JAKI RODZAJ RYŻU JEST NAJLEPSZY DLA ZDROWIA

ryż biały

JAKI RODZAJ RYŻU JEST NAJLEPSZY DLA ZDROWIA –  BUDOWANIA TKANKI MIĘŚNIOWEJ.
JAKI RODZAJ RYŻU JEST NAJLEPSZY DLA ZDROWIA. Ryż można uznać za jeden z  najważniejszych produktów spożywczych na świecie. Obecnie szacuje się, że jego zapotrzebowanie to około 20% całkowitej światowej energii żywności. W Azji i rejony Pacyfiku produkuje się i konsumuje 90% każdego ryży na całym świecie, a w Stanach Zjednoczonych przemysł ryżowy jest wart 2.2 miliarda dolarów na samym eksporcie.

Istnieje bardzo dużo odmian ryżu, w tym takie odmiany jak krotki, średni i długoziarnisty, biały, brązowy, purpurowy, żółty, czarny, czerwony i wszystkie odcienie pomiędzy nimi, każdy z nich jest zróżnicowany przez unikalny smak i konsystencje. W dzisiejszych czasach ryz basmati, który pochodzi z Indii, Włoch i jaśminowy z Tajlandii zyskują coraz większą popularność wśród niezliczonych innych typów. Te same odmiany mogą różnić się od siebie cenowo w porównaniu z białym ryżem, może być droższy nawet dwukrotnie.

Wiele razy słyszałaś już lub czytałaś, ze brązowy ryz jest zdrowszy niż biały. To prawda, jednak powinnyśmy wziąć  pod uwagę proces w jakim rośnie ryż, ponieważ jest to niezwykle ważne, aby wiedzieć które z chemikaliów są używane podczas jego uprawy i jaki proces uprawy przeszedł ten ryż przed tym jak znalazł się u Ciebie na stole.

BIAŁY RYŻ OKAZAŁ SIĘ BYĆ GORSZY W ODNIESIENIU DO ZAWARTOŚCI MIKROELEMNTOW DO DZIKIEGO RYŻU.

Choć biały ryż zawiera więcej tiaminy, około 25% zalecanej dziennej zawartości, wapnia i kwasu foliowego, dziki ryz przedstawia taki profil odżywczy : zaspokojenie 10% dziennego zapotrzebowania w odniesieniu do niacyny, witaminy B6 i 8% ryboflawiny w jednej porcji.

Dla porównania , ryz dziki jest bogatszy w składniki odżywcze i ma znaczniej mniejsza ilość kalorii i węglowodanów niż biały ryż. Ma również też 3 razy więcej błonnika niż biały i imponująca duża ilość białka ze względu na wysoki poziom lizyny i metioniny, które nalezą do zasadniczej grupy aminokwasów. Te aminokwasy nie mogą one być wytwarzane w sposób naturalny przez nasze ciało, wiec musza być dostarczane z pożywienia.

Lizyna jest materiałem budulcowym białka, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju mięśni i modyfikacji kwasów tłuszczowych w energie, obniża poziom cholesterolu, utrzymuje zdrowe kości, skore i ścięgna. Może ona również zapobiegać utracie wapnia, a także zapobiega utracie tkanki kostnej tzw osteoporoza. Metionina jest niezbędna do tworzenia chrząstek i jest szczególnie korzystna dla osób cierpiących na zapalenie stawów. Inne korzyści jakie posiada metionina to rozpuszcza tłuszcze w wątrobie, a także działa przeciwzapalnie, zmniejsza ból i zmniejsza wypadanie włosów.

Dziki ryz jest bogaty w minerały. W jednej porcji, zawiera 15% dziennego zapotrzebowania na fosfor, wraz z dokładnie taka sama ilością cynku, z których oba są istotne dla mięśni, układu nerwowego i funkcji serca, a także zawiera duża ilość magnezu. Dziki ryż jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą schudnąć, ponieważ sprawia ze czujesz się pełna na dłuższy czas.

PORÓWNANIE BRĄZOWEGO RYŻU DO BIAŁEGO

Jedna filiżanka brązowego ryżu zawiera 10% dziennego zapotrzebowania na białko i 14% błonnika. Zawiera również zdrowa dawkę magnezu, fosforu  selenu w dodatku znajdziemy w nim witaminę B6, niacyne i tiamine. Jest tez niezwykle bogaty w mangan. Jedna porcja zawiera 88% swojego dziennego zapotrzebowania. Mangan jest znany do modyfikacji węglowodanów I bialek w energie, wspiera układ nerwowy.
Brązowy ryż jest bogaty w zawartości odżywcze, które pomagają w leczeniu schorzeń, takich jak cukrzyca, rak, otyłość i bezsenność. Okazał się mieć działanie przeciwnowotworowe i może pomoc w utrzymaniu zdrowej struktury kości, jak i również wzmacnia system odpornościowego.

PRZESTAWIENIE SIĘ Z RYŻU BIAŁEGO NA RYZ BRĄZOWY MOŻE POMÓC OBNIŻYĆ RYZYKO CUKRZYCY TYPU 2.

Badania wykazały, że jedzenie białego ryżu trzy, cztery razy w tygodniu może zwiększyć ryzyko wystąpienie cukrzycy typu 2, jedząc taka sama ilość ryżu brązowego wykazało odwrotny efekt . Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego faktu, ze przejście z tych dwóch rodzajów ryżu może zmniejszyć występowania ryzyka, głownie dlatego, że ryż brązowy ma więcej do zaoferowania, jeśli chodzi o składniki mineralne, witaminy i zawartość błonnika, a co najważniejsze nie podnosi poziomu cukru we krwi po zjedzeniu jego.

CZY CZARNY RYZ JEST NAWET LEPSZY NIŻ BRĄZOWY?

Czarny ryz tak samo jak inne odmiany pochodzi z Azji. Oferuje on te same korzyści co brązowy, ale z brązowego ryżu można uzyskać szereg silnych antyoksydantów. Czarny ryz jest takiej samej struktury, ma taka powlokę zewnętrzną jak brązowy czy biały. Zajmie Ci trochę więcej czasu na ugotowanie go niż ryz biały, ale można go namoczyć co przyspieszy jego gotowanie.
Badania wykazały, ze istnieje powiązanie pomiędzy kolorem ryżu i zawartością substancji odżywczych. Ciemniejszy znaczy ze jest bardziej bogaty w składniki odżywcze. Czarny wykazał podobne działanie odżywcze do jeżyn  i jagód.
Liczne badania wykazały, że antocyjany mogą pomoc zwalczać pewne poważne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca i raka. Czarny ryz okazał się potężnym terapeutycznym jedzeniem, który mógłby zapobiegać i leczyć choroby, które s związane z przewlekłym zapaleniem. Badania wykazały, ze czarny ryz może zmniejszyć objawy zapalenia skory.

ZALECENIA

Wszystkie rodzaje ryżu zapewniają unikalne korzyści dla zdrowia, wiec nie jest wskazane, aby wyeliminować niektóre rodzaje ryżu ze swojej diety. Jedna ogólna wytyczna dla każdego ; powinieneś wybierać organiczne uprawiany ryż nie zależnie od tego czy jest bazarowy, biały czy dziki. Jeśli nie jesteś do końca pewna jego pochodzenia należy ograniczyć spożycie do dwóch porcji na tydzień. Ponadto, upewnij się ze te źródła węglowodanów są nieprzetworzone i wolne od pestycydów i innych dodatków chemicznych oraz nie został on zmodyfikowany genetycznie GMO.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg Twój Dietetyk 😉

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk