Niewiarygodne! Czy wiesz co oznacza kolor jajek?

jajko kolor

Niewiarygodne! Czy wiesz co oznacza kolor jajek? Z doświadczenia wiem, że nie zwracasz uwagi na kolor jaj. Wszyscy mają ogólną nadzieję, że w sklepach jest wszystko jest świeże – nawet nie jesteś w stanie zobaczyć zawartości świeżego  jajka, a tym bardziej kolor żółtka. Oczywiście, ma być żółtawy, ale czy poświęcamy tyle uwagi, jak żółte żółtka są żółte? Wyniki wskazują, że ten szczegół może ujawnić więcej niż myślisz.

Jak pokazuje poniższy obrazek, kolor żółtka jaja będzie często różny w zależności od tego, skąd pochodzi. Nie jest to zbieg okoliczności: żółtko żółtka jest bezpośrednią konsekwencją składników odżywczych, które kura została karmiona czyli  co Ty też spożywasz.

Generalnie ciemniejsze żółtko – ma więcej składników odżywczych. Dzieje się tak głównie dzięki zdrowszej, bardziej zróżnicowanej diecie, w której oferowane są kurki wolnodostępne, zawierające nie tylko kukurydzę i zboże, ale także okazjonalny i warzywa. Większość jaj, które znajdują się w supermarketach, pochodzi z fabryk, które mają tendencję do karmienia wyłącznie kurzych ziaren, mocno ograniczając ich dietę.

Generalnie jaśniejsze żółtko – tych składników odżywczych ma o wiele mniej, gdyż kura jest hodowana w fabryce przy 1000 innych kur, a ich pasza ma wiele do życzenia. Zazwyczaj jest mieszana z chemią bez warzyw czy witamin.

Zróżnicowana dieta nawet dla kur zawiera dużo więcej witaminy A, co jest doskonałe dla kości i oczu; Witamina E, która promuje krążenie i zapobiega utlenianiu; I kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą obniżać poziom cholesterolu i ciśnienia krwi.

Świeże jaja kur kupuje z farmy, a nie ze sklepu. Te żółtko naprawdę jest bardzo ciemnie i bardzie jest smak wyostrzony.  Kupuje 60 jaj raz w tygodniu i kosztuje mnie to 10 funtów ( 50 zł )w porównaniu ze sklepowymi cenami to mam tanio i świeżo.

Na wielkość jajka wpływ ma także wiek kurki. Młode muszą wejść w naturalny cykl niesienia jaj, a kiedy to już nastąpi, ich pierwsze jajka są wprawdzie małe, ale jak zapewniają hodowcy, bardzo smaczne. Wiele osób szczególnie w nich gustuje. Najbardziej foremne jajka składają kury w średnim wieku.

Kura z wolnego wybiegu składa średnio jedno jajko na dwa dni. Bywają jednak okresy, że ptak się „wyniesie” i jajek nie ma przez kilka następnych tygodni. Jeśli nie wiesz jak sprawdzić czy jaja są świeże to możesz przelecieć palcem i zobaczyć czy mają szorstką skorupkę, a po włożeniu do wody idą na dno, bo mają w sobie mało powietrza, rozbite na płaski talerz „trzymają się kupy”.

Żółtko świeżego jaja zachowuje kulisty kształt, a białko jest gęste i galaretowate. Starsze jajko po rozbiciu rozpłaszcza się na talerzu. Stare jajko natomiast rozlewa się zupełnie, żółtko miesza się wtedy z białkiem.

Podziel się tym artykułem z przyjaciółmi, aby poinformować o zaletach tych wspaniałych zaletach jaj!

Twój dietetyk https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk