Metabolizm zgodny z wiekiem

dietetyk

To co bezkarnie możesz jeść mając tylko 20 lat, po 30 – stce zacznie przyczyniać się do wałeczków na brzuchu, a po 50 – tce spowoduje poważną nadwagę. Z upływem lat wolniej spalamy kalorie ( to wina metabolizmu ) mniej się ruszamy, spada tez wydolność organizmu. Dlatego ja jako dietetyk układam diety zindywidualizowaną dietę i zawsze na początku biorę pod uwagę wiek i ryzyko chorób, które potencjalnie mogą się pojawić, kiedy mamy czterdzieści i więcej lat.

Co to jest takiego metabolizm?

Metabolizm, czyli tempo spalania kalorii, uzależniony jest od genów, płci – kobiety mają wolniejszy i co jest bardzo istotne wieku!  W zależności od wieku zmienia się nie tylko zapotrzebowanie na kalorie, ale także na konkretne składniki odżywcze.  Osoby miedzy 20-40 rokiem potrzebują więcej białka, które odpowiada za zdrowie i silne mięśnie, natomiast osoby w podeszłym wieku mają większe zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.

25-39 lat

W tym wieku kobiety o prawidłowej masie ciała i umiarkowanej aktywności powinny spożywać dziennie 2000 – 2500 kcal. Żeby schudnąć, wystarczy wiec ograniczyć kaloryczność posiłków do 1500 kcal. To wcale nie tak mało.  Tłuste mięso i nabiał trzeba zastąpić chudymi. Żadnych słodkości , białego pieczywa oraz makarony. Zwiększ porcje warzyw do pól kilograma dziennie. Gotuj je al dente lub jedz je surowe np. marchewka.

40-55 lat

Średnie zapotrzebowanie na kalorie w tym wieku wynosi 1700 kcal. Jeśli wiec chcemy zrzucić pare kilogramów, trzeba ograniczyć do 1200 kcal. Przemianę materii poprawi dieta bogata w chude produkty białkowe ( nabiał, cielęcina, ryby )  Możemy również dodać sobie produkty z soi np. serek tofu. Łagodzą bowiem niekorzystne skutki zmian hormonalnych, które już się zaczęły. Korzystnie działają produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty.

WAŻNE DLA CIEBIE

  • Na tej diecie można stopniowo gubić naliczone kilogramy
  • Każde danie warto jeść powoli, by oszukać głód
  • Warto komponować dietę zgodnie z liczbą lat i zapotrzebowaniem organizmu na kalorie

Dieta zgodna z wiekiem musi być układana indywidualnie, najlepiej przez dietetyka! Zapraszam do współpracy. 

m.klos@btinternet.com

 Twój Dietetyk https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk