CZY TŁUSZCZE POWODUJĄ REFLUX ŻOŁĄDKA?

Refluks żołądka - Porady jak się pozbyć - Gosia Klos

CZY TŁUSZCZE POWODUJĄ REFLUX ŻOŁĄDKA? Dzisiejszy post analizuje pytanie: czy tłuste jedzenie powoduje refluks żołądka? Przedstawię konwencjonalną mądrość kryjącą się za mitem, a także to, co badania mają do powiedzenia. Użyję systemu skalowania mitu, który będzie całkowicie prawdziwy, trochę prawdziwy, lub w ogóle nie będzie prawdziwy.

A więc fakty czy mity: czy tłuste jedzenie powoduje refluks żołądka? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się!

1.Tłuszcze są jednym z trzech makroelementów w diecie wraz z białkiem i węglowodanami. Makroskładniki wskazują składniki odżywcze, które przyczyniają się do kalorii i potrzebujemy dużej ilości. Z chemicznego punktu widzenia tłuszcze składają się z trzech kwasów tłuszczowych i jednej cząsteczki glicerolu.

Tłuszcz zawiera 9 kalorii na gram, co czyni go najbardziej kalorycznie gęstym ze wszystkich makroelementów. Odwrotnie, węglowodany i białka dostarczają 4 kalorie na gram. Według USDA dieta dla dorosłych zawiera od 20 do 35% całkowitej ilości kalorii z tłuszczu. Oznacza to, że jeśli spożyjesz 2000 kalorii dziennie, zużyjesz od 44 do 78 gramów tłuszczu każdego dnia.

Są różne rodzaje tłuszczu. Poniżej znajduje się lista typów tłuszczu, w tym unikalne cechy i konkretne przykłady.

TYPY TŁUSZCZU

Tłuszcz nasycony.
Cząsteczki tłuszczu bez podwójnych wiązań, dzięki czemu są szczelnie zapakowane. Zazwyczaj znajduje się w postaci stałej w temperaturze pokojowej. Występuje w maśle, oleju kokosowym, oleju palmowym i mięsie zwierzęcym.
Tłuszcz jednonienasycony.
Cząsteczki tłuszczu z JEDNYM podwójnym wiązaniem, co powoduje, że są mniej spakowane razem i zwykle są płynne w temperaturze pokojowej. Tłuszcze te znane są również jako tłuszcz zdrowa dla serca. Występuje w oliwie z oliwek, oleju arachidowym, oleju rzepakowym, oleju szafranowym i oleju sezamowym
Tłuszcz wielonienasycony.
Cząsteczki tłuszczu z więcej niż jednym wiązaniem podwójnym, zazwyczaj ciekłe w temperaturze pokojowej. Tłuszcze te zawierają omega 3s i omega 6s, te dwa niezbędne tłuszcze w diecie. Występuje w tłustych rybach, oleju sojowym, orzechach włoskich i lnie
Tłuszcze trans.
Tłuszcze te występują naturalnie i są sztucznie tworzone. Sztuczne tłuszcze trans są zakazane w systemie żywnościowym ze względu na ich szkodliwy charakter.
Częściowo uwodornione oleje roślinne i margaryny.
Z wyjątkiem tłuszczów trans, tłuszcz spożywczy ma wiele zalet zdrowotnych. Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E i K. Tłuszcz jest również niezbędny do syntezy cholesterolu, który utrzymuje mózg w zdrowiu, produkuje hormony płciowe i utrzymuje smarowane stawy.

Czy jedzenie tłuszczu wpływa na refluks żołądkowy? A jeśli tak, czy ma znaczenie, jaki rodzaj tłuszczu jemy?

Konwencjonalna wiedza mówi, że tłuste, bogate w pokarm substancje powodują refluks żołądkowy wraz z pokarmami takimi jak pomidory, cytrusy, kofeina, alkohol, czekolada i pikantne potrawy. Na przykład WebMD wskazuje, że spożywanie dużego tłustego posiłku (np. Hamburgera i frytek) powoduje zgagę. Strona wyjaśnia, że ​​posiłek o wysokiej zawartości tłuszczu dłużej znajduje się w żołądku, co powoduje uwalnianie większej ilości kwasu żołądkowego. Ponadto żołądek rozszerza się po dużym posiłku, naciskając na LES (zawór między żołądkiem a przełykiem). To ciśnienie pozwala kwasowi żołądkowemu przedostać się do przełyku, powodując zgagę i refluks żołądkowy.

Podczas gdy logika ta ma sens, WebMD nie cytuje żadnych badań, które to potwierdzają.

Należy pamiętać, że przykładowy posiłek z burgera i frytki zawiera dużo tłuszczów trans i nasyconych. Posiłek taki jak łosoś w oliwie z oliwek jest również bogaty w tłuszcz, ale typy wielo i mono-nienasycone, które mogą dawać różne wyniki.

Pozostaje pytanie: czy zawartość tłuszczu w pokarmach powoduje refluks kwasu? A jeśli tak, czy rodzaj tłuszczu ma znaczenie? Czy to naprawdę ilość jedzenia, które jemy?

RECENZJA NAUKOWA TŁUSZCZÓW  I  REFLUX ŻOŁĄDKA

Badania naukowe na ten temat wykazują mieszane wyniki.

Niektóre badania wskazują, że dieta niskotłuszczowa może być pomocna dla osób z refluksem. Inni uważają, że waga ciała w połączeniu z dietą o dużej zawartości tłuszczu i kaloryczności jest odpowiedzialna za refluks. Podczas gdy inne badania nie znajdują żadnej korelacji!

Podczas gdy twoje ciało wie najlepiej, jeśli chodzi o specyficzne wyzwalacze refluksu żołądka, zagłębimy się w niektóre z tych badań …

Przekrojowe badanie opublikowane w Gut, oficjalnym czasopiśmie Brytyjskiego Towarzystwa Gastroenterologii, wykazało, że wysokie spożycie tłuszczów nasyconych i cholesterolu było skorelowane z Refluks żołądkowo-przełykowy , ale tylko w tych z BMI powyżej 25 (klasyfikowanych jako nadwaga). Dodatkowo, wysokie spożycie błonnika było związane z mniejszą częstością występowania Refluks żołądkowo-przełykowy.

Inne badanie wykazało, że nadwaga, ale nie wysoka zawartość tłuszczu w diecie, zwiększyła hospitalizację (zapalenie przełyku lub przepuklina przełykowego) u osób z . Może to wynikać z faktu, że otyłość jest niezależnym czynnikiem ryzyka refluksu żołądka.

Inne badanie wskazało, że osoby z otyłością mają 2,5 razy większą szansę na Refluks żołądkowo-przełykowy niż ich rówieśnicy, którzy mają BMI <25.

Kolejny przegląd opublikowany w 2009 r. Pokazuje mieszane wyniki dotyczące tego, czy wysokie spożycie tłuszczu w diecie prowadzi do Refluks żołądkowo-przełykowy. Jedno z badań wskazuje, że wysoki odsetek kalorii z tłuszczu (tłuszcz nasycony i cholesterol) jest związany z refluksem kwaśnym. Inna nie znalazła żadnej różnicy między posiłkiem o wysokiej zawartości tłuszczu a posiłkiem o niskiej zawartości tłuszczu, chociaż większe obciążenie kaloryczne zwiększało ekspozycję przełyku na kwas żołądkowy.

WNIOSEK:

Refluks żołądka jest złożony i wieloczynnikowy. Refluks  może być spowodowany różnymi problemami, od zbyt małej ilości kwasu żołądkowego po otyłość. Badania wskazują, że dla większości ludzi dieta wysokotłuszczowa prawdopodobnie nie powoduje refluksu kwasu, ale bardziej prawdopodobnie przyczynia się do niego w połączeniu z innymi czynnikami (nadwaga lub dużo jedzenia podczas jednego siedzenia). Dodatkowo badania pokazują, że rodzaj spożywanego tłuszczu ma znaczenie. Większość badań wskazała na wysoki poziom tłuszczów nasyconych jako sprawcy tego problemu.

Jeśli masz problem z żołądkiem i chciałabyś plan dietetyczny napisz do Mnie. Powiem ci również jakie badania trzeba zrobić.

m.klos@mataleo.eu

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

<<<Zródło>>>

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk