Masz Torbiele na jajnikach – ten Artykuł jest Dla Ciebie

torbiele i jajniki problemy

Masz Torbiele na jajnikach – ten Artykuł jest Dla Ciebie. Jajniki są dwoma narządami wielkości orzecha, znajdującymi się po obu stronach macicy. Regulują cykl menstruacyjny i płodność, wytwarzają hormony i uwalniają jaja.

Nie jest niczym niezwykłym, że wypełnione płynem torbiele rozwijają się w tkance jajnika z powodu fluktuacji hormonalnych lub pewnych nieprawidłowości strukturalnych.

Torbiel jajnika jest dość powszechnym problemem wśród kobiet w wieku rozrodczym.

W większości przypadków worki te są nieszkodliwe i nie powodują dyskomfortu. Możesz nawet nie wiedzieć, że go masz, ponieważ funkcjonalne torbiele jajników często ustępują w ciągu trzech cykli miesiączkowych.

Ale czasami torbiel może nie mieć nic wspólnego z cyklem miesiączkowym. Torbiele dermoidów, torbielakogruczolaki i torbiele endometrioidalne mogą rosnąć na tyle duże, aby spowodować zmianę położenia jajnika, co często prowadzi do bolesnego skręcenia jajników.

Chociaż wiele torbieli jajników pozostaje bezobjawowych, kobiety z tymi formacjami mogą skarżyć się na ciężkość i skurcze w podbrzuszu, wzdęcia, częste parcie na mocz i ból podczas stosunku.

Nie jest niczym niezwykłym, że formacja kieszonkowa w jajniku jest przypadkowo wykrywana podczas rutynowego badania miednicy lub niezwiązanego badania USG. Rzadko może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego w celu wykrycia torbieli i określenia jej wielkości.

Czasami lekarz może potrzebować małego nacięcia i wstawić cienki instrument zwany laparoskopem, aby zobaczyć powierzchnię jajników i usunąć torbiel.

Jeśli masz ryzyko rozwoju raka jajnika, specjaliści ds. Zdrowia mogą zalecić badanie krwi na CA125, które jest białkiem związanym z rakiem. Jednak stężenia CA125 mogą być również podwyższone u kobiet z endometriozą, mięśniakami i zapaleniem narządów miednicy mniejszej.

W zależności od rodzaju torbieli jajnika, wieku, objawów i wywiadu, można zaproponować różne plany leczenia.

Lekarze często zalecają pacjentom odczekać kilka miesięcy i ponownie zbadać jajniki, jeśli torbiel jest mała i nie powoduje żadnych objawów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniknie ona sama bez żadnego leczenia.

Aby zapobiec dalszemu rozwojowi torbieli, specjalista medyczny może zalecić stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, ale warto wiedzieć, że doustne środki antykoncepcyjne nie są w stanie zmniejszyć istniejącej torbieli.

Treningi są bardzo dobre na problemy z torbielami, PCOS i innymi schorzeniami macicy. Wielokrotnie panie zgłaszające się do mnie na treningi mając torbiele, po 3 miesiącach treningów ze mną online w domu, torbiele po prostu się wchłaniały i nie było już problemów.

Napisz do mnie po taki trening i zobaczysz zmiany w swoim ciele. KLIKNIJ TUTAJ.

Jeśli twój jajnik zawiera dużą torbiel, która wygląda jak patologiczna formacja, lub jeśli ma tendencję do szybkiego wzrostu, operacja może być najlepszym rozwiązaniem.

Podziel się tym z przyjaciółmi i rodziną i daj nam znać, co myślisz w komentarzach poniżej.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk