Nasiona Chia mega korzyści z konsumpcji

Nasiona chia - koktajl

Nasiona Chia mega korzyści z konsumpcji. W ostatnich latach nasiona chia zyskały ogromną popularność w środowisku fitness jako coś w rodzaju super jedzenia. Powodem tego jest to, że są one trawione bardzo łatwo pod warunkiem, że są odpowiednio ugotowane. Miejscem pochodzenia jest Meksyk, gdzie zostały wysoko cenione ze względu na liczne korzyści dla naszego zdrowia, a także ich ogromną wartość odżywczą. I zrozum to: w dawnych czasach używano ich nawet jako waluty!

Nasiona są wypełnione substancjami odżywczymi i zapewniają potężną moc energetyzującą. Wielcy azteccy wojownicy używali ich, aby zapewnić im wysoki poziom energii przez cały dzień i zwiększoną wytrzymałość. Zużyli tylko jedną łyżkę nasion chia, aby utrzymać je przez cały dzień. Słowo „chia” oznacza „siłę” w języku Majów. Nasiona Chia były również znane jako „pokarm dla biegaczy”, ponieważ wojownicy i biegacze byli w stanie używać nasion jako źródła energii, aby utrzymać je podczas długich dystansów lub podczas bitwy.

I to nie wszystko. Obecne badania wykazały, że nasiona chia oferują korzyści, które są znacznie większe niż wcześniej sądziliśmy. Główne zalety to zmniejszone oznaki starzenia się, poprawa zdrowia skóry, funkcji serca, funkcji układu trawiennego, wzmacniania mięśni i kości i wiele więcej. Ostatnio wykazano, że mają one potencjał w leczeniu cukrzycy. W tym artykule przedstawiam Państwu wszystkie zalety nasion, możliwe efekty uboczne, które przynoszą i sugestie dotyczące gotowania.

Chia Seeds Nutrition

Wśród wielu powodów, dla których nasiona chia są tak korzystne, są duże ilości błonnika, białka, kwasów tłuszczowych omega-3, witamin i minerałów.

Błonnik – 11g czyli 42% RDV (zalecana dzienna wartość)

Białko – 4,5 g – 9% RDV

Kwasy tłuszczowe omega-3 – 4910 mg

Kwasy tłuszczowe omega-6 – 1630 mg

Wapń – 76 mg – 17% RDV

Miedź – 0,1 mg – 3% RDV

Fosfor – 266 mg – 26% RDV

Potas – 44,7 mg – 1% RDV

Cynk – 1,1 mg – 7% RDV

Nasiona Chia zawierają kilka niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak alfa-linolowy i linolowy, stront, mucyna, witaminy A, B, E i D, minerały takie jak żelazo, siarka, jod, mangan, magnez, tiamina, niacynę i mają obfitość przeciwutleniacze.

 Zalety nasion chia

Mając tak dużą ilość niezbędnych składników odżywczych, nic dziwnego, że regularna konsumpcja nasion chia może poprawić zdrowie na wiele różnych sposobów.

Zdrowie skóry i starzenie się

Naukowcy z Meksyku odkryli, że nasiona chia zawierały całkowite naturalne stężenie fenoli (przeciwutleniaczy) prawie 2 razy wyższe niż wcześniej sądzono i odkryto, że aktywność przeciwutleniaczy jest w stanie uzupełnić do 70 procent aktywności wolnych rodników. To w zasadzie dowodzi, że nasiona chia reprezentują kopalnię złota z natury przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze mogą przyspieszyć proces gojenia się skóry i zapobiec przyszłym uszkodzeniom. Spożywanie nasion chia może hamować przedwczesne starzenie się skóry z powodu zapalenia spowodowanego przez wolne rodniki.

Zdrowie systemu trawiennego

Nasiona Chia są wyjątkowo bogate w błonnik, zapewniając prawie 11 gramów na uncję. Wystarczy jedna porcja, aby zapewnić dzienne zalecane spożycie błonnika. Błonnik pokarmowy jest kluczowym składnikiem Twojego ciała, umożliwiającym kontrolowanie poziomu insuliny. Badania wykazały, że niektóre rodzaje nasion, takie jak chia i len, mogą równoważyć naturalny poziom cukru we krwi ze względu na wysoką zawartość błonnika i zdrowych tłuszczy.

Kolejną korzyścią wynikającą z dużego zużycia błonnika jest to, że pomaga on w regularnym wypróżnianiu i zdrowym stolcu. Duża ilość włókien w chia może pomóc Ci czuć się pełniejsze o wiele szybciej, ponieważ wchłaniają one stosunkowo dużą ilość wody, co powoduje, że rozszerzają się i zajmują większą objętość w żołądku. To może być powód, dla którego tak wiele badań wykazało, że nasiona chia mogą ograniczyć głód i zmniejszyć apetyt, co ostatecznie doprowadzi do zdrowej utraty wagi. Inną cechą nasion chia jest to, że po zjedzeniu tworzą w żołądku substancję podobną do żelatyny. Dzieje się tak, ponieważ rozpuszczalny błonnik znaleziony w nasionach chia działa jako probiotyk, co z kolei wspiera wzrost probiotyków w jelitach.

Zdrowie i funkcjonowanie serca

Powody, dla których nasiona chia są tak korzystne dla zdrowia twojego serca, to to, że są w stanie odwrócić poziom stanu zapalnego, utrzymać zdrowy poziom cholesterolu i obniżyć ciśnienie krwi. Dodatkowo, poprzez odwrócenie procesu stresu oksydacyjnego, osoba będzie miała mniejsze ryzyko rozwoju miażdżycy, gdy będą regularnie konsumować nasiona chia. Wszystkie badania przeprowadzone na ludziach i zwierzętach wykazały potencjalną skuteczność nasion chia w zwalczaniu dusznicy bolesnej, alergii, poprawie wyników sportowych, zapobieganiu nowotworom, zawałom serca, chorobie wieńcowej serca, hiperlipidemii, stanom hormonalnym lub endokrynnym, rozszerzaniu naczyń krwionośnych nadciśnienia i udarom.

Niektóre dowody wskazują również na potencjalne właściwości przeciwutleniające, przeciwzakrzepowe i przeciwwirusowe nasion chia. Dodatkowo, jak już wcześniej wspomnieliśmy, nasiona chia są wyjątkowo bogate w linoleinę, czyli kwas tłuszczowy, który może pomóc organizmowi w wchłanianiu rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, takich jak witamina A, D, E i K. Biorąc pod uwagę to małe ziarno, chia faktycznie ma imponująca ilość zdrowych tłuszczów, takich jak omega-3, które w rzeczywistości mają więcej niż łosoś. Omega-3 pomaga chronić serce poprzez obniżenie złego poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i stanu zapalnego. Zapalenie może naprawdę nadwerężyć naczynia krwionośne i spowodować wiele rodzajów chorób serca. Tak więc, kiedy jesz nasiona chia, w rzeczywistości poprawisz zdrowie swojego serca i ochronisz je dzięki kwasom tłuszczowym omega-3.

A to, co odkryli, było zdumiewające:

W pierwszym badaniu spożycie nasion chia całkowicie zapobiegło wystąpieniu dyslipidemii, jak również oporności na insulinę. Poziomy we krwi szczurów wcale się nie zmieniły, mimo że 65% ich diety składało się z cukru przez 3 tygodnie.

W drugim badaniu, po tym jak chore szczury otrzymały nasiona chia, a następnie karmiono je dietą bogatą w sacharozę przez 2 miesiące, całkowicie wyzdrowiały z ich warunków. Naukowcy odkryli również, że dodatek chia zmniejszył również trzewną tkankę tłuszczową, która jest tłuszczem w okolicy brzucha, wpływając na metabolizm i przyczyniając się do rozwoju otyłości.

Ostateczny wniosek był taki, że nasiona chia mogły zatrzymać cukrzycę, a nawet ją odwrócić.

Potrzebujesz diety, która skutecznie Cię odchudzi? A może potrzebujesz diety i. treningu jednoczenie, która pomoże lub całkowicie wykluczy takie dolegliwości jak: zaparcia, nadciśnienie, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, miażdżyca, osteoporoza lub chcesz zregenerować swoje jelita, a trening dobiorę dla ciebie indywidualnie.  Napisz do mnie w celu konsultacji, a następnie ułożę dla Ciebie dietę oraz trening bez drogich, wyszukanych produktów. 

Tylko dziś promocja!

Koszt diety i treningu to to 250 zł + darmowa książka! Kliknij Tutaj aby zgłosić się po dietę i trening. 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk