Jak stymulować nerw błędny

Nerwy i stres 85% skuteczności - Gosia Klos

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać 😉 

Jak stymulować nerw błędny. Najdłuższy z nerwów czaszkowych, jest nerwem mieszanym, prowadzi włókna czuciowe, ruchowe i przywspółczulne. Należy do autonomicznego układu nerwowego (AUN) o charakterze przywspółczulnym (parasympatycznym), podobnie jak okoruchowy, twarzowy i językowo-gardłowy. Czy zastanawialiście się kiedyś, czy istnieje sposób na poprawę funkcji mózgu? Nerw błędny to wasze rozwiązanie.  Nerw nazywa się tak, ponieważ rozciąga się na całe ciało, łącząc mózg z jelitem, sercem, wątrobą, trzustką, woreczkiem żółciowym, nerką i dosłownie każdą inną częścią ciała. Jest również połączony z obszarami mózgu, które kontrolują lęk i depresję, dzięki czemu jest jednym z najważniejszych systemów zdrowego funkcjonowania mózgu.

Istnieje kilka sposobów stymulacji nerwu błędnego, a tym samym poprawy funkcji mózgu, a także ogólnego stanu zdrowia. Psychology Today zaleca nawet stymulację nerwu błędnego, aby uwarunkować twój umysł i ciało, aby zachować spokój i koncentrację w sytuacjach stresowych lub szarpiących nerwy.

1. Żucie gumy. Według Turning Point Nutrition, usta wytwarzają najwięcej śliny, kiedy twój umysł i ciało są w spokojnym stanie głębokiego relaksu. Aby oszukać umysł i aktywować nerw błędny, wyobraź sobie soczystą cytrynę lub gumę do żucia, zgodnie z zaleceniem Self Hacked.

2. Olej rybny. Regularne spożywanie oleju rybnego omega-3 DHA poprawia wskaźnik odpowiedzi nerwu błędnego, wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Monachium. Innymi słowy, olej z ryb pomaga ludziom szybciej i dokładniej reagować na zaburzenia równowagi nerwu błędnego, takie jak stres i lęk. Centrum medyczne University of Maryland wyjaśnia, że ​​kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne dla pamięci i wydajności mózgu, a także funkcji behawioralnych.

3. Zimna woda po wysiłku. Czy uwielbiasz ulgę płynącą z polewania wody na twarz po szczególnie wyczerpującym ćwiczeniu?  ​​W ten sposób aktywuje nerw błędny i przyspiesza program regeneracji ciała po treningu. ​Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć i umiejętności myślenia, więc zakładaj buty do biegania i nie zapomnij zanurzyć twarzy w zimnej wodzie po treningu.

4. Joga. Badacze z Boston University School of Medicine, New York Medical College oraz Columbia College of Physicians and Surgeons stwierdzili, że joga stymuluje nerw błędny w sposób szczególnie przydatny dla pacjentów cierpiących na stresowe stany psychologiczne i medyczne, takie jak depresja, lęk, wysokie ciśnienie krwi i choroby serca. Joga, która łączy w sobie aktywność tlenową i trening siłowy, może zharmonizować hormony, dzięki którym człowiek łatwiej radzi sobie ze stresem.

5. Probiotyki. Badania wykazały związek między zdrowym jelitem a funkcjonującym mózgiem.  Aktywuj nerw błędny i popraw swoje zdrowie jelit i mózgu, wprowadzając probiotyki do swojej diety. Probiotyki występują naturalnie w jogurcie, a także w produktach fermentowanych, takich jak jogurty, kiszonki.

6. Medytuj. Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill odkryli, że niektóre rodzaje medytacji mogą poprawić reaktywność nerwu błędnego.  ​​Ludzie są bardziej zdolni do łączenia się ze sobą, ponieważ nerw błędny jest w stanie dostosować się do melodii ludzkiej mowy, a także ekspresji emocjonalnych i kontaktu wzrokowego. Powoduje również uwalnianie oksytocyny, hormonu ważnego dla więzi społecznych.

7. Self-masaż. Tiffany Field, Ph.D.  wyjaśnia, że każdy rodzaj masażu stymuluje receptory przyjemności w mózgu, a tym samym nerw błędny, który z kolei uwalnia serotoninę i obniża poziom hormonu stresu kortyzolu . Zastosuj coś tak prostego jak masaż pleców w biurze  lub w domu  za pomocą drążka.

8. Głębokie oddychanie. Głębokie oddychanie to praktyka głębokiego oddychania z brzucha i powolnego wydychania z małego otworu w jamie ustnej. Poprzez spowolnienie oddechu do zaledwie pięciu do siedmiu oddechów na minutę (w przeciwieństwie do średniej 10 do 14), możesz aktywować swój nerw błędny i wejść w stan głębokiego relaksu, zgodnie z Nutning Nutrition. Ćwicząc głębokie oddychanie przez kilka minut każdego dnia, możesz poprawić pamięć i walczyć z depresją, a także poprawić ciśnienie krwi, tętno i układ odpornościowy.

Nerw nerwu błędnego jest bardzo ważnym elementem naszego organizmu i jest jednym z podstawowych elementów dobrego zdrowia. Ćwicz te techniki głębokiego oddychania, medytacji i samo-masażu, i zacznij włączać olej rybi i probiotyki do codziennej diety. Możesz mieć lepszą pamięć i spokojniejszy stan umysłu, a także być przygotowanym na stresujące sytuacje i lepiej połączyć się z tymi, których kochasz.

Czy wypróbowaliście którąś z tych technik? Powiedz nam, co myślisz i UDOSTĘPNIJ ten artykuł w mediach społecznościowych!

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać 😉 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk