Witamina D to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidów, koniecznych do utrzymania właściwej gospodarki wapniowo-fosforowej w organizmie, a także prawidłowej struktury i funkcji kośćca. Jest ona prohormonem, czyli może przekształcać się na właściwą substancję aktywną hormonalnie, i tak z witaminy D3 po jej przekształceniu przez enzymy powstaje hormon – kalcytriol. Witamina D, zwłaszcza jej forma jaką jest witamina D3, powstaje pod wpływem energii słonecznej w głębszej warstwie komórek skóry – keranocytach, tworząc się z tzw. prewitamin. Proces ten zajmuje kilka godzin.
- Mniej witaminy D, a więcej zapaleń Jak dowiodły badania uczonych z University of Ulster, niedostatki witaminy D wywołują problemy z funkcjonowaniem systemu immunologicznego, zwłaszcza u osób powyżej 35. roku życia. Naukowcy poddali badaniu 957 Irlandczyków w różnym wieku – od 35. do 60. roku życia. Zbadali u nich poziom witaminy D i tzw. wskaźniki (markery) prozapalne, których wysoki poziom świadczy o tym, iż w organizmie toczy się jakiegoś typu infekcja. Odkryto interesującą zależność – niemal 40% badanych miało zaniżony poziom witaminy D i wysoki poziom markerów prozapalnych. Część z nich uważała się przy tym za zdrowych, a swoje dolegliwości – za przejściowe.
- Dokładne badania pozwoliły stwierdzić, że w ich organizmach rozwijają się dolegliwości reumatyczne, choroby krążenia, a nawet stwardnienie rozsiane. Jak zauważyła prowadzą- ca badania dr Mary Ward, wyniki wskazały jednoznacznie, iż witamina D działa stymulująco na układ immunologiczny, który zwalcza dolegliwości zapalne. Jej niedostatek oznacza bowiem niską jego sprawność i rozwój choroby, początkowo nieujawniającej objawów.
- Witamina D i choroby tarczycy, badania wykazały także związek niedoboru witaminy D z rozwojem jednej z najtrudniejszych w leczeniu chorób tarczycy – choroby Hashimoto. Choroba ta jest jedną z najpowszechniejszych chorób kobiecych i najczęściej spotykanym schorzeniem tarczycy w USA i Europie. W USA chorych jest 1-1,5 osoby na 1000. Dane dla Europy są podopalane.
- Wśród objawów Hashimoto wymienia sie ię wahania wagi, depresję, manie, wrażliwość na chłód i gorąco, łatwe męczenie się, migreny, osłabienie mięśni, zaniki pamięci, oziębłość, niepłodność i wypadanie włosów. Naukowcy z Ankara University School of Medicine pracujący pod kierownictwem dr Nujena Culaka Bozkurta zbadali 180 pacjentów i pacjentek z niedoczynnością tarczycy i 180 osób z nowo zdiagnozowaną chorobą Hashimoto oraz 180 osób zdrowych.
- Zauważono, że u chorych kobiet poziom witaminy D jest zbyt niski, wynosił średnio 10 ng/ml (norma to 30ng/ml), podczas kiedy w przypadku chorych mężczyzn było to 19 ng/ml. Poziom witaminy D korelował także z wielkością tarczycy – im niższy tym była ona większa – oraz z poziomem dwóch istotnych w chorobach tarczycy przeciwciał – antyperoksydazy i antytyreoglobuliny. Naukowcy twierdzą, iż jest jednoznaczne, że spadek poziomu witaminy D, zwłaszcza jej formy D3, jest powiązany z chorobą Hashimoto i ma wpływ na jej rozwój. Jak zauważają naukowcy z Turcji: „Suplementacja witaminą D, tam gdzie wytwarzanie jej jest trudne, czyli na obszarach o nikłym nasłonecznieniu jest konieczna i chroni przed powstaniem chorób tarczycy”
Przyswajalność Szczególnie polecane jest przyjmowanie witaminy D3 w postaci kropli z uwagi na lepsze wchłanianie do organizmu i mniejsze wydatkowanie energii na trawienie w żołądku.