Wrastający paznokieć – zaskakujące porady

paznokcie i domowe sposoby na infekcje paznokci

Uwaga: Nie należy samodzielnie leczyć takiego stanu w domu, jeśli cierpisz na takie schorzenia jak cukrzyca, słabe krążenie krwi w stopie lub uszkodzenie nerwu w nodze lub stopie.

Wrastający paznokieć, znany również jako onychokryptoza, jest częstym problemem. Kiedy narożnik lub boczna krawędź paznokcia urasta do miękkiego miąższu pobliskiej skóry, powoduje wiele dyskomfortu. Najczęściej występuje w paznokciach u rąk, ale w rzadkich przypadkach paznokcie mogą również wrastać w skórę.

Przyczyny wrastających paznokci obejmują noszenie obcisłych butów, niewłaściwe przycinanie paznokci, uraz paznokci i niezwykle zakrzywione paznokcie u nóg. Osoby cierpiące na cukrzycę lub inne problemy zdrowotne, które powodują słabe krążenie krwi na stopy, są bardziej zagrożone rozwojem tego bolesnego problemu z paznokciami.

Niektóre objawy obejmują uporczywy ból, zaczerwienienie i obrzęk. Nieleczony onychokryptoza może wkrótce doprowadzić do zakażenia. Objawy infekcji obejmują zaczerwienienie i obrzęk wokół paznokci, drenaż ropy i wodnistego wydzieliny zabarwionej krwią.

Łatwo jest zadbać o wrastający w domu gwóźdź, jeśli zostanie wyłapany wcześniej. Jednakże, jeśli zauważysz oznaki infekcji, poproś o sprawdzenie przez lekarza, inaczej może się rozprzestrzenić i spowodować komplikacje.

Oto 5 najlepszych sposobów na pozbycie się wrośniętych paznokci.

1. Ciepłe moczenie w wodzie
Kiedy cierpi się wrastające paznokcie u stóp, ciepłe, wilgotne podeszwy stóp kilka razy dziennie mogą znacznie pomóc w złagodzeniu obrzęku, bólu i tkliwości spowodowanych przez ten problem.

Napełnij małą wannę z ciepłą wodą.
Wmasuj w nią stopy przez 15 do 20 minut. Zrób to od 3 do 4 razy dziennie, aby uzyskać ulgę.

2. Bawełniany klin pod paznokciem
Po nasiąknięciu ciepłą wodą można umieścić bawełniany klin pod dotkniętym paznokciem, aby pomóc mu wyrosnąć ponad skórę. To nawet złagodzi ból i przyspieszy proces gojenia.

Namoczyć stopy w ciepłej wodzie, a następnie dokładnie je osuszyć. Ostrożnie podnieś dotknięty pzanokieć. Umieść niewielki, zwinięty kawałek bawełny między paznokciem, a skórą. Wymień bawełnę za każdym razem, gdy moczysz stopy, aby zapobiec infekcji.

Uwaga: Początkowo możesz odczuwać ból, ale szybko się zmniejszy. Unikaj popychania rolki bawełny dalej niż pozwala na to spuchnięta skóra.

3. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy jest również pomocny w przypadku wrośniętych paznokci. Jego właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne mogą pomóc złagodzić objawy. Dodatkowo jego łagodny kwasowy charakter zapobiega infekcji.

Wykonaj jeden z tych środków 2 lub 3 razy dziennie, aż będziesz zadowolona z wyniku.

Wymieszaj równe ilości surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego i ciepłej wody w małej misce. Namoczyć dotknięty paznokieć w tym roztworze przez 20 do 30 minut. Po zakończeniu wysuszyć dokładnie paznokieć u nóg. Inną opcją jest zanurzenie waty w surowym, niefiltrowanym occie jabłkowym i umieszczenie jej na dotkniętym obszarze. Przykryj go bandażem na kilka godzin, a następnie zdejmij.

4. Nadtlenek wodoru
Nadtlenek wodoru jest skutecznym środkiem dezynfekującym, który pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji i łagodzi ból i stany zapalne wywołane przez wrastający paznokieć.

Wymieszaj około ½ filiżanki nadtlenku wodoru w małej misce z ciepłą wodą. Zamoczyć dotknięty paznokieć w tym roztworze przez 20 minut. Zrób to raz lub dwa razy dziennie.

Dodatkowe wskazówki

Nie należy nosić skarpet i butów w domu. Pozwoli to dotkniętym paznokciom na dostanie się na świeże powietrze w celu przyspieszenia gojenia.
Daj dotkniętemu palcu trochę odpoczynku, by wspomóc gojenie.
Z wyjątkiem sytuacji moczenia, utrzymuj stopy tak suche, jak to tylko możliwe.
Dbaj o swoje stopy prawidłowo i regularnie przycinaj paznokcie, aby zapobiec takim problemom.
Utrzymuj prawidłową higienę stóp, regularnie myjąc stopy i dokładnie je wysuszając.
Zawsze noś wygodne i odpowiednio dopasowane obuwie.
Codziennie myj stopy pumeksem, aby zapobiec tworzeniu się twardej skóry.
Noś tylko bawełniane skarpetki i zmieniaj je codziennie.
Należy dokładnie zbadać palec dotkniętego palucha w poszukiwaniu oznak zakażenia, takich jak zaczerwienienie, zwiększony ból, obrzęk i drenaż ropy.
Osoby chore na cukrzycę powinny codziennie sprawdzać stopy pod kątem występowania infekcji paznokci u nóg lub innych problemów ze stopami.
Jeśli wrastający paznokieć utrzymuje się przez kilka tygodni lub wykazuje oznaki infekcji, skonsultuj się z lekarzem, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk