Jak zamienić ziemniaki w żywność odchudzającą

ziemniaki i ich zamienniki

Co to jest odporna skrobia?

Odporna skrobia jest rodzajem skrobi, która nie jest trawiona w jelicie cienkim, stąd jej nazwa. Zamiast tego bakterie jelitowe przetwarzają je, tworząc korzystne cząsteczki, które promują zrównoważony poziom cukru we krwi i zdrową florę jelitową. Innymi słowy, kiedy jesz odporną skrobię, „opiera się” trawieniu i nie pobudza cukru we krwi ani insuliny.

Produkty bogate w skrobię, jak np. ziemniaki zaleca się gotować w dużej ilości wody. W ten sposób kleikuje się skrobię, a tym samym staje się ona czystą energią. Cukry, których nie poddano działaniu wysokiej temperatury lub też użyto do tego zbyt małej ilości wody, bardzo często ulegają uszkodzeniu.

Co ciekawe, skrobia jest naprawdę prebiotykiem. Prebiotyki występują w wielu postaciach, w tym inuliny z cykorii lub topinamburu, rozpuszczalnego błonnika z płesznika lub roślin o wysokiej zawartości amylozy, takich jak ziemniaki, zielone banany i plantany.

Skrobię odporną  uważa się za kompost lub „super-nawóz” dla zdrowych bakterii jelitowych lub mikrobiomu jelitowego, które głęboko łączą się z prawie każdą częścią twojego zdrowia. W rzeczywistości naukowcy łączą zaburzenia równowagi flory jelitowej z otyłością, cukrzycą, chorobami serca, chorobami autoimmunologicznymi, nieswoistymi zapaleniami jelit, rakiem, depresją, lękiem i autyzmem.

Odporna skrobia i twoje jelita

Skutecznym sposobem na przywrócenie równowagi w jelitach jest dążenie do wewnętrznego zdrowia poprzez podawanie prebiotyków na  jelita, które uwielbiają je wzmacniać. Ponieważ odporna skrobia dostaje się do jelita, setki gatunków robaków trawią lub fermentują skrobię. Z tego procesu te dobre robaki tworzą wiele korzystnych związków.

Oto 3 proste sposoby włączenia odpornej skrobi do diety:

1.Jedz pokarmy bogate w prebiotyki. Dodaj gumę akacjową, surową cykorię i liście mniszka lekarskiego do sałatek. Codziennie ciesz się bananami, cebulą, czosnkiem i porami.

2.Gotuj, a następnie schłódź skrobie. Ten proces zmienia skrobie i sposób ich trawienie przez organizm, zmniejszają skoki insuliny i odżywiając dobre bakterie.

3.Jedz dużo złożonych węglowodanów. Optymalne zdrowie jelit wymaga zrównoważonej diety z dużą ilością bogatych w składniki odżywcze, bogatych w błonnik pokarmów, takich jak brokuły, bakłażan, cukinia, zielona fasola i szparagi. Możesz przygotować te potrawy na wiele różnych, smacznych sposobów, aby pomóc jelitom.

Odporna skrobia może zmienić błędy w jelitach i spowodować gaz, znany jako efekt obumierania. W rezultacie może wystąpić gazy i wzdęcia. Po dostosowaniu systemu będzie występować to rzadziej.

Z wszystkich wymienionych powyżej powodów włączyłam odporną skrobię do mojego nowego 21-dniowego planu. Aby uzyskać ten plan, a także dowiedzieć się więcej o zaletach odpornej skrobi i jak może pomóc Ci stać się szczupłą i zdrowszą na całe życie.

Teraz chciałabym usłyszeć od ciebie. Jeśli wykonałaś któryś z moich planów, które uwzględniały odporną skrobię, czy zauważyłaś korzyści, o których tu wspomniałam, czy też inne korzyści, których nie wymieniłam? Podziel się swoimi przemyśleniami poniżej w komentarzu pod artykułem.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk