Zasady żywienia w ciąży

ciaza

W okresie ciąży zapotrzebowanie na budulcowe i regulujące procesy życiowe składniki odżywcze jest zróżnicowane w zależności od okresu ciąży. Poniżej przedstawiono główne zalecenia żywienia kobiety ciężarnej.

Ciąża jest okresem życia kobiety cechującym się głębokim przestrojeniem funkcji fizjologicznych organizmu. Powoduje to często występowanie dolegliwości, których przebieg można złagodzić przez odpowiednie zmiany w żywieniu. Oto kilka przykładów modyfikacji żywienia w dolegliwościach ciążowych.

1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów

Szczególnie ważne jest to, aby Twoja dieta była różnorodna. Dzięki temu łatwiej unikniesz niedoborów składników odżywczych, które podczas ciąży zdarzają się częściej. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe jest w ciąży dużo większe, natomiast zapotrzebowanie na energię wzrasta tylko o około 360 kcal dziennie, od drugiego trymestru i o 475 kcal od III trymestru. Tak więc w tym okresie nie należy jeść, jak to się często sądzi, „za dwoje”. Potrzebne są Tobie składniki odżywcze, takie jak białko, witaminy, składniki mineralne; energii jednak tylko trochę więcej. Dlatego z poszczególnych grup produktów powinnaś wybierać przede wszystkim te, które mają największą wartość odżywczą i jednocześnie stosunkowo
mało kalorii, tzn. zawierają mało tłuszczu i cukru. Należy też pamiętać, że podczas ciąży trzeba w sposób szczególny chronić się przed infekcjami pokarmowymi, które mogą zakłócić przebieg ciąży i utrudnić rozwój płodu. Dlatego zrezygnuj z surowych potraw mięsnych (np. tatar), niestarannie odgrzanych dań z drobiu, surowych jaj i produktów z ich dodatkiem (desery, domowy majonez), jaj ugotowanych na miękko, sadzonych, jajecznicy, niepasteryzowanego mleka i jego przetworów, niepasteryzowanych serów (np. feta), serów dojrzewających (brie, camembert) i pleśniowych, pasztetów mięsnych, rybnych lub warzywnych, rozmrożonych potraw spożywanych na zimno, surowych lub niedogotowanych ryb, a także mięczaków i skorupiaków.

ciaza

2. Ile trzeba przybyć na wadze?

Jeśli przed zajściem w ciążę nie udało Ci się uniknąć niedoboru masy ciała, postaraj
się przybyć na wadze podczas ciąży trochę więcej niż kobiety, które nie miały niedowagi. To powinno umożliwić odpowiedni rozwój dziecka i osiągnięcie prawidłowej urodzeniowej masy ciała. Oznacza to, że jeśli przed ciążą
Twoja waga była prawidłowa, podczas ciąży powinnaś przybyć 11,5-16,0 kg. Jeśli miałaś niedowagę, zalecany przyrost masy ciała jest nieco większy i wynosi 12,5-18,0 kg. W przypadku nadwagi przed ciążą powinnaś przybyć na wadze mniej, tzn. 7,0-11,5 kg, a w przypadku otyłości 5-9 kg.

Warto podkreślić, że podczas ciąży musisz wystrzegać się nadmiernego przybywania na wadze, nie tylko ze względu na troskę o szybkie odzyskanie smukłej sylwetki po urodzeniu dziecka, lecz także po to, by uniknąć nadmiernej wagi u noworodka i związanych z tym ewentualnych trudności podczas porodu. Jest to ważne także dla Twojego zdrowia w przyszłości. Zbędne kilogramy, które pozostaną po ciąży, mogą przyczynić się do rozwoju nadciśnienia, cukrzycy typu 2, nadmiaru cholesterolu we krwi, a w konsekwencji do chorób układu krążenia. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych związanych z ciążą, powinnaś być aktywna ruchowo, dużo spacerować, wykonywać proste ćwiczenia. Unikaj jednak dużych wysiłków, zwłaszcza dźwigania ciężarów, gdyż może to być niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.

3. Produkty zbożowe powinny być głównym źródłem kalorii

Produkty zbożowe, zwłaszcza z pełnego przemiału, są ważnym źródłem węglowodanów złożonych (zapewniających energię), a także witaminy B1, niacyny, magnezu, żelaza, cynku, błonnika pokarmowego i pewnej ilości białka. Podczas ciąży spożywaj dużo błonnika, ponieważ przeciwdziała zaparciom – częstej dolegliwości ciężarnych. Zawartość witamin, składników mineralnych i błonnika w produktach zbo- żowych z pełnego przemiału (razowe pieczywo, płatki owsiane i grube kasze – zwłaszcza kasza gryczana) jest nawet 2–3-krotnie wyższa niż w produktach wysoko oczyszczonych, czyli w jasnym pieczywie, zwłaszcza w białych bułeczkach, i drobnych kaszach. Powinnaś jeść 8–11 porcji produktów zbożowych dziennie (jedna porcja to: 40 g pieczywa lub 30 g produktów zbożowych suchych, np. kaszy, płatków, ryżu, makaronu lub mąki), w zależności od zalecanej dla Ciebie kaloryczności diety

USTALAM PLANY ŻYWIENIOWE DLA KOBIET W CIĄŻY (dieta przeznaczona dla kobiet dbających o prawidłowy przebieg ciąży, rozwój dziecka oraz utrzymanie dobrej sylwetki i zdrowia).

Jeśli chciałabyś taki plan żywieniowy napisz do mnie

                             m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk