Bolą Cie Plecy – Ćwiczenia jako Lekarstwo – Sprawdź

Plecy bolące jak pomóc

Bolą Cie Plecy – Ćwiczenia jako Lekarstwo – Sprawdź

Kiedyś cały czas bolały mnie plecy, a teraz już tego nie czuję” to zdanie, które często słyszę od osób, które konsekwentnie szukają u nas recepty na ćwiczenia. O co więc chodzi w „Ćwiczeniach jako lekarstwo” to działa tak dobrze na łagodzenie bólu pleców.

Czy mogę wykonywać ćwiczenia z bólem w dolnej części pleców?

Problemy takie jak brak podstawowego wsparcia, niestabilność miednicy, nierównowaga mięśniowa, słaba postawa i brak świadomości ciała wpływają na zdrowie pleców. Jeden lub wiele z nich może powodować ból pleców. Optymalna kombinacja odpoczynku i ćwiczeń pomoże zregenerować się plecom i złagodzić ból.

Ćwiczenie można traktować jak każdą inną receptę zdrowotną: wykwalifikowany fizjoterapeuta, ekspert w zakresie mięśni i ruchu – dostosuje ćwiczenia i przepisze zestaw ćwiczeń oraz pomoże stopniowo przejść do powrotu do zdrowia. Możesz również ćwiczyć w domu online 1 na 1. Kliknij w link po współpracę.

Czy ćwiczenia fizjoterapeutyczne działają na ból pleców?

Ćwiczenie działa jak lekarstwo na ból pleców. Skuteczny program ćwiczeń pleców powinien być kompleksowy, działający na całe ciało, nawet jeśli jest ukierunkowany na plecy.  Czynniki te zazwyczaj obejmują:

diagnoza kliniczna
czy ból jest uważany za łagodny, umiarkowany czy silny
ulga w bólu niezbędna do tolerowania aktywności
częstotliwość zalecanych ćwiczeń
poprawna forma i zdrowa postawa potrzebna do wykonywania ćwiczeń

Czy chodzenie jest dobre na ból w dole pleców?

Pojedyncza sesja ćwiczeń, takich jak chodzenie, może zmniejszyć ból krzyża o 10 do 50 procent, wynika z badań opublikowanych w 2004 roku w The Spine Journal.

Chodzenie jest bardzo skutecznym ćwiczeniem z obciążeniem, o którym wiadomo, że działa na całe ciało, a nie tylko na plecy. Wykazano, że regularne wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem (ćwiczenia przeciw grawitacji) pomaga również w utrzymaniu i budowaniu masy kostnej.

Jeśli jednak chodzenie powoduje przeszywający ból lub drętwienie nóg, zatrzymaj się i udaj się do lekarza.

Jakie ćwiczenia są dobre na ból pleców?

1.Skręt kręgosłupa na plecach

Ćwiczenie skrętu kręgosłupa na plecach

Rotacja pomaga rozciągnąć mięśnie pleców, a kontrolowanie tego ruchu pomaga również wzmocnić mięśnie skośne, aby dodatkowo wspierać kręgosłup.

Połóż się na plecach, zgięte kolana, stopy płasko na podłodze i ramiona wyciągnięte na boki. Trzymaj kolana ściśnięte razem (możesz użyć ręcznika, aby pomóc), powoli przesuń kolana na bok, utrzymując łopatki w kontakcie z podłogą.
Zrób wydech, wciągając pępek do kręgosłupa i przeciągnij kolana z powrotem do środka.
Powtórz ćwiczenie 3-5 razy z każdej strony, naprzemiennie.

Możesz także wybrać utrzymywanie pozycji rozciągania przez 10-15 sekund.

2.Rozciąganie zginaczy bioder

Ćwiczenie rozciągania zginaczy bioder

Uklęknij na ziemi z jedną nogą do przodu (stopa płasko na ziemi). Podnieś wysoko w kręgosłupie i trzymaj pępek wciągnięty, a następnie wsuń miednicę (w przeciwieństwie do wystawiania pośladków).
Możesz zacząć odczuwać rozciągnięcie z przodu bioder. Przenieś ciężar do przodu na przednią nogę, jeśli wymagane jest większe rozciągnięcie.

3.Ćwiczenia z klęczeniem ramion i nóg

To ćwiczenie działa na cały stabilizujący układ mięśniowy tułowia.

Przejdź  na czworakach, upewniając się, że ręce znajdują się pod ramionami, kolana pod biodrami, a kręgosłup jest w pozycji neutralnej.
Nie poruszając w ogóle tułowiem, wyciągnij jedną rękę do przodu, a drugą nogę do tyłu, trzymając czubki palców u rąk i nóg na ziemi.
Unieś wyciągniętą rękę i nogę z ziemi, utrzymując pępek wciągnięty, aby pomóc ustabilizować tułów. Przytrzymaj przez kilka sekund przed opuszczeniem ręki i nogi do pozycji wyjściowej.
Jeśli uważasz, że kontrolowanie tułowia i kręgosłupa jest zbyt trudne podczas podnoszenia ręki i nogi, możesz pominąć podnoszenie, dopóki nie będziesz mieć siły w kręgosłupie, lub wykonaj całe ćwiczenie, ale z rękami i nogami osobno.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk