DIETA bez GLUTENU – Gosia Klos

gluten

DIETA bez GLUTENU – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg 

Gluten jest białkiem roślinnym występującym w pszenicy , życie  i jęczmieniu. Jest to pewnego rodzaju klej roślinny dzięki któremu pieczywo jest bardziej jędrne. Rolnicy podsypują uprawy saletrą, by zboża miały go jeszcze więcej i by spełniały normy unijne. W dzisiejszej diecie glutenu jest zdecydowanie więcej niż było kiedyś.

Dawniej chleb był przygotowywany z nie modyfikowanych (aż tak bardzo) zbóż i na zakwasie. Zakwas poprawia skład aminokwasów w produkcie zbożowym, czyniąc je dużo bardziej biodostępnymi i pełnowartościowymi. Taki chleb ma również dużo mniejszą zawartość składników antyodżywczych, w tym kwasu fitynowego który ściąga składniki mineralne z organizmu oraz glutenu.
Obecnie nie dość, że zboża mają wyższą zawartość glutenu niż kiedyś to dodatkowo jest on niemal wszędzie, w bułkach, chlebie, makaronie, paluszkach, przegryzkach, wędlinach, lekach, a nawet w mięsie, jeśli było pakowane w zakładzie
w którym są również produkty z glutenem.
Gluten sam w sobie powoduje zwiększenie wydzielania zonuliny, która zwiększa przepuszczalność jelita prowadząc do tzw. cieknącego jelita. Rozszczelnienie jelit nie polega na tym, że powstają dziury lecz na rozluźnieniu połączeń między enterocytami. Rozszczelnione jelita przepuszczają toksyny, bakterie, niestrawione białka. Powoduje to powstawanie stanu zapalnego. Osoby aktywne fizycznie często cierpią na problemy trawienne i jelitowe, np. wzdęcia.

W trakcie aktywności fizycznej zmniejsza się ukrwienie żołądka i całego przewodu pokarmowego, co może mieć wpływ na zmniejszone wydzielanie soków trawiennych i wolniejszą motorykę jelit. Żywność nie może być dobrze strawiona, zalega, przechodzi do jelita w niewłaściwej formie i rozpoczyna się proces gnilny lub zapalny, który dodatkowo przy
nieszczelnych jelitach przechodzi do organizmu powodując ogromne zaburzenia.

Wiele osób, pomimo tego że nie czuje dolegliwości spożywając gluten zauważa zdecydowaną poprawę po jego odstawieniu. Poprawa oczywiście nie następuje z dnia na dzień, często potrzeba od miesiąca nawet do sześciu by poczuć różnicę i to co jest ważne to dieta w tym czasie nie może być „w miarę” bezglutenowa lecz powinna być zupełnie bezglutenowa co jest często w wielu przypadkach niemożliwe. Nie chodzi tu o ograniczenie spożycia glutenu lecz jego całkowitą eliminację. Należy zatem czytać etykiety, a w domu prowadzić dla całej rodziny kuchnię bezglutenową.

Nie wiesz jak ułożyć  DIETA bez GLUTENU lub masz dość doświadczeń z nietrwałymi rezultatami i efektem jo-jo?

A może bardzo się starasz, ale odchudzanie na własną rękę nie przynosi oczekiwanych wyników lub brakuje Ci mobilizacji i silnej woli, aby wytrwać w diecie?

Dobrze trafiałaś! Skorzystaj z mojej pomocy i zrób pierwszy krok pisząc do mnie.  Zapraszam do współpracy.

KOSZT UŁOŻENIA DIETY BEZ GLUTENU TO 60 FUNTÓW.

m.klos@btinternet.com

ZAPRASZAM SERDECZNIE 😉

 

 

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk