Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające plecy – Video

Bóle pleców, urazy pleców - Video z treningiem - Gosia Klos

Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające plecy – Video.

Celem ćwiczeń wzmacniających plecy jest kondycja mięśni, aby lepiej wspierały kręgosłup i wytrzymywały stres, co może prowadzić do złagodzenia bólu pleców i szyi. Większość ćwiczeń wzmacniających plecy koncentruje się na mięśniach kręgosłupa, w tym mięśniach brzucha, pośladków i bioder, a także mięśniach otaczających kręgosłup. Wszystkie mięśnie kręgosłupa są niezbędne do podtrzymywania i minimalizowania obciążenia na kręgosłup.

Jednak w przeciwieństwie do mięśni ramion i nóg, mięśnie kręgosłupa nie mają większego zastosowania podczas typowych codziennych czynności. Aby zbudować siłę w podstawowych mięśniach brzucha i pleców, konieczne są ćwiczenia – kliknij tutaj po współpracę -, które koncentrują się szczególnie na tych grupach mięśni.

Zobacz Program ćwiczeń wzmacniających dla łagodzenia bólu w krzyżu.

Ćwiczenia wzmacniające plecy mogą powodować:

Zmniejszony nacisk na dyski kręgosłupa i stawy.
Lepsze wyrównanie kręgosłupa i ogólna postawa.
Ułatwia sobie ruchy, które mogą powodować ból, takie jak zginanie, skręcanie lub podnoszenie.

Programy fizykoterapii.

Dwoma najczęściej stosowanymi programami wzmacniającymi kręgosłup są Metoda McKenziego i stabilizacja dynamiczna, z których oba zwykle uczy się podczas pracy z fizjoterapeutą. Rodzaj zalecanego programu zazwyczaj zależy od stanu i potrzeb pacjenta, a także preferencji lekarza i jego znajomości programu ćwiczeń.

W razie potrzeby można łączyć ćwiczenia zarówno z metody McKenzie, jak i stabilizacji dynamicznej

Ćwiczenia z dynamicznej stabilizacji.

Celem ćwiczeń z dynamiczną stabilizacją jest znalezienie i utrzymanie neutralnego kręgosłupa – naturalnej postawy, która dostosowuje się do krzywizny kręgosłupa i minimalizuje stres. Utrzymanie neutralnego kręgosłupa w zdrowej pozycji jest osiągane poprzez warunkowanie mięśni i wyuczoną świadomość pozycji stawów (zwaną propriocepcją).

Zobacz ćwiczenia stabilizujące kręgosłup lędźwiowy.

Dynamiczna stabilizacja obejmuje szereg ćwiczeń, które mogą pomieścić prawie każdego. W przypadku silniejszego bólu zwykle zaleca się rozpoczęcie ćwiczeń, takich jak podnoszenie nóg, które delikatnie i stopniowo wzmacniają mięśnie dolnej części pleców i rdzenia. Bardziej rygorystyczne ćwiczenia mogą obejmować przechylenie miednicy lub ćwiczenia z użyciem piłki do ćwiczeń.

Typowe formy ćwiczeń wzmacniających.

Dostępnych jest wiele opcji, które mogą skutecznie wzmocnić kręgosłup i zapewnić ulgę, a znalezienie takiej, która działa i którą można utrzymać, jest często uzależniona od osobistych preferencji, dostępnych lokalnych instruktorów oraz procesu prób i błędów w znajdowaniu ulgi w bólu.

Typowe formy ćwiczeń wzmacniających mogą obejmować:

Pilates
Joga
Tai Chi
Podnoszenie ciężarów i trening w domu
Piłka BOSU
Piłka do ćwiczeń

Te ćwiczenia wzmacniające i inne można nauczyć się z pomocą fizjoterapeuty, kręgarza, fizjoterapeuty, trenerów sportowych i innych. Ważne jest, aby współpracować z dobrze wykwalifikowanym profesjonalistą, ponieważ nauka prawidłowej formy ćwiczeń jest niezbędna do budowania siły i stabilności bez bólu i kontuzji.

Dziś przedstawię ci dwa ćwiczenia, które możesz wykonać w domu od rana na czczo. Możesz też zgłosić się do mnie na takie treningi, które możesz wykonać ze mną w domu na skypie. Włączamy komputer lub telefon i ćwiczymy systematycznie. Wzmocnimy plecy i je rozciągniemy. Sprobuj ze mną, a zobaczysz jak szybko ból ustąpi – Kliknij tutaj – Napisz o sobie jaki masz problem i zaczynamy. 

Kliknij w obrazek i zacznij wykonywać te ćwiczenia!

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk