Dlaczego wiele osób obawia się używania mikrofali

jedzenie

Dlaczego wiele osób obawia się używania mikrofali. Filmy pokazujące wszystko o mikrofalówkach, z pewnością stworzyły poczucie wręcz niepokoju podczas odgrzewania posiłku.

Jeśli jesteś osobą, która upiera się, by odgrzewać z kuchenki mikrofalowej to poznaj prawdę jakie są konsekwencje z podgrzewania, a konsekwencje są a nawet takie, że mogą zatruć twoje jedzenie.

Jak działają mikrofale?

Przez ostatnie pół wieku kuchenki mikrofalowe były wykorzystywane przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa ze względu na ich wygodę i szybkość gotowania. Mikrofalówka jest formą promieniowania elektromagnetycznego, zawierającą energię wystarczającą do oddziaływania tylko na cząsteczki wody ze względu na ich strukturę.

Kuchenki mikrofalowe gotują jedzenie w bardzo wysokich temperaturach przez krótki okres czasu za pomocą promieniowania mikrofalowego. Ogrzewanie dielektryczne to proces, w którym promieniowanie to powoduje powstawanie energii cieplnej w molekułach polarnych.

Piekarnik przepuszcza promieniowanie niejonizujące przez żywność, co powoduje absorpcję ciepła przez wodę, co ostatecznie szybko podgrzewa żywność, znacznie szybciej niż w konwencjonalnym piekarniku.

Spójrzmy na niektóre powszechne pogłoski o kuchenkach mikrofalowych i rozbijamy je:

1. „Mikrofale truje jedzenie”

Badanie in vivo z 1995 r. Przeprowadzono na 10 samcach i 10 samicach szczurów przez 13 tygodni, niektóre na diecie ludzkiej, a inne na diecie gryzoni na bazie zbóż, niektóre na żywności mikrofalowej, a niektóre na żywności gotowanej w konwencjonalnym piekarniku. Wyniki tego badania nie wykazały niekorzystnego wpływu na toksyczność żywności.

Rzecznik FDA Michael Herndon twierdzi, że żadne badania nie wykazują długotrwałych lub krótkotrwałych skutków zdrowotnych ogrzewania żywności w plastiku bezpiecznym dla mikrofal. Herndon powiedział to w odpowiedzi na dr Olgę Naidenko, która przytoczyła kolejne badanie, w którym stwierdzono, że substancje chemiczne wymywane do żywności po podgrzaniu w kuchence mikrofalowej.

ALE…

Jedno z badań wykazało, że niektóre „bezpieczne dla mikrofal” produkty uwalniają toksyczne dawki chemicznego bisfenolu A (BPA). BPA jest kluczowym składnikiem plastików domowych, takich jak pojemniki Tupperware. Pojemniki Rubbermaid i płynna mieszanka dla niemowląt Enfamil zawierały największe ilości wyciekającego BPA.

Wykazano, że substancja chemiczna powoduje uszkodzenia neurologiczne i rozwojowe u badanych zwierząt, takie jak wady narządów płciowych, zmiany behawioralne i nietypowe gruczoły mleczne, a także koreluje z większym ryzykiem raka piersi u kobiet. Wiadomo, że BPA powoduje nieodwracalne uszkodzenia, a niewielkie ilości mogą wywołać zmianę komórki, podobnie jak w przypadku hormonu takiego jak estrogen. BPA może być szczególnie szkodliwy dla niemowląt i małych dzieci.

Należy jednak pamiętać, że poziomy opublikowane w badaniu były bardzo niskie; w rzeczywistości podobne poziomy można znaleźć w niefiltrowanej wodzie z kranu. Należy również pamiętać, że zwiększona toksyczność żywności wynika z wybranego pojemnika grzewczego, a nie z procesu mikrofalowania jako metody gotowania.

2. „Mikrofala nie jest zdrowa dla białka”

Istnieje duże ALE: gdy białko jest ogrzewane, niezależnie od zastosowanego mechanizmu, czy to w kuchence mikrofalowej, czy w konwencjonalnym piecu, nastąpi denaturacja. Denaturacja to proces, w którym białka stają się nieaktywne, gdy są narażone na określone zmiany, takie jak zasolenie, temperatura i kwasowość.

Wniosek

Promieniowanie mikrofalowe zawsze wiąże się z ryzykiem. Jednak piętno mikrofali będących „zabójcami w naszych kuchniach” jest dość bezpodstawne. Oprócz stałego utrzymywania, sprawdzania jakości, czyszczenia i wymiany kuchenki mikrofalowej, oto kilka innych wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z kuchenki mikrofalowej:

1.Pamiętaj, że plastik „bezpieczny w kuchence mikrofalowej” nie zawsze oznacza bezpieczne
2.Spróbuj użyć szklanych i ceramicznych pojemników
3.Unikaj mikrofalowej żywności w puszkach i metali, ponieważ podszewka może zawierać BPA, który jest toksyczny nawet w niskich dawkach
4.Nigdy, NIGDY nie włączaj pustej kuchenki mikrofalowej, ponieważ może to spowodować wybuch mikrofal
5.Unikaj gotowania w kuchence mikrofalowej czegokolwiek z plastiku, takiego jak pojemniki plastikowe, folia lub butelki na wodę.
6.Jeśli obawiasz się utraty składników odżywczych podczas gotowania warzyw, parowanie ich spowoduje najlepszą retencję witamin.

Ja nie mam w domu mikrofalówki od 8 lat i jest mi z tym bardzo dobrze, gotuję lub piekę piekarniku. 

Zacznij korzystać z mojej współpracy, a zobaczysz dobre wyniki w krótkim czasie. Pracuj z ekspertką –  Kliknij Tutaj.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk