Egzema – Objawy i leczenie – PORADY. Ponieważ egzema jest często używana jako termin zbiorczy dla grupy przewlekłych, swędzących skóry, trudno jest uzyskać prostą definicję stanu skóry. Wiele osób cierpiących na wyprysk, rozwijają się suche, swędzące, czerwone plamy na skórze. W niektórych postaciach egzemy rozwijają się również pęcherze. Drapanie może rozpalić wysypkę i spowodować „wyciekanie” przezroczystego płynu. Z biegiem czasu dotknięte plamy skóry mogą gęstnieć.
Egzema może wyglądać inaczej w zależności od rodzaju wyprysku i miejsca jej pojawienia się na ciele. Objawy zwykle wybuchają przez pewien czas, a następnie uspokajają się przed ponownym napłynięciem. Ponad 30 milionów Amerykanów cierpi na jakąś formę egzemy. Chociaż dokładna przyczyna jest niejasna, uważa się, że kombinacja czynników, takich jak geny, środowisko i układ odpornościowy, odgrywa duza rolę.
Rodzaje egzemy.
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry jest najczęstszą postacią stanu skóry i zwykle to, do czego ludzie się odnoszą, gdy mówią o egzemie. Około 1 na 5 dzieci choruje na atopowe zapalenie skóry, często w okresie niemowlęcym i zwykle w wieku 5 lat. (Tylko niewielki procent dorosłych rozwija ten typ egzemy.)
Na twarzy, skórze głowy, rękach lub stopach mogą pojawić się suche, łuszczące się, zaczerwienione i swędzące łatki; wewnątrz łokci; lub za kolana. W cięższych przypadkach te pęknięcia i strupy mogą ulec zakażeniu. Atopowe zapalenie skóry pojawia się i znika wraz z okresami, gdy objawy są gorsze, a innym razem, gdy wysypka przechodzi w remisję i znika. Występuje zwykle w rodzinach, w których występował ten wyprysk, katar sienny lub astma. Może to być stan trwający całe życie, chociaż niektóre dzieci wyrastają z niego lub zauważają poprawę objawów wraz z wiekiem.
Wyprysk dystychiczny.
W przypadku tego typu egzemy, swędzące, wypełnione płynem pęcherze rozwijają się pod skórą na dłoniach lub stopach, zwłaszcza w dłoniach, podeszwach lub bokach palców. Mogą się rozwinąć płaty łuszczącej się, czerwonej skóry. Z biegiem czasu dotknięta skóra może stać się gęsta i popękana.
Wyprysk dyshidrotyczny (zwany także pompoloksem) może być pogarszany przez stres lub częste, długie okresy kontaktu z wodą. Praca z niektórymi metalami – takimi jak chrom, kobalt lub nikiel – może wywoływać objawy. Występuje częściej u kobiet i istnieje większe ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry (wyprysk) lub alergicznego nieżytu nosa (katar sienny). Występuje zwykle wiosną i latem oraz w cieplejszym klimacie.
Nerwowy egzema.
Okrągłe lub owalne obszary swędzących, zapalnych ran są cechą charakterystyczną tego typu egzemy. Klastry maleńkich pryszczów tworzą płytki lub łaty, które stają się łuszczące. Może to mieć wpływ na jeden lub więcej obszarów skóry, zazwyczaj na ręce i nogi. Występuje częściej u starszych mężczyzn, ale młode kobiety też mogą je dostać. Wyprysk zarodkowy występuje zwykle u osób z suchą skórą, szczególnie w zimie. Podobnie jak inne rodzaje egzemy, objawy mogą przychodzić i odchodzić. Nowe plastry mogą tworzyć się tam, gdzie doszło do uszkodzenia skóry (np. Ukąszenia owada). Utrzymywanie nawilżonej skóry może pomóc zapobiec przyszłym nawrotom.
Co powoduje wyprysk?
Chociaż dokładna przyczyna wyprysku nie jest znana, naukowcy uważają, że jest to produkt twoich genów i środowiska. Ryzyko wyprysku jest większe u dzieci, których rodzice mieli wyprysk lub stan, taki jak astma lub katar sienny.
Zwykle skóra służy jako tarcza przeciwko toksynom, bakteriom i alergenom. W przypadku wyprysku ta bariera ochronna wysycha i jest łatwo naruszana przez czynniki drażniące w środowisku. Narażenie na produkty gospodarstwa domowego (takie jak mydło, detergenty lub substancje zapachowe) lub alergeny (kurz, pyłki lub sierść zwierząt domowych) może wywoływać objawy wyprysku.
Inne czynniki, które mogą powodować objawy astmy zaostrzenia obejmują stres i lęk; zimna lub sucha pogoda; kurz, piasek lub zanieczyszczenia; i noszenia wełny lub włókien syntetycznych.
Objawy egzemy.
Ciężkie swędzenie, Czerwona wysypka, Suche, szorstkie, łuszczące się łaty, Sączące, Bolesne pękanie skóry.
Jeśli podejrzewasz EGZEMĘ, udaj się do lekarza, który zdiagnozuje chorobę i zaleci leczenie, aby leczyć wysypkę i zapobiec przyszłym nawrotom.