normalnie funkcjonować i zacząć jeść. Będziesz musiał wymienić kluczowe minerały i płyny, więc trzymanie tych przedmiotów pod ręką sprawi, że nie zaczniesz biegać do sklepu.

Sprawdź 6 rzeczy, które powinieneś mieć, aby pomóc w walce z biegunką.

1. Pij dużo wody. Jak tylko będziesz w stanie, musisz zacząć zastępować płyny, które utraciłeś. Najprościej są najlepsze płyny, które są łatwe w stosowaniu: buliony, soki, woda itp. Unikaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę.

2. Probiotyki. Biegunka ma tendencję do rozrywania systemu swoich zdrowych bakterii. Jak tylko będzie to możliwe, zacznij stosować dietę bogatą w probiotyki: ciemna czekolada, dojrzały serek, ser, jogurt, chleb na zakwasie, marynaty,  kapusta kiszona to tylko kilka świetnych potraw.

3. Surowe potrawy. Podobnie jak w przypadku niektórych produktów spożywczych, które nie należy jeść. Trzymaj się z dala od smażonych potraw, pikantnych potraw, owoców i pokarmów o wysokiej zawartości błonnika.

4.  Biegunka często powoduje utratę elektrolitów, więc ich wymiana jest ważna. Możesz to zrobić poprzez napoje sportowe lub jedzenie.

Prawidłowe wartości elektrolitów w organizmie

  • sód: 3250 mg/L; 142 mmol/L,
  • potas: 156 mg/L; 4 mmol/L,
  • magnez: 24 mg/L; 1 mmol/L,
  • wapń: 100 mg/L; 2,5 mmol/L.

 

Jak uzupełnić elektrolity?

  • pij dużo wody wysoko zmineralizowanej,
  • pij soki pomidorowe, które są źródłem potasu,
  • stosuj dietę bogatą w sód, potas (np. pomidory, banany, morele suszone) i magnez (np. pestki dyni, kakao, migdały),
  • stosuj minerały w tabletkach, np. chelaty aminokwasowe,
  • w przerwach między ćwiczeniami pij napoje izotoniczne, zawierające chlorek sodu lub chlorek potasu,
  • śpij 8 godzin.

5. Potas. Potas to kolejny minerał, który przypomina o wymianie. Banany, soki owocowe i obrane ziemniaki stanowią świetne i łatwe do strawienia źródła.

6. Rozpuszczalny błonnik.  Banany, biały ryż i płatki owsiane są dobrym źródłem rozpuszczalnego błonnika, który pomoże zestalić luźny stolec.

Jeśli żadne z tych podpowiedzi, które napisałam nie pomogą, to zgłoś  sie do lekarza. To może być większy problem niż sie spodziewamy. 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk