4 wskazówki jak odstawić cukier i nie przytyć

4 wskazówki jak odstawić cukier i nie przytyć.

Nasz czasy pokazują, że cukru mamy pod dostatkiem i sypiemy go wszędzie i do wszystkiego. Kiedy byłam w wieku szkolnym, cukier był na kartki i od święta. Jedna łyżeczka do herbaty dostawałam od święta, mielone były w niedziele po kościele. Nie pamiętam abym była chora i biegała do lekarza. Z moimi koleżankami skakałyśmy po trzepakach. Dzieciństwo miałam bardzo ułożone. Nie było wiele produktów w sklepach, ale zawsze z koleżankami widziałyśmy się po południu pod blokiem i grałyśmy w gumę czy chowanego.

34 kilo cukru rocznie

Kilka łyżeczek cukru rocznie to coś zupełnie innego niż 24 łyżeczki cukru dziennie, które spożywały dzieci w wieku 12-19 lat w 2016 roku.

To 672 łyżeczki miesięcznie lub 8760 łyżeczek rocznie. To przekłada się na 34 kg rocznie. Nie obejmuje to pokarmów, które mają naturalnie wysoką zawartość cukru, tylko dodatek cukru np. do herbaty.

Chociaż spożycie cukru  się nie zmniejszyło, nic dziwnego, że mamy do czynienia z epidemią nadwagi, otyłości i cukrzycy.

Nadmiar cukru prowadzi do otyłości, cukrzycy typu 2, wysokiego poziomu insuliny, zmniejszonej wrażliwości na insulinę, podwyższonego poziomu cholesterolu i stłuszczenia wątroby.

Cukry dodane mogą występować w dwóch podstawowych rodzajach: fruktoza i sacharoza. Fruktoza to cukier owocowy. Rodzaj fruktozy często dodawany do żywności kupowanej w sklepie to syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (HFCS). Sacharoza, czyli cukier stołowy, jest połączeniem fruktozy i glukozy.

Cukier, bez względu na to, skąd pochodzi, zamienia się w tłuszcz i cholesterol.

Wyeliminowanie cukru i węglowodanów jest tym, co zmniejszy wagę i cukrzycę. Zamiast tego należy jeść białko, warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym (pomyśl o produktach nieskrobiowych i jagodach) oraz tłuszcz. Dużo się ruszaj i ćwicz.

Tak, gruby. Ale zdrowy tłuszcz. Pomyśl o awokado, białku zwierzęcym karmionym trawą, oliwie z oliwek.

To, czego nie chcesz robić, to jeść razem dużo tłuszczu i dużo węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Zmiany są ważne, ale rób to stopniowo!

Cztery rzeczy do zrobienia, aby wyciąć cukier

1) Przejdź na wodę i zdrowsze napoje.

Największy problem to znaczne ilości w napojach słodzonych cukrem. To już nie jest sekretem, ale Ten „zdrowy” napój sportowy też ma dużo cukru Słodzone napoje dla sportowców są dostępne razem z napojami gazowanymi. Zmiana na wodę to łatwa i zdrowsza zmiana.

Napoje kawowe mogą być równie złe. Będziesz chciała wymienić wszystkie słodzone syropy i dodane cukry. Zamiast tego spróbuj użyć mleka kokosowego, a nawet masła i naturalnych aromatów lub przypraw. A może koktajl śniadaniowy z kawą mokka.

Przejdź z soków owocowych do blendowanych koktajli. Owoce są nie tylko bombą cukrową, gdy cały błonnik jest usuwany z soku, ale kupowane owoce i koktajle często zawierają dodatkowy cukier. Zamiast tego spróbuj blendera niektórych warzyw, jagód, awokado.

2) Wymień żywność na bazie zbóż.

Badania wykazały, że drugą najczęstszą kryjówką dodanych cukrów są produkty spożywcze i wypieki na bazie zbóż. Uderzające jest to, że badania skupiają się wyłącznie na dodanym cukrze. Dodajmy do tego fakt, że produkty zbożowe mają wysoką wartość glikemiczną, a zawartość cukru w ​​ciągu dnia jest jeszcze większa.

Wartość glikemiczna żywności to liczba, która uwzględnia, jak bardzo konkretna żywność jest skorelowana z czystym cukrem. Na przykład jedna kromka chleba to jedna łyżka cukru stołowego. Niestety chleb pełnoziarnisty nie różni się od białego chleba pod względem cukru.

Zamień te wysokoglikemiczne produkty na bazie zbóż na więcej warzyw nieskrobiowych. Możesz nawet wymienić je na zdrowe tłuszcze, takie jak awokado. Wbrew pozorom jedzenie tłuszczu nie jest złe.

Metabolizm tłuszczów nie wymaga insuliny, więc nie przyczynia się do cukrzycy ani insulinooporności. A tłuszcz jest sycący. To, czego nie chcesz robić, to dodawać razem tłuszcz i węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym. Chcesz ograniczyć węglowodany o wysokiej zawartości cukru, a następnie dodać trochę tłuszczu.

Jeśli twoje jelita są całkowicie zdrowe i tolerujesz je, możesz dodać niewielką ilość fasoli lub soczewicy. Mają niską wartość glikemiczną i dużo błonnika.

3) Porzuć cukier z nabiału, słodyczach i deserach

Cukierki i desery są zwykle dość oczywiste. Ale uważaj na ukryty dodatek cukru w nabiale. Na przykład większość jogurtów zawiera cukier. Jeśli zamierzasz jeść produkty mleczne, takie jak jogurt lub kefir, poszukaj tych bez dodatku cukru. Tłuszcz w nich nie jest wrogiem, to dodane cukry są.

Chociaż możesz teraz znaleźć słodycze i desery wykonane z alternatywnych dla cukru alternatyw, takich jak erytrytol. U wielu osób cukry te mogą wytwarzać wiele nieprzyjemnych gazów.

Jeśli możesz, odkryj tworzenie własnych deserów, a nawet ciast W ten sposób możesz zrobić je bez cukru lub użyć alternatywy dla cukru w niewielkich ilościach.

4.Ćwicz i spalaj cukier.

Nic nowego tutaj nie napiszę, ale będę wałkować ten temat do bólu. Nawet jak zjesz produkt z dodatkiem cukru, ćwicząc go spalisz i nie przytyjesz, ale jeśli chcesz schudnąć, musisz go całkiem wyeliminować.

Łatwo się czyta wszystkie wskazówki, a trudno je sprowadzić…Tylko pamiętaj zdrowie jest tylko jedno i to od ciebie zależy czy je będziesz mieć i jak na jak długo!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk