3 Ćwiczenia na Twój Kręgosłup – NOWY TRENING

Trening na kręgosłup - Gosia Klos

3 Ćwiczenia na Twój Kręgosłup – NOWY TRENING. Kręgosłup człowieka – element szkieletu człowieka rozumnego (Homo sapiens) pełniący rolę narządu podporowego, narządu ruchu i osłony rdzenia kręgowego. Zbudowany jest z 26 kości, w tym 24 oddzielne kręgi oraz dwie kości powstałe ze zrośnięcia kręgów: kość krzyżowa i kość guziczna.

U człowieka przystosowanie kręgosłupa do utrzymywania wyprostowanej postawy ciała i unoszenia głowy przejawia się zarówno w jego kształcie, jak i w sposobie zestawienia trzonów kręgowych. Można to zaobserwować na przykład u dziecka, które uczy się chodzić. Jego kręgosłup początkowo jest łukowaty i stopniowo przybiera kształt podwójnej litery S. Odcinki szyjny i lędźwiowy wygięte są do przodu, co określa się mianem lordozy, natomiast piersiowy i krzyżowy wygięte są do tyłu, co określa się mianem kifozy.

Patrząc zarówno od frontu, jak i od tyłu, kręgosłup powinien wyglądać na prosty. W przeciwnym wypadku dochodzi do wychylenia bocznego miednicy i kręgosłupa, co spowodowane jest najczęściej brakiem równowagi bocznej, jak na przykład kiedy jedna noga jest krótsza od drugiej. Wynikiem tego może być rozwinięcie się bocznego skrzywienia zwanego skoliozą, stanu który zawsze wywołuje powstanie w kierunku od prawej do lewej skrzywień wyrównawczych powyżej w kręgosłupie, które ostatecznie ustawiają głowę z powrotem w centralnej linii tułowia. Skrzywienia wyrównawcze rozwijają się dlatego, że nasza postawa dostosowuje się w taki sposób, aby utrzymać pionową linię grawitacji od głowy po palce stóp, przy jak najmniejszym wysiłku mięśniowym, nawet jeśli odbywa się to kosztem zniekształceń i chronicznych bólów. Występuje również fizjologiczna skolioza odcinka piersiowego w prawą stronę.

1. Rozciąganie górnej części pleców. „Dla mnie ważne jest wzmocnienie i rozciągnięcie pleców, ponieważ bez niego nie funkcjonujemy. Wzmacniając i rozciągając, możesz pomóc w zapobieganiu urazom. „Dolny  odcinek kręgosłupa jest niezbędny do utrzymania rdzenia kręgowego silnym i wyprostowanym. Kiedy ludzie mają osłabiony dolny grzbiet, są bardziej podatni na urazy dolnej części pleców lub nawet na słabą postawę.

Zacznij od poruszania rękami po krawędzi na wysokości głowy i ramionami wypychając całe ciało w dół, aż do lekkiego dyskomfortu. Nogi można lekko ugiąć, aby uzyskać więcej rozciągliwości. Przytrzymaj to przez 20 sekund.

2.Back extensions. Dodaj Ręce za głową lub na klatce piersiowej i  ściskaj pośladki u góry. Sprawia to również, że pośladki i ścięgna są silniejsze. Słabe ścięgna są przyczyną 80% dolnych problemów pleców. Zrób 3 serie po 15 potworzeń.

 

3.  Ćwiczenie na stepie.To ćwiczenie jest raczej ćwiczeniem rozciągającym niż budowaniem pleców. Możesz też usiąść na sofie lub krześle. ć o prostych plecach. Zrób 20 powtórzeń 3 serie.

 

Pamiętaj o rozgrzewce 10 minutowej np. 20 pajaców 4 serie, a jeśli masz schody w domu to góra dół 20 powtórzeń 3 serie. 

Powodzenia.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk