Kamera trafia do fabryki hot-dogów – szokujące fakty

parówki ze wszystkiego - przepis na niezdrowe jedzenie

Kamera trafia do fabryki hot-dogów – szokujące fakty. Być może słyszałaś plotki o tym, jak powstaje hot dog – parówka.  Tradycyjny hot dog, krewny niemieckiej kiełbasy, zawiera kurczaka, wieprzowinę i wołowinę. Jak na ironię, twój nękający przyjaciel może mieć rację co do jednej rzeczy: podstawą hot-doga jest resztki mięsa lub resztki (zwykle ze steku lub innego kawałka wołowiny) tak by pewnie każdy chciał i tak pewnie każdy myśli. Niestety jest inaczej.

Tradycyjnie parówki – głównie z wymion. Obecnie leci wszystko, jest poddawane enzymom trawiennym (chemia i naturalne) po tym gotowane, miażdżone, mielone i formowane. W ten sposób, kości, pazury, racice, uszy, włosy, ogony, skóra i inne stają się pięknie wyglądającym, mięskiem w przyjemnym różowym odcieniu który w połączeniu z zapachem kawy zbożowej przypomina wszystkim dzieciństwo.

Po zmieleniu kawałków mięsa wołowego do partii dodaje się przetworzone drobinki kurczaka, skrobię kukurydzianą, sól i inne aromaty. (Parówki również zawierają syrop kukurydziany). W zależności od rodzaju parówek, które kupisz, zacznij od przeczytania składu na opakowaniach. Jeden zabawny fakt: przyprawy dodawane do hot doga różnią się w zależności od tego, gdzie mieszkasz, ponieważ różne regiony mają różne preferencje smakowe, zgodnie z How It’s Made.

Po wymieszaniu składników są one popychane przez maszynę, która usuwa całe powietrze z ciasta. Mieszanina w tym momencie wygląda nieapetycznie, ale długo nie pozostaje w tej formie. Masa parówkowa jest przepychana przez maszynę do nadziewania wypełnioną celulozową tubą, a ogniwa parówek rozprowadzane są przez palący prysznic do pieca.

Gdy są jeszcze gorące, gorące psy są następnie pokrywane zimną słoną wodą. Maszyna usuwa je z piekarnika i przesyła przez inną maszynę, która usuwa wcześniej nałożoną osłonę, i zrzuca je do stosu, który ma zostać sprawdzony, zapakowany i wysłany.

Jeśli proces Hot Dog sprawia ci trochę niepokoju, nie jesteś sama. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje przetworzone mięsa (takie jak hot dogi, szynka i peklowana wołowina) jako rakotwórcze. Podczas gdy spożywanie gorących takich parówek w obfitości może prowadzić do raka, spożywanie ich z umiarem jest uważane za bezpieczne. Na 100 kg masy – tylko 7 kg to mięso.

Lubisz parówki? Powiedz nam, jakie ulubione dodatki znajdują w nich i napisz  w komentarzach poniżej.

Artykuł 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk