Naukowcy wyjaśniają, co dzieje się z twoim ciałem, gdy zyskujesz kilka dodatkowych kilogramów

waga ciała

Naukowcy wyjaśniają, co dzieje się z twoim ciałem, gdy zyskujesz kilka dodatkowych kilogramów.

Dodatkowe kilogramy mają większy wpływ na twoje ciało niż tylko zwiększenie masy ciała. Przybrać na wadze w ciągu roku może wydawać się niewinna, ale nowe kg mogą z czasem sumować się i mieć poważne konsekwencje. Smak jedzenia staje się nudny dla osób z nadwagą, częściej odczuwają depresję i niepokój oraz mają krótko i długoterminowe problemy zdrowotne z oddychaniem, poczęciem i sercem.

Chciałabym zwrócić uwagę na znaczenie zdrowego trybu życia i sporządzić listę 10 konsekwencji nadwagi.

1. Twoje poczucie smaku osłabia i prowadzi do przejadania się

Może się wydawać, że przybieramy na wadze, ponieważ spożywane przez nas jedzenie wydaje się zbyt smaczne, ale to nieprawda. Badania dowodzą, że otyłość zmniejsza nasze receptory smaku o 25%. To sprawia, że ludzie spożywają jeszcze więcej jedzenia, próbując doświadczyć tego samego bogatego smaku, jaki mieli przed ulubionymi posiłkami.

2. Migreny występują częściej.

Przyrost masy ciała zwiększa ryzyko nagłego bólu głowy. Według American Migraine Foundation osoby otyłe częściej cierpią na przewlekłe migreny. Ważne: otyłość nie powoduje migreny, ale jest to czynnik ryzyka, co oznacza, że otyłość zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia migreny.

3. Więcej cholesterolu zbiera się we krwi.

Twoje ciało potrzebuje cholesterolu do budowy zdrowych komórek, ale wysoki poziom cholesterolu może zwiększać ryzyko chorób serca. Przyrost masy ciała powoduje wysoki poziom cholesterolu i zwiększa ryzyko złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych. Złogi tłuszczowe utrudniają przepływ krwi przez tętnice, uniemożliwiają sercu wystarczającą ilość tlenu i zmniejszają dopływ krwi do mózgu. Zwiększa to ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

4. Każdego dnia możesz czuć się bardziej przygnębiony.

Według badań istnieje silny związek między depresją a przyrostem masy ciała. Przybieranie na wadze ma wpływ psychologiczny, co powoduje depresję, szczególnie wśród kobiet. Inne badanie mówi, że osoby z nadwagą mają o 55 procent większe ryzyko rozwoju depresji w ciągu swojego życia niż inne osoby.

5. Możesz mieć problemy z poczęciem.

Jedną z najbardziej niebezpiecznych konsekwencji zdobycia dodatkowych kilogramów dla kobiety jest zwiększone ryzyko bezpłodności. Dodatkowa tkanka tłuszczowa prowadzi do nierównowagi hormonalnej. Wpływa to na cykl menstruacyjny kobiety i jakość jej jaj. W rezultacie kobieta staje się trudniejsza do poczęcia.

6. Twoje mięśnie stają się obolałe.

Przyrost masy ciała prowadzi do niedoboru witaminy D, ważnego składnika odżywczego, który pomaga ciału wchłaniać wapń i promować wzrost kości, pomaga w leczeniu chorób autoimmunologicznych, raka i przewlekłego bólu oraz zwalcza depresję. Osoby z niedoborem witaminy D odczuwają ból mięśni w wielu lokalizacjach. Możesz myśleć, że masz wystarczającą ilość witaminy D przez suplementy i światło słoneczne, ale może ona zostać rozcieńczona w dodatkowej tkance tłuszczowej.

7. Zaczynasz chrapać głośno w nocy.

Możemy myśleć, że kiedy przybieramy na wadze, odkłada się on w niektórych obszarach naszego ciała, ale zamiast tego rozkłada się na całe ciało. Pojawia się również w okolicach gardła i szyi i prowadzi do zwężenia kanału powietrznego. W rezultacie osoba zaczyna chrapać naprawdę głośno.

8. Dodatkowe kg prowadzą do zmian DNA.

Według Helmholtza Zentruma Muenchena nasze geny nie zmieniają się przez całe życie. Przybieranie na wadze może zmienić nasze DNA i może mieć bardziej niebezpieczne konsekwencje niż się wydaje. Ta zmiana prowadzi do zwiększonego ryzyka cukrzycy typu 2, zarówno dla rodziców, jak i ich dzieci.

9. Dodatkowe kalorie zamieniane są w tłuszcz.

Kiedy przekroczysz dzienny limit kalorii i zjesz za dużo, cząsteczki węglowodanów i tłuszczów są przekształcane do wątroby w tłuszcz. Spożywanie dodatkowych kalorii powoduje wzrost zapasów tłuszczu w organizmie, w wyniku czego ponownie przybierasz na wadze. Aby stracić nadmiar kalorii zgromadzonych przez twoje ciało, musisz stworzyć „deficyt kalorii”.

10.Możliwe powody, dla których przybierasz na wadze

Chociaż najbardziej oczywistymi przyczynami przybierania na wadze może być nadmierne jedzenie i brak aktywności, istnieje kilka innych czynników. Brak równowagi hormonalnej, niektóre leki i problemy z tarczycą mogą również wpływać na twoje ciało i powodować przybieranie na wadze.

Jeśli uważasz, że masz którykolwiek z problemów wymienionych w tym artykule, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który pomoże ci podjąć pierwszy krok w kierunku ich rozwiązania.

Czy w okresie wakacyjnym zyskałaś dodatkowe kilogramy? Czy zauważyłaś jakieś rzeczy wymienione w tym artykule, które przytrafiły się Twojemu ciału? Jakie są twoje metody odchudzania? Podziel się ze mną w sekcji komentarzy!

Już niedługo będziesz miała fantastyczny dostęp do platformy Akademia Kocham Fitness z wieloma moimi treningami na brzuch, uda i pośladki i odchudzanie, przepisy, e-booki, live video i wiele więcej fantastycznych i przydatnych informacji, tak abyś mogła schudnąć w miesiąc 5 kg i do lata cieszyć się super figurą i to tylko za 1 zł czyli jak za darmo. Oferta będzie trwała bardzo krótko, więc obserwuj mój profil.

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk