Dieta i suplementacja w sporcie

Dieta i suplementacja w sporcie – Dostarczanie odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych zgodnie z aktualnymi zaleceniami determinuje prawidłowy rozwój każdego człowieka.
Dla większości sportowców stosowanie odżywek jest własnym, często wręcz magicznym czynnikiem prowadzącym do sukcesu sportowego. Tymczasem naukowcy są sceptyczni co do prostej zależności między przyjmowaniem odżywek a wydolnością fizyczną. Zwracają uwagę, że wydolność fizyczna sportowca jest wypadkową wielu czynników, między innymi: talentu, treningu, sprzętu sportowego, diety oraz predyspozycji psychicznych zawodnika. Wzmożony wysiłek fizyczny towarzyszący uprawianiu sportu powoduje zwiększone
Zapotrzebowanie na energię i wiele składników odżywczych, jednakże badania naukowe wykazują, Ŝe sama prawidłowo skomponowana dieta, oparta na naturalnych produktach jest w stanie dostarczyć zwiększonych ilości energii i wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Powstaje zatem pytanie, czy istnieje potrzeba wspomagania sportowców wyczynowych odżywkami? Odpowiedź jest twierdząca, suplementacja sportowców wyczynowych jest wskazana, zwłaszcza w warunkach dużych obciążeń treningowych.
Przy stosowaniu odżywek celem nadrzędnym jest troska o zdrowie sportowca, dlatego stosowane suplementy powinny być bezpieczne, skuteczne i dozwolone w sporcie. Odżywki dla sportowców są grupą produktów szczególnie mało przebadaną pod względem efektów ubocznych, dlatego przy ich stosowaniu należy zachować dużą ostrożność i umiar. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów skierowanych dla osób aktywnych fizycznie, których działanie nie zostało potwierdzone rzetelnie przeprowadzonymi badaniami naukowymi. Skuteczność wielu z nich jest więc problematyczna. Poza tym odżywki mogą zawierać niedozwolone w sporcie substancje i stosowanie ich niesie ze sobą ryzyko .

Dieta i suplementacja w sporcie
Wartościowe tłuszcze należy czerpać z oliwy z oliwek tłoczonej na zimno, oleju lnianego, orzechów oraz wartościowych ryb. W praktyce osoba trenująca systematycznie (4 i więcej razy w tygodniu) powinien spożywać dziennie 1,8-2,2g białka na kilogram masy ciała, około 5-6 gramów węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym a resztę zapotrzebowania na kalorie uzupełnia poprzez spożywanie tłuszczu. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu należy spożywać odpowiednią ilość warzyw i owoców, gdyż są one źródłem niezbędnych związków mineralnych, witamin oraz błonnika. Zjawisko nadwagi, czy otyłości, nie jest spowodowane jedynie przez sam tłuszcz, jako składnik pokarmowy, lecz przez niezbilansowaną dietę, czyli dodatni bilans energetyczny, bez względu na składnik: tłuszcz, białko czy węglowodany.
A zatem, nim sportowiec sięgnie po odżywki, powinien zadbać przede wszystkim o to co ma na talerzu (tak jest bezpieczniej, zdrowiej i taniej), a stosowanie odżywek,
Powinno być jedynie uzupełnieniem diety w warunkach dużych obciążeń treningowych, nigdy zaś odwrotnie.

 

Podaj mi swój email, abym mogła informować Cię o nowościach na blogu :)

 


Email :
Imię :

 

Zapraszam na trening 😉

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk