Regeneracja po Treningu. Idąc na trening, zastanawiasz się co dziś ćwiczysz, co możesz zrobić by trening był efektywniejszy. Jakie ćwiczenia dobrać, by trening przyniósł jak najlepszy rezultat. Czasami robisz trening lżejszy, czasami bardzo ciężki, czasami zależy to od samopoczucia, humoru. Bywa też tak, że przybiegasz na siłownie robisz szybki trening, bo dziś masz bardzo napięty grafik. Po treningu wypijasz koktajl proteinowy i sprawa załatwiona! Aha, i jeszcze jakiś pożywny posiłek po treningu, Bo tak kazał trener. Robisz kilka treningów w tygodniu, bywa, że sześć lub siedem.
Ćwiczysz ciężko na treningach, pilnujesz regularnych posiłków, dietę uzupełniasz suplementami i jest dobrze!
Zawsze może być lepiej!!!
Po co robimy treningi? –aby poprawić swoja formę, aby zgubić nadmiar tkanki tłuszczowe, aby zbudować masę mięśniową, mniejszą lub większą. To są cele pośrednie. Bezpośrednim celem każdego treningu, jest zmęczenie. Zmęczenie systemu nerwowego, zmęczenie, zniszczenie mięśni. Po treningu czasami stwierdzasz; ale dziś dowaliłam na treningu, albo dziś zrobiłam fajny cieżki trening.
Wszyscy , lub większość robi dobre treningi, treningi dobrane przez trenera, treningi CARDIO, TRENINGI SIŁOWE, TRENINGI WYTRZYMAŁOŚCIOWE itd.
A co z regeneracją PO TRENINGU??? Czy ona jest taka jak należy? Czy zwracasz uwagą na wszystkie czynniki, jakie mają wpływ na regeneracje Twojego organizmu. Tak sam trening, jak regeneracja po nim, mają wpływ na progres.
To czy dany trening przyniesie lepszy lub gorszy efekt, ma już wpływ nawet kilka godzin przed treningiem.
Rzecz pierwsza, czy przed treningiem jesteś wypoczęta, pełna sił?
Rzecz druga, czy przed posiłkiem, w odpowiednim odstępie zjadłaś odpowiedni posiłek?
Kolejna sprawa, czy przed samym treningiem wzięłaś odpowiednie, przydatne suplementy?
Czy trening robisz z odpowiednia intensywnością, czy zachowujesz odpowiednie przerwy pomiędzy seriami i pomiędzy ćwiczeniami?
Co robisz po samym treningu, czy wypijasz tylko proteiny? Czy robisz coś więcej, celem jak najlepszej regeneracji?
Czy w ogóle zdajasz sobie sprawę z potrzeby i możliwości regeneracji organizmu po treningu???
Spotykam się z sytuacjami, gdy ktoś się chwali ciężkimi treningami, ilością tych treningów, rewelacyjnymi „przed treningówkami’ po których robi się rewelacyjny ciężki trening. Ale bardzo rzadko słyszę, że ktoś dobrze wypoczął, że dziś ma „power do treningu”, pominąwszy sytuacje po zaaplikowaniu dziwnych suplementów 😉
Mało osób zwraca należytą uwagę na zapewnienie sobie, swojemu organizmowi należytej regeneracji po każdym treningu. Co możemy zrobić w tym kierunku? Zacznijmy od początku;
Do każdego treningu powinniśmy być w pełni sił, wyspany, wypoczęty. Krótko przed treningiem dobrze jest wziąć m.in. BCAA, białko…Sam trening wykonać w odpowiednim czasie, z odpowiednia intensywnością. Zaraz po skończonym treningu, zaleca się cukry proste, aminokwasy, i Chile po białko…
Dla przyspieszenia regeneracji, dobry jest zimny, lub na przemian zimny i ciepły prysznic, który poprawi krążenie i przyspieszy transport mikro i makro elementów do mięśni celem ich regeneracji.
W odpowiednim czasie, konieczny jest pożywny posiłek, jeden z kolejnych danego dnia. Odpowiedni sen jest nieodłącznym czynnikiem regenerującym nasz organizm, o niego też musimy zadbać.
Kolejnego dnia, po przebudzeniu, na czczo (jest to czas kiedy bardzo dobrze przyswajamy mikro i makro elementy) przed CARDIO bierzemy BCAA i coś nap oprawę spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli nie robisz po CARDIO, lub też na czczo jeśli CARDIO nie robisz, bierzesz aminokwasy, białko i inne konieczne suplementy…
Po odczekaniu ok. 20 min. jesz śniadanie.
W ciągu dnia każdy posiłek powinien zawierać odpowiednią porcję protein, cukrów i tłuszczy, celem regularnego odżywiania i regeneracji. I NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ O PICIU ODPOWIEDNIEJ ILOŚCI WODY.
Duże znaczenie ma częstotliwość treningów. Nie możemy ich robić zbyt często, gdyż po każdym treningu na daną partię mięśniową, mięśnie potrzebują odpowiedni czas na regenerację. W zależności od treningu, mięśnie regenerują się od 24 do 72 godzin po treningu. Robiąc trening obwodowy, na którym ćwiczymy wszystkie partie mięśniowe, powinniśmy zachować co najmniej jeden dzień przerwy pomiędzy treningami na regenerację. Mając trening dzielony, powinniśmy zachowywać dwa, trzy dni przerwy pomiędzy treningami na daną partię mięśniową. W zależności od partii mięśniowej zalecana przerwa może być różna.
Tak więc chcąc osiągać optymalny progres, powinniśmy się z grubsza trzymać trzymać się schematu;