Niskokaloryczna dieta

Niskokaloryczna dieta – Diety o wysokiej zawartości tłuszczu są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia szeregu poważnych chorób, takich jak otyłość, nowotwory i choroby serca.

W związku z tym obecne zalecenia dotyczące zdrowia publicznego podkreślają znaczenie zmniejszenia całkowitego spożycia tłuszczu do nie więcej niż 30% wszystkich kalorii lub 60 gramów tłuszczu dziennie, w 1800 kalorii w diecie.

Wskazówki dotyczące zmniejszenia spożycia tłuszczów obejmują obniżenie spożycia całych produktów tłuszczu mlecznego, czerwonych mięs i przypraw wysokiej zawartości tłuszczu. Podczas gdy większość ludzi może poprawić swoje zdrowie poprzez zmniejszenie całkowitej ilości tłuszczu w diecie, spożycie tłuszczu przez dzieci w wieku dwóch lat nie powinien być ograniczony. Ponadto dorośli redukujące ich całkowite spożycie tłuszczu powinno być nadal ostrożni zawierać odpowiednią ilość konkretnych, niezbędnych tłuszczów, zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega-3.

Niskokaloryczna dieta – W ciągu ostatnich 20 lat, ilość i rodzaj tłuszczu w diecie, które powinny być obecne w zdrowej diety jest źródłem ogromnych kontrowersji. Mimo, że tłuszcz jest często przedstawiana jako suplement  przez popularne media, tłuszcz bierze udział w pięciu podstawowych funkcji fizjologicznych:

  1. Tłuszcz jako źródło energii dla organizmu, dostarczając 9 kcal na gram (w porównaniu do 4 kalorii na gram od węglowodanów i białek)
  2. Tłuszcz utrzymuje temperaturę – Zapasów tłuszczu pomaga utrzymać temperaturę ciała i chroni istotne narządy przed urazami
  3. Tłuszcz pomaga w absorpcji i transporcie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (D, E i K), tłuszczu i innych składników pokarmowych rozpuszczalnych w wodzie
  4. Tłuszcz poprawia smak i odczucie w ustach żywności i zapewnia uczucie sytości, które pomaga nam umiarkowany, ile jemy w jednym czasie.

Tłuszcz w diecie zapewnia dwa podstawowe kwasy tłuszczowe (omega-3 tłuszczowe, kwas alfa-linolenowy i tłuszczu omega 6, kwas linolowy), z których obie są konieczne dla wielu ważnych procesach fizjologicznych.
Dla całkowitej zawartości tłuszczu, oznacza nie więcej niż 60 g tłuszczu dziennie na 1800 kalorii w diecie, a w tym tłuszczu ogółem, nie więcej niż 20 g tłuszczów nasyconych.

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk