Objawy zespołu policystycznych jajników – PCOS

jajniki

Objawy zespołu policystycznych jajników – PCOS.  Zespół policystycznych jajników, znany również jako PCOS, jest problemem wielu kobiet, które są w okresie rozrodczym.  Jest to efekt braku równowagi hormonalnej, a często – ale nie zawsze. Temat jest bardzo obszerny i napewno nie bedzie napisany w jednym artykule jak sbie radzić z tym problemem.

Torbiele te nie są szkodliwe, ale prowadzą do zaburzeń równowagi hormonalnej, które mogą powodować rzadkie lub długotrwałe okresy menstruacji, nadmierne wypadanie włosów, trądzik i otyłość. Ważne jest również wczesne rozpoznanie PCOS, co nie prowadzi do długotrwałych powikłań, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca.

Co powoduje PCOS?

Lekarze nie wiedzą, co dokładnie powoduje syndrom policystycznych jajników, ale Mayo Clinic tłumaczy, że istnieje kilka teorii dotyczących pewnych czynników ryzyka:

– Nadmiar insuliny:

Zbyt duża ilość insuliny może wpływać na jajniki poprzez zwiększenie produkcji androgenów (hormony męskie), co mogłoby ostatecznie wpłynąć na prawidłowe wylewanie jajników.

– Zapalenie niskiego stopnia:

Badania wykazały, że kobiety z PCOS mają również zapalenie o niskiej częstotliwości, które powodują wielotłoczne jajniki do wytwarzania androgenów.

– Dziedziczność:

PCOS może być również w wykryta w rodzinach, więc jeśli twoja matka lub siostra ma PCSO , masz większą szansę na zdobycie teJ CHOROBY.

Objawy

Objawy zespołu policystycznych jajników zaczynają się wkrótce po rozpoczęciu przez kobiety okresu, ale PCOS może się rozwijać także w późniejszych latach rozrodczych. Istnieje wiele objawów, na które warto zwrócić uwagę; jednakże poszczególne osoby mogą mieć wpływ różny, a objawy pogarszają się wraz z otyłością.

Należy zwrócić uwagę na następujące objawy:

1.Nieregularne cykle menstruacyjne

Jest to jeden z najczęstszych objawów PCOS. Niektóre przykłady obejmują okresy trwające 35 dni lub dłużej, mniej niż osiem okresów rocznie, długie lub mocne okresy oraz brak miesiączki przez cztery miesiące lub dłużej.

2. Nadmiar włosów twarzy i ciała

Można zauważyć zwiększenie wzrostu włosów na brodzie, klatce piersiowej, plecach.

3. Zmęczenie

Mogą wystąpić depresja lub wahania nastroju, które wydają się charakterystyczne.

4. Trądzik

PCOS może również powodować trądzik lub bardzo tłustą skórę. Krosty mogą być bardzo głębokie i bolesne.

5. Zagadnienia dotyczące poziomu insuliny

Nadmiar insuliny wpływa negatywnie na zdolność jajeczkowania.


Leczenie

Leczenie PCOS jest inne u każdego. Lekarz może zalecić zmiany stylu życia, takie jak dieta i ćwiczenia, które pomagają schudnąć. Lekarz może również przepisać kontrolę miesiączki, aby pomóc w regulacji okresu i zmniejszyć produkcję androgenów.

Każdy pacjent jest jednak inny, więc jeśli rozpoznasz którykolwiek z objawów, powinnaś  porozmawiać ze swoim lekarzem, aby uzyskać diagnozę i nauczyć się najlepszego sposobu leczenia PCOS i objawów.

Pracuje z wieloma paniami z problemami PCOS i wiecie co jest najlepsze aby pozbyć sie problemu?? Odpowiedni trening i sposób odzywania. Oczywiście do wszystkiego jest potrzebny czas, nie w miesiąc czy dwa można wszystko wyregulować.

Najważniejsze, aby zacząć ze mną współpracę i nie czekać, bo nie ma na co! Nic samo się nie zrobi. Napisz do mnie i zarezerwuj sobie tremin na konsultacje.

m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk