Dieta i węglowodany – jak jeść -Gosia Klos

Dieta i węglowodany – jak jeść -https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. Oh  te węglowodany...jest bardzo dużo mitów na temat węglowodanów, ale tak naprawdę wszyscy ich się boją. Węglowodany skrobiowe, które my spożywamy w postaci np. płatków, nie obrobionych zbóż, będą, będą u nas trawione do formy najprostszej, a więc glukozy, a glukoza jest najszybszym paliwem dla człowieka. No ale o tych zasadach już pisałam w swoich artykułach. Po prostu im więcej jest osoba aktywna, tym więcej musi tych węglowodanów dostarczyć. Pewnie zadajesz sobie pytanie dlaczego? Ponieważ one spalają sie szybciej.
Dlatego zawsze powtarzam, jeśli zdecydujecie sie podjąć walkę z odchudzaniem, to współpracujecie z dietetykami indywidualnie, bo każdy jest inny tak jak ja prowadzę swoje dziewczyny. I tak samo jest z węglowodanami, które sa spożywane od rana. I tu jest jest to indywidualne podejście do klienta. Jedni mogą, a drudzy nie. Trzeba pamiętać o tym, iż z rana mamy do godziny czasu 30% wyższy poziom kortyzolu niż w całym dniu i wyższy poziom kortyzolu jest powiązany z efektem insulino-odpornościowym  więc zwiększa tendencje do przemiany nadmiernych węglowodanów w postaci dużego brzucha, a nie do zasilania naszych rezerw glikogenu mięśniowego (Glikogen mięśni w procesie glikolizy ulega transaminacji do alaniny, która jest eksportowana z mięśni i zużywana do glukoneogenezy w wątrobie. Pomimo nietworzenia wolnej glukozy, uwalniany jest glukozo-1-fosforan niezbędny do aktywności mięśnia (przekształcany w glukozo-6-fosforan włączany do procesu glikolizy, w którym uzyskiwane jest ATP).
Więc u niektórych osób podanie węglowodanów na śniadanie może przyspieszyć otyłość. Takie sprawy ustalam na konsultacjach online – Skype. Można ten dzień rozpocząć od tłuszczów i białek np. jajka z pół avocado. Przede wszystkim jest to śniadanie wysoko energetyczne.  Zrób tak też z drugim posiłkiem, białko i tłuszcze tylko w postaci koktajlu np. woda kokosowa, odzywka białkowa, pół avocado, pół banana i owoce leśne. Jest ona w postaci płynnej wiec nie obciąża żołądka. Kolejne posiłki to już węglowodany złożone, bataty, Ōuinoa, ryż, kasza jaglana, które nie zawierają glutenu.
Pamiętajcie, że wasz organizm potrzebuje trochę czasu aby twoje rezerwy energetyczne w glikogen 8-12 godzin, więc jeli zjemy węglowodany od popołudnia, dadzą nam energię nawet na poranny trening, nawet wykonując go na czczo bez żadnego zapotrzebowania energetycznego. Tak jak wspominałam to wszystko jest teoria. Nie każdemu będzie pasowało taki układ, więc ustalam to na konsultacjach online.
Nie bój się spożywać węglowodanów na noc, one będą sie metabolizowały. Spróbuj zacząć dzień od białek, a zakończ węglowodanami. Nie na wszystkich to zadziała, ale sprobować możecie.Większość osób mówi, że po wielogodzinnym poście, jakim jest sen, należy dostarczyć właśnie węgle (węgle na śniadanie, przed i po treningu). Tak zgadza się, ale to już stosuję  przy osobach, które przygotowuję do zawodów.

Zapraszam na konsultacje online Skype.  Napisz m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk