Być aktywnym czy nie być aktywnym – Nowa Formuła Aktywności

Trener Personalny, Ćwiczenia i choroby, Gosia Klos

Być aktywnym czy nie być aktywnym – Nowa Formuła Aktywności.

W środowisku naukowym oraz wśród europejskiej opinii publicznej powszechnie uznaje się, że aktywność fizyczna i ćwiczenia mają pozytywny wpływ na wiele aspektów zdrowia. Ta troska o poprawę własnego zdrowia zrodziła wiele produktów zdrowotnych, książek dietetycznych, filmów z ćwiczeniami i klubów fitness. Ponadto społeczność bardziej świadoma zdrowia rozwinęła rynki profesjonalnych usług zdrowotnych (np. Fizjologów ćwiczeń, trenerów osobistych i specjalistów ds. Promocji zdrowia). Fitnessy i pomocja suplementów idzie całą parą, a ludzie za mias się ruszać łykają suplementy jak nienormalni

Trzy ogólne cele twojego planu, które musisz zwiększyć aby nie zachorować na poważne choroby::

1) zwiększenie długości zdrowego życia całej ludzkości

2) zmniejszenie dysproporcji zdrowotnych

3) uzyskanie dostępu do usług profilaktycznych dla wszystkich

Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze, które często nie jest rozpoznawane, jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych. Nadciśnienie tętnicze występuje szczególnie u Czarnych Amerykanów. Jeśli skurczowe ciśnienie krwi u danej osoby przekracza 160 mm Hg, ryzyko CHD jest 4 razy większe, a jeśli odczyt rozkurczowy przekracza 95 mm Hg, ryzyko CHD wzrasta 6 razy (Heyward, 1991). Stopień, w jakim ćwiczenia mogą pomóc w nadciśnieniu, jest obecnie niejasny, głównie ze względu na braki metodologiczne w projektach badawczych. Jednak dobrze wiadomo, że skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi można nieznacznie obniżyć podczas ćwiczeń aerobowych u osób z normotensją i nadciśnieniem.

Dlaczego warto ćwiczyć – ćwicz ze mną klikając tutaj.

Lipidy krwi i lipoproteiny

Ludzie, którzy regularnie wykonują energiczne ćwiczenia wytrzymałościowe, mają we krwi więcej lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) niż osoby siedzące (Haskell, 1984). Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku subfrakcji HDL2-C, która została szczególnie powiązana z obniżeniem ryzyka CHD (Wood, 1987). HDL, które są wytwarzane w wątrobie, przenoszą cholesterol z tkanek obwodowych organizmu z powrotem do wątroby, gdzie jest wykorzystywany do produkcji soli żółciowych (które pomagają w trawieniu tłuszczu). HDL są znane jako „dobry cholesterol”, ponieważ wiążą się z obniżeniem ryzyka choroby tętnic poprzez usunięcie części cholesterolu ze ścian tętnic.

Pozytywne, choć skromne, poprawy stężeń HDL można uzyskać nawet po rozpoczęciu programu ćwiczeń. Ostatnie badanie serca w Helsinkach silnie wykazało, że podwyższenie poziomu cholesterolu HDL obniża ryzyko zawału serca (Manninen i in., 1988). Jednak obecnie nie jest jasne, ile ćwiczeń, przy jakiej intensywności i przez jaki okres czasu optymalnie podniesie poziomy HDL. Aktywność fizyczna może również obniżać stężenie szkodliwego cholesterolu we krwi, znanego jako cholesterol lipoproteinowy o niskiej gęstości (LDL-C), a także cholesterol lipoproteinowy o bardzo niskiej gęstości (VLDL-C).

Ćwiczenia mają również silne działanie obniżające poziom trójglicerydów (tłuszczów) we krwi (Haskell, 1984). Poziom trójglicerydów zwykle spada natychmiast po wysiłku i często utrzymuje się na niskim poziomie przez kilka dni. Zmianę tę można przypisać wzrostowi lipazy lipoproteinowej (enzymu), co ułatwia rozkład i przyswajanie trójglicerydów w organizmie. Innym czynnikiem może być to, że przy regularnych ćwiczeniach następuje zmniejszenie produkcji insuliny, co może stymulować zmniejszenie bodźca do syntezy trójglicerydów. Regularne ćwiczenia pomagają zapobiegać rozwojowi insulinooporności przez komórki i zwiększać poziom insuliny, który często występuje z wiekiem. Pomimo niższego poziomu insuliny, osoby aktywne fizycznie mają dobrą tolerancję cukru we krwi (glukozy) w wyniku lepszej wrażliwości na insulinę.

Czynność serca

Istnieje wiele procesów, które są ściśle związane z wydajnością układu sercowo-oddechowego, które zmieniają się wraz z aktywnością fizyczną. Często występuje obniżenie tętna spoczynkowego, które można przypisać ćwiczeniom aerobowym. Objętość uderzenia serca (ilość krwi pompowanej na uderzenie) wzrasta w spoczynku i podczas ćwiczeń jako adaptacja do treningu wytrzymałościowego (McArdle, Katch i Katch, 1991). Objętość jamy lewej komory, komory pompującej serca, często dostosowuje się do treningu, zwiększając rozmiar i grubość ściany. Ponadto osoby aktywne fizycznie mają większe naczynia wieńcowe niż osoby mniej sprawne. Najbardziej znacząca zmiana funkcji układu sercowo-naczyniowego jest obserwowana wraz ze wzrostem pojemności minutowej serca, ilości krwi krążącej w sercu co minutę (pojemność minutowa serca = częstość akcji serca x objętość udaru mózgu).

Ta zmiana pomaga zwiększyć fizyczną zdolność do pracy. Trening aerobowy poprawi także zdolność mięśni do wydobywania tlenu z krwi, co określa się mianem różnicy tętniczo-żylnej tlenu (Rowell, 1986). Uważa się, że ta zwiększona zdolność mięśni do wydobywania tlenu wynika przede wszystkim ze wzrostu gęstości naczyń włosowatych (Rowell, 1986). Całkowitym efektem wszystkich tych zmian jest silniejszy, bardziej wydajny układ sercowo-naczyniowy.
Istnieje kilka znaczących zmian fizjologicznych, które występują również, gdy układ sercowo-oddechowy jest wystarczająco przeciążony. Wśród tych dostosowań są:

1. Wyćwiczony mięsień jest bardziej skuteczny w mobilizowaniu i metabolizowaniu tłuszczu, co można przypisać wzrostowi przepływu krwi w mięśniu oraz większej aktywności enzymów mobilizujących i metabolizujących tłuszcz.
2. Mitochondria, struktury subkomórkowe odpowiedzialne za wytwarzanie ATP (związki wysokoenergetyczne, z których nasze ciała czerpią energię) mają znacznie większą zdolność do generowania ATP, ze względu na wzrost ich wielkości i liczby.
3. Występuje wzrost zdolności oksydacyjnej mięśnia w połączeniu ze wzrostem magazynowania glikogenu (postaci, w której glukoza jest przechowywana w ciele), co skutkuje bardziej korzystną zdolnością do utleniania węglowodanów.
4. Włókna mięśni szkieletowych rozwijają się do pełnego potencjału tlenowego.

Kliknij tutaj po plan dla siebie i pracują z osobą która ma 20 lat doświadczenie z kobietami.

Status mineralny kości

Zapobieganie osteoporozie u starzejących się kobiet stało się poważnym problemem zdrowotnym. Szacuje się, że każdego roku w wyniku tego stanu występuje około 1,2 miliona złamań, w tym 227 000 złamań szyjki kości udowej i 530 000 złamań kręgów (Johnson & Slemenda, 1987). Chociaż zalecane są ćwiczenia fizyczne, suplementy wapnia i estrogenowa terapia zastępcza, informacje na temat najlepszej formy ćwiczeń w celu zapobiegania lub odwracania degradacji kości są nadal niewystarczające. Ruchy obciążające, takie jak ćwiczenia o niewielkim wpływie, spacery i jogging (w zależności od kondycji osoby i wieku).

Ruchy obciążające, takie jak ćwiczenia o niskim wpływie, spacery i jogging (w zależności od kondycji osoby i istniejącego ryzyka złamań), zwiększają obciążenie mechaniczne układu kostnego i mogą zmniejszać lub odwracać utratę minerałów kostnych u starzejących się kobiet ( Smith i Gilligan, 1987).

Palenie

Ludzie aktywni fizycznie rzadziej palą niż ich siedzący tryb życia. W każdej kategorii palaczy (tj. Niepalących, byłych palaczy, palaczy lekkich, umiarkowanych i intensywnych) osoby aktywne fizycznie mają mniejsze ryzyko rozwoju CHD niż osoby siedzące w tej samej kategorii (Paffenbarger, 1987).

Skład ciała i kontrola wagi

Około 25% dorosłej populacji amerykańskiej jest otyłych. Otyłość jest istotnym problemem w naszym społeczeństwie i stanowi czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia i cukrzycy. Ćwiczenia oferują otyłości zarówno krótko jak i długoterminowe korzyści. Bezpośrednim efektem i korzyścią z ćwiczeń jest wydatek kaloryczny. Badania nad zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na metabolizm po treningu wykazały wzrost od 1 do 25% wzrostu kalorii, który może trwać od 1 do 24 godzin (Van Zant, 1992). Liczne czynniki, takie jak rodzaj i intensywność ćwiczeń, poziom kondycji badanych i spożycie diety przed pomiarem, przyczyniają się do zakresu wzrostu tempa metabolizmu. Jednak ostatnie dane sugerują, że większość zwiększonego wydatku energetycznego po treningu następuje w ciągu pierwszej godziny regeneracji (Brehm i Gutin, 1986; Gore i Withers, 1990).

Konsensus ostatnich badań wydaje się zgadzać, że jedną z głównych korzyści związanych z utratą masy ciała jest pozytywny wpływ, jaki wywiera na utrzymanie beztłuszczowej masy ciała, a jednocześnie sprzyja utracie masy tłuszczowej (Hawk, 1989; Work , 1990).

Rozporządzenie w sprawie poziomu glukozy we krwi

Regularna aktywność fizyczna może być pomocna w leczeniu cukrzycy, szczególnie w cukrzycy typu II, cukrzycy insulinoniezależnej lub w wieku dorosłym. Istnieje wiele rozważań na temat najlepszej recepty na ćwiczenia w ramach całego programu leczenia diabetyków. Wygląda na to, że równowaga regularnej aktywności fizycznej, zadowalających leków i przestrzegania właściwej diety pomoże cukrzykom utrzymać poziom cukru we krwi.

Wniosek

Wiedza i nauka dokumentujące pozytywne i potrzebne zmiany aktywności fizycznej w odniesieniu do czynników ryzyka choroby, kilku głównych chorób przewlekłych i ogólnego stanu zdrowia są dramatycznie jasne. W ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie i właściwie przesunięto nacisk z intensywnego wysiłku fizycznego na lekki i umiarkowany poziom aktywności fizycznej w celu poprawy zdrowia, ale za to systematyczny i uprawiany codziennie. Ludzie powinni być zachęcani do angażowania się w czynności, które są osobiście przyjemne i satysfakcjonujące, ponieważ może to zwiększyć ich przestrzeganie aktywności fizycznej.

Głównym problemem dzisiejszych czasów jest to, że instruktorzy i dietetycy  rosną jak grzyby po deszczu po kursach online czy wyjściu na scenę fitness bikini, a ludzie na tym tracą, gdyż takie kursy nie są kwalifikacjami do udzielania wskazówek odżywiania czy trenowania ludzi. To, że ktoś ma tarkę na brzuchu, nie musi mieć wiedzę, ukończoną szkołę czy doświadczenie pracy z ludzmi.  Oni też mają swoich trenerów..

Nawet nie wiesz jaka krzywdę możesz sobie zrobić kupując dietę czy trening przez platformę wirtualną…a gdzie jest kontakt ludzki? Gdzie jest rozmowa z osobą? Gdzie jest opieka trenerka w razie słabych chwil itd Nie ma takiej, bo to jest wirtualnie, bez uczuciowo tylko dla kasy. Dlatego jest tyle ludzi chorych i z urazami czy kontuzjami.

Koszty wirtualne diet czy treningów na internecie to 60 zł superrr tanio, a u mnie 300 zł, ale możesz porozmawiać ze mną na skype, poćwiczyć, napisać  czy zadzwonić. U mnie sej tylko indywidualnie i ja nie mam 500 – set klientów, tylko 30 – 50 gdzie  mam wiekszą kontrolę i kontakt z tymi osobami i to jest dla mnie najważniejsze. Ja nie idę na ilość tylko na jakość klienta. Nie sprzedaje żadnych suplementów, witamin czy tabletek odchudzających, bo to jest chemia i syf. Sam nic nie biorę, a mam 45 lat. Trenuję i dobrze się odżywiam i to jest główna zasada mojego życia.

Tobie też tego życzę. Bądź zdrowa, odżywiaj się dobrze i ćwicz, a zobaczysz, że dożyjesz długich lat bez chorób i bardzo aktywna. Kliknij tutaj po plan dla siebie i pracują z osobą która ma 20 lat doświadczenie z kobietami.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk