Ważne – Nie jedz ich razem. Pewnie jesteście zdziwieni dlaczego nie można łączyć pomidora z ogórkiem! górek zawiera sporo askorbinazy – enzymu rozkładającego witaminę C, więc jeżeli zmieszamy pomidory (które zawierają witaminę C) z ogórkami (które też zawierają witaminę C, ale około 3 x mniej) to witamina C z pomidorów zniknie i nic nam po pomidorach, które zjedliśmy.
Nie należny też łączyć ogórka z marchewką bo tym razem marchewka (a konkretnie askorbinaza z marchewki) pozbawi nas witaminy C z ogórka. Ogórek i marchewka nie są wyjątkowymi warzywami zawierającymi askorbinazę. Askorbinaza to naturalny „partner” witaminy C w roślinach, dzięki której możliwe jest przetwarzanie witaminy C do innych pożytecznych substancji.
Ja zakwaszam sałatkę sokiem z cytryny, więc askorbinaza przestała być aktywna, a witamina C uratowana 🙂! Po za tym nawet jak jej nie zakwasimy to i tak nie zagrozi to naszemu zdrowiu, po prostu musimy dbać o to, aby jeść odpowiednią ilość warzyw w ciągu dnia, aby dostarczać ogółem odpowiednią ilość WITAMIN.
Ważne – Nie jedz ich razem. Przy stosowaniu urozmaiconej diety, niedobory witaminy C w zasadzie się nie pojawiają, a omawiane pomidory wcale nie są najbogatszym źródłem tej witaminy w diecie. Mała sztuka tego warzywa ( 80 g ) zawiera nieco ponad 18 mg witaminy C czyli 6 razy mniej niż ta sama ilość papryki. Moje podopieczne , dbające o urozmaicenie swojego menu, mogą spokojnie zjadać kanapki z pomidorem i ogórkiem, bez ryzyka niebezpiecznego wpływu na zdrowie.
Wasza Gosia 😉