2 filiżanki kawy dziennie – Zobacz jak może Zaszkodzić

2 filiżanki kawy dziennie – Zobacz jak może Zaszkodzić. Kawa jest ulubionym napojem milionów ludzi na całym świecie, ale jeśli chodzi o jej wpływ na nasze zdrowie, są eksperci, którzy twierdzą, że jest super zdrowa, a inni, którzy twierdzą, że to może zaszkodzić naszemu organizmowi.
Donald Hensrud, M.D., wyjaśnia, że kawa była spożywana przez długi czas i została oskarżona o liczne problemy zdrowotne, od zahamowania wzrostu po choroby serca.

Najnowsze badania pokazały jednak, że może mieć wiele korzyści zdrowotnych. Naukowcy nie znaleźli związku między kawą a zwiększonym ryzykiem chorób serca lub raka, a wręcz przeciwnie, niektórzy odkryli związek między spożyciem kawy a zmniejszoną śmiertelnością ogólną i prawdopodobnie śmiertelnością sercowo-naczyniową.

Pamiętaj, że pomagam kobietom osiągnąć cele ich ciała z łatwością i wydajnością, pomagając w wyborze odpowiednich planów posiłków i skutecznych treningów. Zacznij korzystać z naszej usług, a zobaczysz dobre wyniki w krótkim czasie.

Kliknij Tutaj

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego te przekonania o kawie zmieniły się drastycznie, weź pod uwagę fakt, że wcześniej badania nie zawsze uwzględniały fakt, że znane zachowania wysokiego ryzyka, takie jak palenie i brak aktywności fizycznej, były bardziej powszechne wśród osób pijących ciężką kawę.

Badania dowiodły, że napój ten może mieć korzyści zdrowotne, w tym ochronę przed chorobą Parkinsona, cukrzycą typu 2 i chorobami wątroby, w tym rakiem wątroby. Kawa poprawia również funkcje poznawcze i zmniejsza ryzyko depresji.
Jednak badania wydają się zawierać pewne zagrożenia, ponieważ nadmierne spożycie niefiltrowanej kawy (pażonej lub espresso) jest związane z łagodnym wzrostem poziomu cholesterolu.

Niektóre badania wykazały nawet, że dwie lub więcej filiżanek kawy dziennie może zwiększyć ryzyko chorób serca u osób ze specyficzną mutacją genetyczną, która spowalnia rozkład kofeiny w organizmie.

Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bardziej szczegółowo i przejrzeć zarówno zalety, jak i wady.

1. Kawa jest bogata w składniki odżywcze i przeciwutleniacze
Kawa jest bogata w antyoksydanty, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się i nowotworom, a typowa 8oz (240 ml) filiżanka kawy zawiera:
Witamina B2 (ryboflawina): 11% RDA.
Witamina B5 (kwas pantotenowy): 6% RDA.
Witamina B1 (tiamina): 2% RDA.
Witamina B3 (niacyna): 2% RDA.
Folian: 1% RDA.
Mangan: 3% RDA.
Potas: 3% RDA.
Magnez: 2% RDA.
Fosfor: 1% RDA.

2. Kawa obniża ryzyko chorób wątroby
Rola wątroby jest bardzo ważna dla naszego ogólnego zdrowia. Jednak często może cierpieć z powodu poważnych uszkodzeń, które zmniejszają jego właściwą funkcję. Okazało się jednak, że ludzie pijący kawę mają o 84% mniejsze ryzyko rozwoju marskości wątroby, z najsilniejszym efektem dla tych, którzy piją 4 lub więcej filiżanek dziennie i 40% niższe ryzyko raka wątroby.

3. Kawa obniża ryzyko depresji i samobójstw
Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym na świecie i drastycznie obniża jakość życia. Jednak badanie Harvard z 2011 r. Wykazało, że ludzie, którzy pili najwięcej kawy, mieli o 20% mniejsze ryzyko depresji. Ponadto jeden przegląd 3 badań ujawnił również, że osoby, które piły 4 lub więcej filiżanek kawy dziennie, były o 53% mniej skłonne do popełnienia samobójstwa.

4. Kofeina poprawia funkcje mózgu i przyspiesza metabolizm
Kofeina jest najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną na całym świecie i jest znanym stymulantem. Blokuje działanie hamującego neuroprzekaźnika (hormonu mózgowego) zwanego adenozyną, a tym samym zwiększa aktywność mózgu i uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina i dopamina. Prowadzi również do krótkotrwałego wzmocnienia funkcji mózgu, a tym samym poprawia nastrój, czas reakcji, czujność i ogólną funkcję poznawczą. Przyspiesza metabolizm i zwiększa wydajność ćwiczeń.

5. Kawa obniża ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona
Naukowcy odkryli, że osoby pijące kawę mają do 65% niższe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i 32-60% niższe ryzyko choroby Parkinsona.

6. Pijący kawę żyją dłużej
Ponieważ kawa drastycznie obniża ryzyko wielu chorób i dolegliwości, ma sens, że prowadzi do długowieczności. Badanie opublikowane w New England Journal of Medicine wykazało, że uczestnicy, którzy pili kawę, mieli znacznie mniejsze ryzyko śmierci w okresie 12-13 lat nauki.
Okazało się, że spożywanie 4-5 filiżanek dziennie prowadziło do zmniejszenia ryzyka u mężczyzn o 12% i zmniejszenia ryzyka u kobiet o 16%.

Z drugiej strony przyjrzyj się możliwym negatywnym aspektom konsumpcji kawy:

1. Kofeina może zakłócać sen i prowadzić do niepokoju
Nadmierne spożycie kofeiny może spowodować nadmierne pobudzenie i prowadzić do złej jakości snu. Kofeina może również mieć pewne działanie moczopędne i podwyższające ciśnienie krwi.

2. Kofeina uzależnia
Kofeina może powodować uzależnienie u wielu ludzi, a kiedy ludzie; spożywaj go regularnie, stają się tolerancyjni. Jednak, gdy powstrzymują się od kofeiny, mogą wystąpić objawy odstawienia, takie jak ból głowy, zmęczenie, mgła mózgowa i drażliwość.

Wiele osób wybiera kawę bezkofeinową zamiast zwykłej, aby zapobiec tym problemom. Pamiętaj jednak, że nawet kawa bezkofeinowa zawiera trochę kofeiny, ale znacznie mniej niż zwykła kawa. Ponadto badania wykazały, że nie wszystkie korzyści zdrowotne płynące z regularnej kawy dotyczą kawy bezkofeinowej.

Aby jak najlepiej wykorzystać filiżankę kawy, upewnij się, że przestrzegasz następujących wskazówek:

1.Nie dodawaj niczego niezdrowego do kawy, takiej jak cukier lub sztuczna śmietanka
2.Zaparz kawę w filtrze papierowym, ponieważ kawa niefiltrowana zawiera cafestol, który podnosi poziom cholesterolu
3.Unikaj słodkich odmian kawy, które można znaleźć w miejscach takich jak Starbucks, ponieważ są one wypełnione cukrem i kaloriami

Może być konieczne uniknięcie lub drastyczne ograniczenie spożycia kawy w przypadku cierpienia na bezsenność, niepokój, wysokim ciśnieniem krwi lub w przypadku ciąży.
Z drugiej strony jasne jest, że kawa oferuje wiele korzyści dla zdrowia, a wydaje się, że znacznie przewyższają negatywne skutki. Przede wszystkim należy do tej samej kategorii, co zdrowe napoje, takie jak zielona herbata tylko bez dodatków słodkich.

Pamiętaj, że pomagam kobietom osiągnąć cele ich ciała z łatwością i wydajnością, pomagając w wyborze odpowiednich planów posiłków i skutecznych treningów. Zacznij korzystać z naszej usług, a zobaczysz dobre wyniki w krótkim czasie.

Kliknij Tutaj

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk