Nadciśnienie Tętnicze – Gosia Klos

Nadcisnienie tetnicze

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest często cichym zabójcą. Określenie to nawiązuje do charakteru schorzenia, które nie boli, może nie powodować przez wiele lat żadnych dolegliwości oraz nie dawać żadnych objawów, a mimo to uszkadza narządy wewnętrzne.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Jest to przewlekła choroba układu krążenia, w której występuje zwiększone ciśnienie w naczyniach krwionośnych. Do rozwoju nadciśnienia najczęściej dochodzi samoistnie, co znaczy, że nie ma ono jednej konkretnej przyczyny. Nazywamy je wtedy pierwotnym. W około 5-10% przypadków podwyższone ciśnienie tętnicze spowodowane być może czynnikiem sprawczym, który jesteśmy w stanie zidentyfikować. Może to być, np. choroba nerek lub przyjmowanie pewnych leków – mówimy wtedy o nadciśnieniu wtórnym.

tetnicze

Czy nadciśnienie tętnicze da się całkowicie wyleczyć?

Nadciśnienia tętniczego samoistnego wyleczyć zupełnie nie można, ale – co pocieszające – da się je dobrze kontrolować za pomocą odpowiednich 7 zmian w stylu życia i, w cięższych przypadkach, posługując się dobrze dobranymi lekami.
Nadciśnienie tętnicze wtórne można w wielu przypadkach wyleczyć całkowicie, o ile uda się usunąć jego przyczynę, np. odstawiając leki podnoszące ciśnienie.

Typowe objawy

W przebiegu nadciśnienia typowe jest to, że objawów bardzo długo nie ma. Między innymi dlatego ⅓ Polaków chorujących na nadciśnienie tętnicze zupełne nie zdaje sobie z tego sprawy. Czasami (nie u każdego!) w przebiegu nadciśnienia mogą pojawiać
się bóle głowy (poranne, często zlokalizowane w potylicy), szumy w uszach, uczucie gorąca, rozdrażnienie, zaczerwienienie skóry na dekolcie i szyi, ból w klatce piersiowej. Jednak u większości Pacjentów nie występują żadne objawy! Nierzadko Pacjent dowiaduje się, że ma problem z nadciśnieniem w dramatyczny sposób – jak w przypadku opisanym poniżej.

Jak działa układ krążenia?

Układ krążenia człowieka działa w ten sposób, że jego silnik, czyli serce, pompuje przez rury, zwane tętnicami, natlenowaną w płucach krew do tkanek, np. do nogi. Po dostarczeniu nodze tlenu krew wraca rurami, zwanymi żyłami, do płuc gdzie ulega natlenowaniu. Z płuc krew przepływa z powrotem do serca. Dzieje się tak bez przerwy, póki serce pracuje. Serce jak każdy inny mięsień wykonując swoją pracę – napina się
i rozluźnia, innymi słowy kurczy i rozkurcza. Dzięki temu krew może być przepychana przez tętnice i zasysana przez żyły. Skurcz i rozkurcz serca przenosi się jako pulsująca fala na największe naczynie krwionośne wychodzące z serca, czyli aortę.

Za pośrednictwem aorty fala ta przenosi się na tętnice całego ciała między innymi na tętnicę ramienną. Puls tętnicy ramiennej (jak sama nazwa wskazuje zlokalizowanej w ramieniu) wykorzystujemy do pomiaru ciśnienia. Ciśnienie, jakie panuje w fazie skurczu tętnicy (zwężenia jej światła) nazywamy ciśnieniem skurczowym, zaś ciśnienie panujące w fazie rozkurczu (rozszerzenie światła tętnicy) nazywamy rozkurczowym.
Prościej niestety chyba nie da się tego wytłumaczyć…..cdn.

Jeśli chcesz żebym to ja ułożyła za Ciebie indywidualną dietę choroby układu krążenia ( m.in. nadciśnienie tętnicze,  wraz z posiłkami i przepisami, zapraszam Cię tutaj Klik.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk