Czy wiesz że – 90% soli morskiej zawiera plastik

sól i jej właściwości

Czy wiesz że – 90% soli morskiej zawiera plastik. Nasz organizm potrzebuje specyficznego stosunku sodu do potasu, aby normalizować ciśnienie krwi, aby spożywane przez nas sód utrzymywało równowagę, a nadmiar sodu był wydalany. Przez ostatnie stulecia sól odgrywała wyjątkową rolę w zdrowiu, polityce i handlu.

Był to jeden z największych skarbów starożytnego świata i przez wieki był ważnym elementem starożytnych gospodarek i handlu.

Jednym z najczęściej podróżowanych szlaków solnych była Maroko przez Saharę do Timbuktu. Egipskie statki przewoziły sól z Egiptu do Grecji przez Morze Śródziemne i Morze Egejskie. Wielkie bogactwo Wenecji przypisywano także zwykłej soli.

W średniowieczu było to nawet związane z przesądami, jak ten, który rozlał sól był przeczuciem zagłady. W XVIII wieku rangę gościa na bankiecie oceniano według miejsca, w którym siedzieli w stosunku do piwnicy solnej przy stole. W latach trzydziestych Mahatma Gandhi poprowadził pielgrzymkę wyznawców nad morze w proteście przeciwko wysokim brytyjskim podatkom na sól w Indiach.

Ta długa historia polegania na soli przybrała zły obrót, gdy zachodnia medycyna zaczęła wiązać ten minerał z wysokim ciśnieniem krwi. Twierdzenia te zostały spopularyzowane przez badanie Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH), podczas którego obniżenie spożycia doprowadziło do poprawy ciśnienia krwi.

Jednak ta dieta nie tylko obniża zalecenia dotyczące soli, ale także spożycie przetworzonej żywności i cukrów, które również wpływają na ciśnienie krwi.

Według Jamesa DiNicolantonio, Pharm.D. I autora „The Salt Fix: dlaczego eksperci się nie zgadzają – i jak jedzenie może pomóc ci uratować życie”, redukcja soli może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, ale stosunek całkowitej liczby cholesterolu do lipoprotein o dużej gęstości nasila się, podczas gdy poziomy triglicerydów i insulinooporność także się zwiększają, co oznacza, że ​​wzrasta ryzyko chorób serca.

Gdy organizmowi brakuje sodu, zaczyna wyciągać go z kości, usuwając magnez i wapń, aby utrzymać normalny poziom sodu, co prowadzi do niskiego poziomu magnezu i wapnia oraz uszkodzenia kości i zdrowia serca.

Poziom, w jakim plastikowe mikrocząstki rozprzestrzeniły się na całym świecie, jest nadal niejasny, ale niniejsze badanie miało na celu analizę geograficznego rozprzestrzeniania się mikroplastycznych w soli morskiej i korelacji z tym, gdzie zanieczyszczenia środowiska znajdują się w środowisku.

Naukowcy odkryli, że tylko 3 marki z Tajwanu, Chin i Francji nie zawierały mikroplastycznych cząstek, a pozostałe analizowane próbki miały różną gęstość mikrodrobin plastiku, podczas gdy azjatyckie marki były szczególnie wysokie. Najwyższe ilości stwierdzono w Indonezji.

Mikyoung Kim, uczestnik kampanii w Greenpeace w Azji Wschodniej, powiedział, że tworzywa sztuczne występują także w owocach morza, przyrodzie i wodzie z kranu, więc kryzys z tworzyw sztucznych jest alarmujący, ponieważ nadal wycieka on do naszych dróg wodnych i oceanów.

W przedstawionym badaniu oszacowano, że przeciętny dorosły spożywa prawie 2000 mikroplastycznych kulek z soli rocznie.

Pomimo licznych mitów związanych z jego konsumpcją, oto niektóre z wyników badań przeprowadzonych w celu oceny wpływu soli:

Gdy producenci przetworzonej żywności obniżają zawartość soli, zamiast tego dodają glutaminian sodu (MSG), wzmacniacz smaku, który powoduje bóle głowy, otyłość, uszkodzenie oczu, zmęczenie i depresję oraz zwiększa ryzyko zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona.

Prawidłowa równowaga potasowo-sodowa zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego i chorób serca Cała dieta pokarmowa eliminuje ekspozycję na sole stołowe i zapewnia bardziej odpowiedni stosunek sodu do potasu

Problemy ze spożywaniem tworzyw sztucznych

Naukowcy odkryli, że rocznie spożywamy dziesiątki tysięcy mikrocząstek plastikowych z soli, żywności, kurzu i wody. Jest dobrze znanym faktem, że cząstki tworzyw sztucznych zawierają znane substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną i inne toksyny, więc musimy zmniejszyć ekspozycję tak bardzo, jak to możliwe.

Najlepsze opcje na sól

Sól jest produkowana w trzech podstawowych metodach poniżej:

– Metoda słoneczna, która jest najstarsza i stosowana tylko w ciepłym klimacie, gdzie szybkość parowania przekracza tempo opadu przez dłuższy okres czasu. Parowanie słoneczne pozwala na transport dużych ilości naturalnej słonej wody do płytkich stawów, gdzie woda może odparować, pozostawiając kryształy tego minerału.
– Wydobywanie soli kamiennej jest drugą najstarszą metodą produkcji soli. Polega na dostępie do podziemnych żył soli za pomocą dużych maszyn.
– Wysoko teksturowana sól o wysokiej czystości jest również wytwarzana przez górnictwo hydrauliczne lub wydobycie roztworu, podczas którego woda jest pompowana pod powierzchnię w celu rozpuszczenia osadów soli, a następnie wypompowana. Płyn jest dodawany do komercyjnych naczyń próżniowych i ulega odparowaniu próżniowemu, wprowadzając ciepło pary w dużym komercyjnym parowniku.

Nasze ciało potrzebuje jonów sodu i chloru w kryształach soli, ale nie jest też w stanie produkować, więc musimy je pozyskać ze źródeł dietetycznych. Istnieją różne rodzaje soli, a ich korzyści zdrowotne mogą się różnić, więc przejrzyjmy niektóre z nich:

Różowa sól himalajska jest wypełniona naturalnymi minerałami potrzebnymi organizmowi i ma inną równowagę sodu i chlorku niż rafinowana sól stołowa, która jest prawie całym chlorkiem sodu, z dodanymi do niej chemikaliami sztucznymi.

Sól ta wydobywana jest ze złóż soli w górach Himalajach, które wyrastały z morza, a następnie były chronione przez lawę i pokryte śniegiem i lodem przez tysiące lat. Jest to najlepsza opcja, gdy próbujesz ograniczyć toksyczne obciążenie. Zawiera ponad 80 naturalnie występujących pierwiastków śladowych w ich naturalnej postaci mineralnej i poprawia zdrowie na wiele sposobów.
Po oczyszczeniu chemicznym typowa sól jest w rzeczywistości chlorkiem sodu, nienaturalną, chemiczną formą soli, której nasz organizm potrzebuje do metabolizowania z trudnościami.

Szara sól jest zabarwiona gliną, z której jest zbierana i często nazywana jest celtycką solą morską. Jest grabiony ręcznie w Bretanii we Francji, gdzie naturalna glina i piasek tworzą wilgotne, bogate w minerały kryształy i zachowują swoją wilgoć. Sól ta ma jakość alkalizującą, przywraca równowagę elektrolitową i może zapobiegać skurczom mięśni, podobnie jak różowa sól.

Jest wysoko ceniona, ponieważ na każde 40 kilogramów wyprodukowanej szarej soli zbiera się tylko 1 1/2 kilograma delikatnego fleur de sel. Jeśli chodzi o korzyści, jest bogaty w minerały i ma delikatny smak i konsystencję.

Sól z czarnej lawy to nierafinowana sól wulkaniczna pochodząca z Hawajów. Jest czarna, dzięki obecności aktywowanego węgla drzewnego, który doskonale nadaje się do detoksykacji organizmu i wspierania zdrowego trawienia. Dodatkowo, dodany do potraw, jego czarny kolor sprawia, że ​​są atrakcyjne wizualnie.

Czerwona sól pochodzi z Hawajów i ma czerwony kolor z wulkanicznej hawajskiej gliny zwanej alaea. Gdy woda odparowuje, sól zostaje uwięziona w basenach pływowych i tam miesza się z tą gliną. Jest szczególnie bogaty w żelazo i uważa się, że ma najwyższe stężenie niezbędnych minerałów śladowych każdej soli. Dlatego byłoby bardzo pomocne dla osób z niedoborem żelaza.

Sól perska niebieska jest zbierana ze starożytnego, słonego jeziora w Iranie. Jego niebieski kolor wynika z naturalnej kompresji struktury przez tysiąclecia. Ma lekko słodki smak i jest pełen minerałów.
Jednak, mimo że jest estetycznie atrakcyjna i będąc jedną z najrzadszych soli na świecie, sól ta nie zapewnia tylu korzyści zdrowotnych, co inne sole.

Pamiętaj, że wszyscy możemy dokonać zmiany, jeśli ograniczymy lub wyeliminujemy użycie plastikowych pojemników i produktów jednorazowego użytku pakowanych w plastik. Zamiast tego wybierz sól w szkle, ponieważ jest to zdrowa, nadająca się do ponownego użycia i recyklingu opcja do użytku w domu.

Żródło Artykułu

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk