Glikogen, wielocukier magazynowany w wątrobie i w mięśniach. W wątrobie, jest go ok 10% całej wagi tego narządu, i jest wykorzystywany do regulacji glukozy we krwi.
Glikogen mięśniowy, jest zapasem energii dla mięśni i jest zużywany do wysiłku fizycznego. W mięśniach glikogenu znajduje się ok 1,5% masy mięśni i wystarcza go na pracę fizyczną, w zależności od rodzaju treningu, od ok 30 min do ok 1.5h.
Trening Cardio, by był skuteczniejszy, powinien być poprzedzony treningiem siłowym. Robiąc trening siłowy, przed treningiem aerobowym, sprawiamy, że większość czasu treningu, o ile nie cały trening aerobowy, będzie skutkował spalaniem zapasowej tkanki tłuszczowej. Robiąc tylko Cardio, tracimy pierwsze ok 30 minut czasu całego treningu na spalenie glikogenu mięśniowego, przy założeniu, że trening trwa 45 minut, tylko ok 15 min. poświęcamy na spalanie tłuszczu.
Robiąc ten sam trening, poprzedzając go krótkim treningiem siłowym, czas spalania tłuszczy, możemy zwiększyć dwu lub trzykrotnie. Podczas treningu bez względu na jego rodzaj, pierwszy spalamy glikogem, dopiero po glikogenie spalamy tłuszcze (w przypadku CARDIO). Dużo łatwiejsze dla naszego organizmu jest spalanie cukrów niż tłuszczy, wiec pierwsze spala to, z czego łatwiej pozyska energię.
Robiąc trening siłowy w pierwszej kolejności (po krótkiej rozgrzewce oczywiście), spalamy glikogen mięśniowy ćwicząc mięśnie. Mięśnie nabierają kształtów, staja się smuklejsze, niekoniecznie rosnąc.
Po takim treningu, zaczynając ćwiczenia CARDIO, proces spalania tłuszczy, zaczyna się z rozpoczęciem Cardio, lub krótko po rozpoczęciu treningu aerobowego.
Tak więc nie skupiajmy się wyłącznie na CARDIO, trening siłowy ma dla każdego z nas wiele pozytywnych aspektów…