Cześć Kochani,
Niedoczynność tarczycy. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej niedoczynności tarczycy, która w wielu przypadkach jest powodem nadwagi, który to jest natomiast jednym z książkowych objawów związanych z niedoborem hormonów tarczycy. Jak się okazuje, dla wielu osób najważniejszy.
Po kolei co to jest sama niedoczynność tarczycy?
Ano jest to choroba wywołana niedoborem hormonu tyroksyny (T4) i wynikającym z tego niedostatecznym działaniem trijodotyroniny (T3) w komórkach organizmu. Pewnie brzmi to dla części z Was abstrakcyjnie, ale najprościej można wytłumaczyć to w następujący sposób: sytuacja taka sprawia, że spowalniają się procesy metaboliczne organizmu.
Kogo dotyczy?
Niedoczynność tarczycy . Badania dowodzą, moje kochane, że choroba ta częściej dotyczy Was drogie kobiety niż mężczyzn, a częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Niedoczynność tarczycy stwierdza się u 1–6% osób po 60. roku życia.
Jakie są najczęstsze objawy?
Z najczęstszych objawów dla niedoczynności tarczy możemy wyróżnić następujące:
• zwiększenie masy ciała,
• ogólne osłabienie i zmniejszenie tolerancji wysiłku,
• senność,
• zmniejszoną zdolność do skupiania uwagi,
• zaburzenia pamięci,
• nietolerancję zimna, odczuwanie chłodu,
• zaparcia.
Ponadto: U kobiet niedoczynność tarczycy może powodować także zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn osłabienie libido.
Jak sobie z nią radzić?
Osobiście zalecam wizytę u endokrynologa, która okaże się specjalistą w tej dziedzinie, niemniej jednak tej części z Was, która nie chce ograniczyć się jedynie do łykania hormonów lub w ogóle jest przeciwna ich stosowaniu polecam stosowanie specjalnej diety, który wspomoże prace tarczycy oraz pomoże wyregulować nasz metabolizm !
No dobra jaka to dieta?
Przede wszystkim należy Wam wiedzieć, że istnieją pewne składniki mineralne oraz witaminy, które warunkują prawidłowe działanie gruczołu tarczowego. Składniki te biorą udział w przemianach enzymatycznych niezbędnych w produkcji hormonów tarczycowych. I tak możemy wyróżnić następujące:
• hormony tarczycy T3 i T4 zawierają w swojej cząsteczce jod,
• tyreoperoksydaza (TPO), enzym kluczowy w syntezie hormonów tarczycy, zawiera w swojej cząsteczce żelazo,
• od jodowanie (czyli usuwanie jednej cząsteczki jodu) T4 do T3 zachodzi za sprawą enzymów, które są selenoproteinami, czyli zawierają w swej cząsteczce selen,
• cynk jest składnikiem białek receptorowych T3, a jego niedobór zaburza wiązanie tego hormonu.
Nietrudno się więc domyśleć, że niedobór jodu, żelaza, selenu i cynku zaburza prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Wasz jadłospis powinien być więc skomponowany w taki sposób, by dostarczał produktów żywnościowych będących źródłem tych składników mineralnych.
Gdzie znajdę źródła jodu, żelaza, selenu i cynku?
Jod. Warunkiem odpowiedniej syntezy hormonów tarczycy jest prawidłowe zaopatrzenie organizmu w jod. Niemal 80% całkowitej ilości jodu w organizmie znajduje się w tarczycy. Do produktów bogatych w jod zalicza się ryby morskie, takie jak dorsz, mintaj, halibut, płastuga, tuńczyk i makrela, oraz owoce morza – małże i ostrygi.
Żelazo. Najlepszymi źródłami żelaza w diecie są mięso oraz podroby mięsne, ryby, żółtko jaja kurzego, otręby i zarodki pszenne, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, takie jak boćwina, bób, burak, groszek zielony, koper ogrodowy, pietruszka liście i korzeń, szczaw i szpinak, oraz owoce – porzeczki czarne, białe i czerwone, poziomki, maliny, awokado, owoce suszone, nasiona lnu, pestki dyni, nasiona roślin strączkowych.
Selen. Do najlepszych źródeł selenu zalicza się orzechy brazylijskie. Duże ilości tego składnika znajdują się także w rybach (makrela, halibut, dorsz, śledź), nasionach roślin strączkowych, indyku, wołowinie i grzybach. Najlepiej przyswajalna forma selenu, selenometionina i selenocysteina, znajduje się także w pełnoziarnistych produktach zbożowych.
Cynk. Bogatymi źródłami cynku są: mięso, jaja, nasiona słonecznika, nasiona lnu, nasiona dyni, fasola, ciecierzyca, kiełki i otręby pszenne, czosnek, cebula, grzyby i ostrygi.
Podsumowanie
Niedoczynność tarczycy . Niezależnie jednak od wszystkich zaleceń, dieta, która ma służyć naszemu organizmowi i wspomagać leczenie to zawsze kwestia bardzo indywidualna. Tym bardziej, że w przypadku niedoczynności tarczycy przyczyny oraz nieprawidłowości jej towarzyszące mogą być bardzo różne i złożone, związane m.in. z poziomem innych hormonów, stresem, zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych czy intensywnym wysiłkiem. Dlatego też zapewniam Was drogie Panie, Panowie też, że pozytywny wpływ na pracę tarczycy może mieć na przykład: wykluczenie z diety produktów zawierających gluten, wykluczenie nabiału, ale także: detoks organizmu, a nawet – naturalna, odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska.
Jak zawsze najlepszym podejściem będzie zdrowy rozsądek i obserwacja własnego organizmu w zależności od stosowanej aktualnie diety.