Ćwiczenia dla początkujących
Chcąc wyrzeźbić potocznie nazywane 6 PACK ABS, należy stosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim, aby mięśnie były widoczne, koniecznie jest spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy talii i pasa.
Proponuje następujące ćwiczenia:
skłony z kolanami w górze lub zwykłe skłony
nożyce
unoszenie nóg do góry
dotykanie pięt leząc
Pozbycie się nadmiaru tłuszczu jest o wiele trudniejsze, niż mogło by się wydawać. Konsekwencja tego co robimy i musisz zmienić swoją diet. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, lecz sama dieta to nie wszystko. Musimy stosować ćwiczenia aerobowe, dzięki którym spalisz tłuszcz i rozgrzejesz mięśnie brzucha do odpowiedniego treningu.
Nasze mięśnie posiadają kurczliwość: pobudzone przez system nerwowy, potrafią skurczyć się do 2/3 swej długości początkowej. Ta ich cecha, połączona z umiejscowieniem poszczególnych mięśni w ludzkim ciele, umożliwia nam wszelkie ruchy. Mięśnie brzucha, prócz umożliwiania ruchów tułowia, chronią leżące w głębi narządy. Ich współdziałanie z prostownikami kręgosłupa jest niezbędne dla zachowania prawidłowej postawy ciała.
Tkanka tłuszczowa różni się od mięśniowej. Grubsza lub cieńsza warstwa sadła pokrywa nie tylko mięśnie brzucha. Im jest ona grubsza, tym trudniej zauważyć istnienie mięśni pod spodem, nawet gdy są one znacznie rozwinięte. Pozbycie się zbędnego tłuszczu jest kwestią dopasowania die− ty, czyli wydatkowania większej ilości kalorii (trening aerobowy), niż się spożywa. Utrzymywanie przez dłuższy czas deficytu kalorycznego załatwi sadło. Fakt ten jest ogólnie znany, jakoś jednak tylko nieliczni stosują w praktyce wynikające zeń wnioski. Samo wykonywanie ćwiczeń mięśni brzucha nie zmniejszy warstwy tłuszczu na nich. Wykonywanie ćwiczeń pojedynczej grupy mięśniowej nie stanowi dostatecznego wydatku kalorycznego, by w zauważalny sposób pomniejszyć zasoby sadła. Jego nadmiar zlikwidują tylko intensywne ćwiczenia ogólne, angażujące jak najliczniejsze grupy mięśniowe (galop w dal, pływanie).
Z powyższych ustaleń wynikają 3 zasady do uwzględnienia przy usta− laniu prawidłowej kolejności ćwiczeń:
1. Wystrzegaj się ćwiczeń angażujących mięśnie lędźwiowe i wymagających ułożenia ciała pozwalającego na wygięcie grzbietu. Z zasady tej wynika odrzucenie wielu standardowych ćwiczeń tradycyjnie używanych dla wzmocnienia mięśni brzucha.
2. Pracuj nad dolnymi mięśniami brzucha przed górnymi.
3. Pracuj nad mięśniami skośnymi przed górnymi.
Tak więc, wszelkie ćwiczenia mięśni brzucha należy zgrupować w następującej kolejności: na początku ćwiczenia głównie oddziaływające na dolne mięśnie brzucha, następnie ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha i na koniec, ćwiczenia na górne mięśnie brzucha.