Jak wyczyścić starą Patelnię – Porady

patelnia jak ją wyczyścić

Jak wyczyścić starą Patelnię – Porady. Czyszczenie żeliwa to ogromne zadanie. Nie można go po prostu wziąć i zanurzyć w zlewie ciepłej wody z płynem. To usuwa barierę przyprawową pomiędzy twoim jedzeniem i żeliwem. Niedoczyszczona patelnia zapobiega przywieraniu jedzenia. Na konsultacjach osobistych w wielu domach widziałam stare, nie domyte patelnie. Nikt nie zwraca no to uwagę, ale nie można smażyć na czarnej patelni.

Chciałabym podzielić się z wami sposobem na wyczyszczenie garnków i patelni w naturalny sposób, więc być może nie będziesz musiała wyrzucać swoich naczyń, tylko je dobrze wyczyścić.

Najlepiej zainwestować w nową, ale wiem że nie każdego stać aby wydać 100 – 200 zł.

Te wskazówki pomagają w łatwym czyszczeniu przyprawionego żeliwa bez uszkadzania go lub długotrwałego przyprawiania. Dzięki kilku staromodnym metodom czyszczenia, patelnia może wyglądać równie dobrze jak nowa.

1.Czyszczenie ziemniakiem. 

Przekrójcie ziemniaka na pół i użyjcie go, dodaj sól i wyczyść patelnię . Ziemniak pomaga w obróbce soli do powierzchni Twojej patelni tak aby ułatwić czyszczenie. Jest to szczególnie przydatna wskazówka dla osób, które nie są w stanie inaczej wyczyścić brudnej patelni.

2.Kula z folii aluminiowej.

Jeśli nie masz skrubera, możesz zrobić własną za pomocą prostej kulki z folii aluminiowej. Folia delikatnie szoruje żeliwne patelnie bez zadrapania powierzchni. Gdy skończysz, po prostu wyrzuć folię. Bez tłustej gąbki!

3.Użyj soli.

Używanie soli do czyszczenia żeliwa było przekazywane od pokoleń. Kluczem jest czas czyszczenia. Jeśli twoja patelnia za bardzo się ochłodzi, resztki jedzenia zostaną całkowicie zablokowane. Jeśli patelnia jest zbyt gorąca, możesz ją uszkodzić, dodając do niej chłodniejszą wodę. Wyczyść ciepłe żeliwo, posypując solą powierzchnię i szorując za pomocą ścierki lub gąbki nieściernej. Spłucz ciepłą wodą i wytrzyj jak zwykle.

4.Szybkie, codzienne mycie.

Odpowiednio wysezonowane żeliwo może zostać szybko wyczyszczone w ciągu kilku sekund, jeśli żywność nie utknęła na powierzchni. Po prostu spłucz ciepłą wodą i wyczyść szczoteczką szorującą lub nie ścierną gąbką. Mały sprysk płynem do naczyń nie zaszkodzi. Suszyć na ciepło w piekarniku, a następnie delikatnie wytrzeć ręcznikiem papierowym i olejem roślinnym.

5.Czyszczenie sodą i octem.

Nalej do patelni wodę i zagotują ją dodając łyżkę octu. Podczas gdy woda i ocet się gotują, dodaj do nich 3 łyżki sody oczyszczonej. Mikstura powinna zacząć musować, co oznacza, że działa i rozpuszcza cały spalony tłuszcz. Zmyj po 2-3 minutach.

Każdy sposób jest dobry tylko ty musisz znaleść swój sposób, który będzie dla ciebie najlepszy. Sprawdź i podziel się ze nami w komentarzu jak to u ciebie działało. 

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

 

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk