11 fatalnych błędów popełnianych nawet przez guru zdrowego odżywiania

zdrowe odzywianie

11 fatalnych błędów popełnianych nawet przez guru zdrowego odżywiani. Witam ciebie na Akademi Kocham Fitness. TO BĘDZIE DAWKA OGROMNEJ WIEDZY TAK ABYŚ MOGŁA CIESZYĆ SIĘ SYLWETKĄ NA CAŁE ŻYCIE

Przechodząc do zdrowego stylu życia, wiele osób nie jest w stanie osiągnąć swoich celów. Być może powodem jest ich pewność, że wybrali właściwą strategię jedzenia. Ale jeśli przyjrzymy się bliżej, przekonamy się, że duża część naszej wiedzy na temat zdrowych produktów jest w rzeczywistości fałszywa.

Wspieram walkę ludzi o samodoskonalenie i chcę pomóc im w poszerzeniu wiedzy w zakresie zdrowego odżywiania. Rozważmy 11 najpopularniejszych mitów na temat zdrowego odżywiania.

1. Wybieramy produkty ekologiczne.

Produkty ekologiczne są uważane za zdrowsze i bezpieczniejsze niż zwykłe, ale nie ma naukowych dowodów na to. Podczas uprawy tych produktów rolnicy nie używają syntetycznych pestycydów. Zamiast tego są one zastępowane naturalnymi pestycydami, a ich skutki uboczne zostały słabo zbadane.

Ponadto znak „Eco” lub „Natural” na opakowaniu nie zawsze oznacza zdrowsze jedzenie. Czasami jest to tylko chwyt marketingowy, który służy do zwiększenia sprzedaży. Kupując te produkty, należy zwrócić uwagę na ich zawartość, pochodzenie i wygląd.

2. Preferujemy produkty bez glutenu.

Ostatnio produkty zawierające gluten zostały uznane za szkodliwe. Są ludzie, którzy naprawdę muszą stosować dietę bezglutenową, ponieważ zdiagnozowano u nich celiakię. Ale tylko około 1% ludzi ma tę chorobę.

We wszystkich innych przypadkach nie ma dowodów naukowych potwierdzających, że unikanie glutenu poprawia nasze samopoczucie. Według najnowszych badań odrzucenie glutenu zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ całe ziarna są eliminowane z naszej diety.

3. Kupujemy produkty o niskiej zawartości tłuszczu.

W dążeniu do zdrowego stylu życia wiele osób wybiera produkty o niskiej zawartości tłuszczu. Ale bardzo niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że zmniejszając poziom tłuszczów, producenci kompensują zawartość swoich produktów innymi składnikami poprawiającymi smak. Na przykład z cukrem, aromatami, stabilizatorami i tłuszczami trans, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Produkty o normalnej zawartości tłuszczu są niezbędne do zrównoważonej i zdrowej diety. Konieczne jest wykluczenie tłuszczów tylko z prawdziwych powodów medycznych. We wszystkich innych przypadkach wystarczy obniżyć procent tłuszczów w produkcie.

4. Pijemy soki owocowe.

Soki owocowe zawierają dużo cukru, a jednocześnie nie zawierają błonnika pokarmowego. Może to prowadzić do wzrostu apetytu, przejadania się i zwiększenia masy ciała. Sok nie zaspokaja ani naszego głodu, ani pragnienia. A fakt ten niewiele różni się od słodkich napojów gazowanych.

Zamiast tego lepiej jest wybrać cały kawałek wody lub esencji ze świeżymi owocami.

5. Jemy batony energetyczne.

Te batony są dobre na szybką przekąskę w podróży. Są sprzedawane w wydziałach zdrowego i dietetycznego supermarketów. Ale czy naprawdę są tak zdrowe? Większość batonów zawiera cukier, polewę czekoladową, karmel, sztuczne smaki i inne dodatki. Nie różnią się niczym od zwykłych słodyczy, jeśli chodzi o objętość cukru, a ilość kalorii w nich odpowiada pełnowartościowemu obiadowi.

Nie bądź leniwa i spędzaj więcej czasu na dobrym jedzeniu. Jeśli chcesz czegoś słodkiego, spróbuj odrobiny ciemnej czekolady. Będzie to dobre dla twojego zdrowia, a także zadowoli twój łakomczuch. Trenuj w domu lub na siłowni.

6. Wolimy jeść suszone owoce.

Przydatność lub szkodliwość suszonych owoców zależy bezpośrednio od warunków, w których zostały ugotowane i przechowywane. Z reguły producenci przetwarzają owoce o składzie chemicznym przed suszeniem, co pomaga przedłużyć żywotność owoców, ale zmniejsza ich korzystne właściwości. Suszone owoce są dobre i zdrowe, jeśli sam je gotujesz i suszysz w domu. Wybierając je w sklepie, lepiej kupić te suszone owoce, które nie wyglądają atrakcyjnie, nie są błyszczące i są szorstkie w dotyku.

7. Wybieramy jajka z brązową skorupą.

Mit mówiący, że jaja z brązową skorupą są lepsze, jest popularny od dłuższego czasu. Wielkość i kolor jaja zależą od rasy kury, a kolor żółtka mówi, co kura jadła na lunch. Główną zasadą wyboru jaj powinny być warunki ich przechowywania i wygląd. Najbezpieczniejszą opcją są czyste jajka bez pęknięć, które są przechowywane w lodówce.

8. Pijemy napoje sportowe.

Ze względu na ścisłe powiązanie sportu ze zdrowym stylem życia odżywianie sportowe jest często postrzegane jako zdrowe. Jednak napoje sportowe zawierają słodką wodę sodową, a także syrop kukurydziany, sztuczne dodatki do żywności i barwniki.

Producenci napojów sportowych zalecają gaszenie pragnienia swoimi produktami podczas treningu. Ale to nie ugasi twojego pragnienia i faktycznie zmniejszy efektywność ćwiczeń fizycznych. Napój sportowy przygotowany własnymi rękami jest dobrym sposobem na obejście tego.

9. Kupujemy produkty importowane.

Wiele osób ma stereotyp, że produkty zagraniczne są lepsze niż lokalne. Czasami może to być prawda, ale nie zawsze. Na przykład spożywanie lokalnych produktów sezonowych jest zdrowsze niż przywiezione z zagranicy. Jabłko, wyhodowane na lokalnej farmie w naturalnych warunkach i sprzedane natychmiast, zawiera więcej użytecznych pierwiastków niż egzotyczny owoc przywieziony z innego kraju i przetworzony pod kątem składu chemicznego, aby pokonać długą podróż do kupującego. Oczywiście importowane produkty również mają pewną przewagę, ale przy ich wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na daty przechowywania produktu, jego skład, producenta i importera.

10. Kupujemy muesli.

Hype wokół granoli (pieczonej kaszy i orzechów) został stworzony głównie przez marketerów. Wraz z błonnikiem i żelazem granola ma dużo cukru i trochę niezbyt przydatnego oleju, co czyni go bezużytecznym. Oczywiście niektóre sklepy sprzedają muesli, w których zawartość szkodliwych elementów została zminimalizowana. Dlatego ważne jest dokładne przestudiowanie jego składu przy zakupie.

Zasada, że najzdrowsze jedzenie to ta, którą sam gotujesz, działa w tym przypadku dobrze. Dlatego lepiej kupić niezbędne składniki i sam je zrobić w domu.

11. Ograniczamy ilość spożywanego jedzenia, ale zapominamy o liczeniu kalorii.

Różnica między spożywaniem jajka smażonego a gotowanego polega na tym, że gotowane jajko zapewnia o 66 mniej kalorii. Tak więc, jeśli zjesz 2 jajka na twardo, będzie to 188 kalorii, co stanowi tylko nieco więcej niż jedno jajko sadzone.

Czy jest coś, o czym zapomniałam? Opowiedz mi o tym w komentarzach!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk