Siemię Lniane i ODCHUDZANIE – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. W organizmie człowieka stanowią stały składnik budowy, pełnią rolę materiału energetycznego, ponadto są podstawowym rozpuszczalnikiem dla biologicznie ważnych związków nierozpuszczalnych w wodzie, np. niektórych witamin.
Triglicerydy są materiałem zapasowym gromadzonym w tkance podskórnej, natomiast wolne kwasy tłuszczowe zaopatrują organizm w energię. Wolne kwasy tłuszczowe są głównym substratem do utlenienia, czyli spalania w komórce. Len zwyczajny to gatunek rośliny jednorocznej pochodzącej z Bliskiego Wschodu, która jest uważana za jedną z najstarszych roślin uprawnych. Uprawa lnu sięga starożytnych czasów. Zarówno nasiona jak również odzież wykonaną z lnu znaleziono w starożytnych egipskich grobowcach.
Roślina wyrasta do wysokości od 30 cm do 70 cm, ma drobne, lancetowate i zaostrzone liście. Len kwitnie na jasno-niebiesko, ma pięciopłatkowe kwiaty, a jego owocem jest torebka nasienna, która dzieli się na 10 komór nasiennych. W środku każdej komory nasiennej można znaleźć od 6 do 8 płaskich nasion. Nasiona osiągają wielkość od 2 mm do 3 mm. Nasiona lnu zwane są siemieniem lnianym. To właśnie siemię lniane jest prawdziwym bogactwem składników odżywczych.
Siemię Lniane i ODCHUDZANIE – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. Zewnętrznie, zmiażdżone nasiona lnu stosuje się jako pożyteczny i skuteczny okład w leczeniu takich problemów układu oddechowego, jak: chroniczny kaszel, zapalenie oskrzeli. Już w starożytności doceniane były wartości kosmetyczne siemienia i oleju lnianego, z którego po zmieszaniu z olejem sezamowym, oliwą i wyciągami z roślin aromatycznych otrzymywano łagodzący i odmładzający balsam do skóry i włosów. Tak przyrządzone mikstury osłaniają płaszcz lipidowy skóry, zapobiegając jej nadmiernemu wysuszeniu.
Chronią ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Odżywiają, nawilżają, uelastyczniają, wygładzają i rozświetlają cerę, zapobiegają łuszczeniu się naskórka, leczą podrażnienia i wypryski. Znacznie poprawiają stan i wygląd włosów, zwłaszcza przesuszonych, cienkich, łamliwych, zniszczonych farbowaniem. Bardzo ważna jest forma w jakiej spożywa się siemię lniane. Najlepiej spożywać świeżo zmielone nasiona. Wówczas związki zawarte w produkcie będą łatwiej przyswajalne dla organizmu.
Siemię lniane kupić można w większym sklepie spożywczym, w sklepach ze zdrową żywnością lub w aptece. Zmielone ziarna należy zamykać w szczelnym słoiku, gdyż zawarty w nich olej z łatwością się utlenia, co wiąże się ze stratami składników odżywczych. Spożywając siemię lniane należy pamiętać jednak, że nasiona lnu są wysoko kaloryczne. W jednej łyżeczce, czyli w około 9 gramach nasion, znajduje się aż 46 kcal.
Nasiona lnu charakteryzują się także krótkim okresem przydatności do spożycia, co związane jest ze znaczną ilością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w ziarnach.
Proszę o udostępnianie artykułu – każdemu może się przydać – dziękuje.