Koronawirus: 10 powodów dla których nie należy panikować.
Niezależnie od tego, czy klasyfikujemy nowego koronawirusa jako pandemię, jest to poważny problem. W niecałe dwa miesiące rozprzestrzenił się na kilka kontynentów. Pandemia oznacza trwałe i ciągłe przenoszenie choroby, jednocześnie w więcej niż trzech różnych regionach geograficznych. Pandemia nie odnosi się do śmiertelności wirusa, ale do jego przenoszenia i zasięgu geograficznego.
To, co z pewnością mamy, to pandemia strachu. Koronawirus chwyta media całej planety. To prawda, że istnieje największa obawa i masowe planowanie najgorszych scenariuszy. I oczywiście konsekwencje przesuną się z globalnej sfery zdrowia na biznes i politykę.
Ale słuszne jest również to, że nie możemy panikować. Błędem byłoby twierdzić, że z COVID-19 płyną dobre wieści, ale istnieją powody do optymizmu; powody, by sądzić, że mogą istnieć sposoby na powstrzymanie i pokonanie wirusa. I lekcje do nauczenia się na przyszłość
10 powodów dla których nie należy panikować:
1. Wiemy, co to jest
Pierwsze przypadki AIDS opisano w czerwcu 1981 r., a identyfikacja wirusa (HIV) powodującego chorobę zajęła ponad dwa lata. W przypadku COVID-19 pierwsze przypadki ciężkiego zapalenia płuc zgłoszono w Chinach 31 grudnia 2019 r., a do 7 stycznia wirus został już zidentyfikowany. Genom był dostępny w dniu 10.
Wiemy już, że jest to nowy koronawirus z grupy 2B, z tej samej rodziny co SARS, którą nazwaliśmy SARSCoV2. Choroba nazywa się COVID-19. Uważa się, że ma to związek z koronawirusem nietoperzy. Analizy genetyczne potwierdziły, że ma on naturalne pochodzenie (od końca listopada do początku grudnia) i że chociaż wirusy żyją przez mutację, wskaźnik mutacji może nie być bardzo wysoki.
2. Wiemy, jak wykryć wirusa
Od 13 stycznia dostępny jest test wykrywający wirusa.
3. Sytuacja poprawia się w Chinach
Silne środki kontroli i izolacji nałożone przez Chiny przynoszą efekty. Od kilku tygodni liczba przypadków diagnozowanych każdego dnia maleje. W innych krajach prowadzone są bardzo szczegółowe badania epidemiologiczne; epidemie są bardzo specyficzne dla obszarów, co pozwala na łatwiejszą kontrolę.
4. 80% przypadków ma łagodny przebieg
Choroba nie powoduje żadnych objawów lub jest łagodna w 81% przypadków. Oczywiście w 14% może powodować ciężkie zapalenie płuc, aw 5% może stać się krytyczne, a nawet śmiertelne. Nadal nie jest jasne, jaka może być śmiertelność. Ale może być niższy niż niektóre szacunki do tej pory.
5. Ludzie wracają do zdrowia
Wiele zgłaszanych danych dotyczy wzrostu liczby potwierdzonych przypadków i liczby zgonów, ale większość zarażonych osób jest wyleczona. Wyleczono 13 razy więcej przypadków niż zgonów, a odsetek ten rośnie.
6. Objawy wydają się łagodne u dzieci
Tylko 3% przypadków występuje u osób poniżej 20 roku życia, a śmiertelność poniżej 40 lat wynosi zaledwie 0,2%. Objawy są tak łagodne u dzieci, że mogą pozostać niezauważone.
7. Wirus można wyczyścić
Wirus można skutecznie dezaktywować z powierzchni roztworem etanolu (62-71% alkoholu), nadtlenku wodoru (0,5% nadtlenku wodoru) lub podchlorynu sodu (0,1% wybielacza), w ciągu zaledwie jednej minuty. Częste mycie rąk mydłem i wodą jest najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zarażenia.
8. Nauka jest na całym świecie
To epoka międzynarodowej współpracy naukowej. Po nieco ponad miesiącu można było uzyskać dostęp do 164 artykułów w PubMed na COVID19 lub SARSCov2, a także wiele innych dostępnych w repozytoriach artykułów, które nie zostały jeszcze przejrzane. Są to wstępne prace dotyczące szczepionek, leczenia, epidemiologii, genetyki i filogenezy, diagnozy, aspektów klinicznych itp.
Artykuły te zostały napisane przez około 700 autorów, rozpowszechniane na całej planecie. Jest nauką opartą na współpracy, wspólną i otwartą. W 2003 r., Po epidemii SARS, dotarcie do mniej niż połowy artykułów zajęło ponad rok. Ponadto większość czasopism naukowych pozostawiła swoje publikacje jako otwarty dostęp na temat koronawirusów.
9. Istnieją już prototypy szczepionek
Nasza zdolność do projektowania nowych szczepionek jest spektakularna. Już trwa ponad osiem projektów dotyczących szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Istnieją grupy, które pracują nad projektami szczepień przeciwko podobnym wirusom.
Grupa szczepionek z University of Queensland w Australii ogłosiła, że już pracuje nad prototypem, stosując technikę zwaną „clampem molekularnym”, nowatorską technologią. To tylko jeden przykład, który może pozwolić na produkcję szczepionek w rekordowym czasie. Prototypy mogą wkrótce zostać przetestowane na ludziach.
10. Trwają badania przeciwwirusowe
Szczepionki zapobiegawcze. W tej chwili ważne jest leczenie osób już chorych. Istnieje już ponad 80 badań klinicznych analizujących leczenie koronawirusem. Są to leki przeciwwirusowe, które były stosowane w przypadku innych infekcji, które zostały już zatwierdzone i które są bezpieczne.
Jednym z tych, które zostały już przetestowane na ludziach, jest remdesivir, nadal szeroko badany lek przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania, który został przetestowany przeciwko Eboli i SARS / MERS.
Innym kandydatem jest chlorochina, lek przeciwmalaryczny, który również wykazuje silne działanie przeciwwirusowe. Wiadomo, że chlorochina blokuje infekcję wirusową poprzez zwiększenie pH endosomu, który jest potrzebny do fuzji wirusa z komórką, hamując w ten sposób jego wejście. Wykazano, że związek ten blokuje nowego koronawirusa in vitro i jest już stosowany u pacjentów z zapaleniem płuc koronawirusa.
Inne proponowane badania opierają się na zastosowaniu oseltamiwiru (który jest stosowany przeciwko wirusowi grypy), interferonu-1b (białko o działaniu przeciwwirusowym), surowic odpornościowych od osób, które odzyskały lub przeciwciał monoklonalnych w celu zneutralizowania wirusa. Zaproponowano nowe terapie za pomocą substancji hamujących, takich jak baricytynibina, wybranych przez sztuczną inteligencję.
Ciekawostka – Pandemia grypy z 1918 r. Spowodowała ponad 25 milionów zgonów w mniej niż 25 tygodni. Czy coś podobnego może się teraz stać? Prawdopodobnie nie; nigdy nie byliśmy lepiej przygotowani do walki z pandemią.