5 Problemów z Brzuchem Mające wpływ na Twoje Zdrowie

zgaga

5 Problemów z Brzuchem Mające wpływ na Twoje Zdrowie. Kiedy chcesz być wysportowana lub stracić te uparte dodatkowe kilogramy, bardzo kuszące jest zacząć ćwiczyć. Jednak eksperci ostrzegają, że nadmierne – 7 razy w tygodniu – ćwiczenia są twoim wrogiem na drodze do spełnienia marzeń.

KLIKNIJ PO WSPÓŁPRACĘ!

Czas odpoczynku i regeneracji mają zasadnicze znaczenie dla budowy silnych mięśni i zapobiegania urazom, a zbilansowana dieta jest zawsze koniecznością, ponieważ nawet najlepsze mięśnie pokryte obficie warstwą tłuszczu będą wyglądać na duże.

Muszę jeszcze raz podkreślić znaczenie zdrowego stylu życia i opowiedzieć wszystko o ważnych problemach brzucha, o które należy dbać.

1.Tępy ból w górnej części brzucha: Nadmiar gazu

Jeśli odczuwasz tępy ból w górnej części brzucha l czujesz się wzdęta, może to oznaczać, że masz tam nadmiar gazu. Możesz także doświadczyć innych objawów: bólu, który pojawia się falami i powoduje obrzęk żołądka, czujesz, że coś porusza się w żołądku, a ty tryskasz lub przepuszczasz gaz.

Przyczyny: Szybkie jedzenie i połykanie ustami może powodować to uczucie. Napoje gazowane, piwo, produkty mleczne i fasola powodują powstawanie nadmiernych gazów w żołądku.

Rozwiązanie: Aby uniknąć tego niewygodnego stanu, lepiej spożywać mniej produktów wymienionych powyżej. Szybkim rozwiązaniem tego problemu jest pigułka z aktywowanym węglem drzewnym lub pigułka z olejkiem miętowym.

2.Ból w dolnej części klatki piersiowej lub górnej części brzucha: zgaga

Zgaga (refluks kwasowy) powoduje palący ból w dolnej części klatki piersiowej i górnej części brzucha. Ponadto możesz poczuć pieczenie w gardle i czasami wywołuje to dziwny kwaśny smak, który możesz odczuwać w gardle.

Przyczyny: Istnieje wiele produktów spożywczych, które mogą wywołać zgagę. Należą do nich: tłuste i pikantne potrawy, alkohol (szczególnie czerwone wino), surowa cebula, czekolada, owoce cytrusowe, kawa i napoje zawierające kofeinę. Ponadto palenie papierosów pogarsza zgagę.

Rozwiązanie: Staraj się nie przejadać – lepiej jeść od 5 do 6 małych posiłków w ciągu dnia, zamiast 2-3 dużych posiłków. Ponadto zaleca się noszenie luźnych ubrań, aby uniknąć ucisku na brzuch i spróbować rzucić palenie.

3.Silny ból w górnej części brzucha: Wrzody

Wrzody mogą być przyczyną ostrego bólu w górnej części brzucha i żołądka. Wrzody pojawiają się, gdy wyściółka żołądka jest uszkodzona, mogą być również wywoływane przez silne środki przeciwbólowe. Inne objawy wrzodów to: zmiany apetytu, nudności, krwawe lub ciemne stolce, niewyjaśniona utrata masy ciała, wymioty i ból w klatce piersiowej.

Przyczyny: Częste stosowanie aspiryny, ibuprofenu lub innych leków przeciwzapalnych oraz palenie i picie zbyt dużej ilości alkoholu niekorzystnie wpływa na żołądek i powoduje wrzody.

Rozwiązanie: Aby zapobiec wrzodom, zaleca się, aby nie pić więcej niż 2 napojów alkoholowych dziennie i nie mieszać ich z lekami. Powinieneś również ograniczyć środki przeciwbólowe i umyć ręce przed każdym posiłkiem. Bardzo ważne jest, aby stosować dietę obejmującą produkty pełnoziarniste zmieszane z owocami lub warzywami i rzucić palenie.

4.Skurcze i wzdęcia: zespół jelita drażliwego

Jeśli twój układ trawienny jest wrażliwy, możesz poczuć skurcze i wzdęcia w okolicy brzucha i wywołać zespół jelita drażliwego. W takim przypadku mogą wystąpić 2 możliwe wyniki. Albo twój układ trawienny zacznie działać naprawdę szybko i doprowadzi do biegunki, albo wszystko zwolni i spowoduje zaparcie.

KLIKNIJ PO WSPÓŁPRACĘ!

Przyczyny: Nadal nie wiadomo, co powoduje IBS, ale uważa się, że może się to zdarzyć z powodu pewnej kombinacji nieprawidłowych ruchów przewodu żołądkowo-jelitowego, zwiększonej świadomości funkcji organizmu i zakłóceń w komunikacji między mózgiem a przewodem pokarmowym.

Rozwiązanie: w takim przypadku lepiej sprawdzić, na jakie produkty wrażliwe jesteś i zmniejszyć ich spożycie. Zrobić odpowiednie badania.

5.Silny ból w prawym górnym brzuchu i pod ramieniem: kamień żółciowy

Niełatwo jest wskazać obecność kamieni żółciowych w ciele. Naprawdę zdasz sobie sprawę, że są tam, jeśli są w stanie zapalnym i przebywają w jednym z przewodów, które przenoszą soki trawienne z wątroby do jelita cienkiego. W takim przypadku objawami będą: silny i nagły ból w prawym górnym brzuchu, gorączka, dreszcze i nudności.

Przyczyny: Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą powodować powstawanie kamieni żółciowych: nadwaga lub otyłość, siedzący tryb życia, ciąża, spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cholesterolu, niedożywienie pokarmów bogatych w błonnik, dziedziczność, cukrzyca i przyjmowanie leków które zawierają estrogen, jak doustne środki antykoncepcyjne lub leki stosowane w terapii hormonalnej.

Rozwiązanie: Aby zapobiec tworzeniu się kamieni żółciowych, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Nie pomijaj posiłków, kontroluj swoją wagę, jeśli przestrzegasz diety – szybka utrata masy ciała zwiększa ryzyko powstawania kamieni żółciowych. Staraj się również utrzymywać zdrową wagę. Otyłość lub niedowaga naraża twoje ciało na wysokie ryzyko.

Ważne: Jeśli spotka Cię któreś z tych nieprzyjemnych uczuć, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Czy kiedykolwiek doświadczyłaś któregoś z tych bólów brzucha? Czy lokalizacja bólu odpowiada opisanej powyżej przyczynie? Chciałabym usłyszeć o twoich doświadczeniach w sekcji komentarzy!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk