Czasami pytają mnie, czy jestem na diecie… A ja po prostu zdrowo się odżywiam!
Czym się różni dieta od zdrowego odżywiania?
Co rozumiemy przez pojecie DIETA?
Czym się różni dieta od zdrowego odżywiania? Dieta jest sposobem żywienia, zapewniającym dostarczenie składników odżywczych, energetycznych i budulcowych, w zależności od schorzenia lub od stanu naszego organizmu, jaki mamy potrzebę osiągnąć.
Dieta jest też jedną z form leczenia, polegającym na odpowiednim odżywianiu. Ta metoda terapii w niektórych chorobach spełnia zasadniczą rolę jako czynnik leczniczy, w przypadkach otyłości, cukrzycy, nie wydolności wątroby i innych schorzeń.
Podstawową cechą każdego żywego organizmu , jaki i organizmu człowieka, jest przemiana materii, czyli metabolizm. Przemian materii to procesy chemiczne i energetyczne zachodzące w organizmach, jaki w organizmie ludzkim.
METABOLIZM i KATABOLIZM, do dwa kierunki przemiany materii. W pierwszym przypadku, jest to kierunek, który zmierza do wzrostu tkanek, ich odbudowy, oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu –METABOLIZM. KATABOLIZMEM jest rozkład związków wysoko-cząsteczkowych, ich zużycia i wydalenia, a jego przejawem jest rozpad tkanek.
W zdrowym organizmie dorosłego człowieka, metabolizm i katabolizm powinien znajdować w stanie równowagi. W organizmie młodego człowieka, przeważają procesy METABOLIZMU, prowadzące do rozwoju organizmu. I odwrotnie, w przypadku osoby starszej, w organizmie przeważają procesy katabolizmu, czyli procesów rozpadu (starzenia się).
Procesy katabolizmu, mogą też być powodem choroby, w przypadku którego również trzeba dostosować dietę, rodzaj żywienia do danego stany organizmu.
Tak więc DIETA, nie jest niczym innym jak specyficznym, konkretnym sposobem żywienia, mającym na celu konkretne zmiany w naszym organizmie.
W obecnych czasach, mówiąc dieta, jesteś na diecie, najczęściej mamy na myśli określony sposób żywienia, powodujący utratę nadmiernej tkanki tłuszczowej. Kłopot z nadmierną tkanką tłuszczową, jest najczęstszym problemem obecnych czasów, i nic nie wskazuje na to by było lepiej…
Niestety otyłość jest rzeczą względną, gdyż panie ważące np. 90 kg lub 120 kg mają fizycznie problem(nie wyłączając problemów zdrowotnych i psychicznych). Jest tez grupa pań TWIERDZĄCYCH, że są otyłe przy wadze 50-60 kg, lecz w takich przypadkach często jest kwestią nieodpowiednich wzorców lub fobii…
Wróćmy do pytania; Czym się róż nie dieta od zdrowego odżywiania?
Dieta jest sposobem, rodzajem odżywiania, stosowanym przez konkretny okres, prowadzącym do określonego stanu w organizmie człowieka.
W przypadku największego problemu obecnych czasów, jakim jest otyłość (tym głównie zajmuje się nasza strona). „Walcząc” z otyłością, często stosowanym narzędziem jest DIETA, dieta jest, jak pisałem wyżej, zabiegiem okresowym, nie zawsze przynoszącym długo trwały efekt. Częstym problemem, o którym się dużo pisze, jest EFEKT JOJO . Efekt ten często jest powodem, stosowania nie odpowiedniej diety, stosowaniem środków farmakologicznych, a przede wszystkim powrotem do nawyków i stylu życia z okresu przed zastosowaniem DIETY.
Czym się różni dieta od zdrowego odżywiania? Zdrowe odżywianie, wiąże się ze zdrowym trybem życia. Zdrowy tryb życia, w odróżnieniu od diety, nie jest zabiegiem okresowym lecz codziennością. W Takiej sytuacji nie występuje EFEKT JOJO i inne problemy wynikające ze stosowaniem diet odchudzających.
Wielokrotnie nieodpowiednie diety odchudzające, prowadzą do stanów KATABOLICZNYCH w organizmie, o których wspominam wyżej. Różne długotrwałe diety odchudzające, nawet te najlepsze, często nie prowadzą do niczego dobrego. Będąc powodem problemów układu pokarmowego, problemów dermatologicznych, nie estetycznej sylwetki, obwisłej skóry. Gdy chcemy poprawić samopoczucie i wygląd naszego ciała, cenniejszym jest zmiana trybu życia na zdrowszy, stosując ZDROWE ODŻYWIANIE.