Trening obwodowy!!
Metoda treningowa jakim jest Trening Obwodowy, zalecana jest dla osób początkujących, lub ćwiczących nieregularnie, bez względu na pleć i wiek. Trening obwodowy charakteryzuje się zaangażowaniem możliwie jak największej ilości partii mięśniowej(o ile nie wszystkich) podczas jednego treningu. Obwodówkę, możemy wykonywać przy użyciu wolnych ciężarów i maszyn, korzystając z siłowni. Nie mając do dyspozycji jakiegokolwiek sprzętu, możemy wykonać trening na powietrzu, stosując ćwiczenia wykorzystujące ciężar naszego ciała(brzuszki, pompki, podciągnięcia, przysiady itp)
Układając trening obwodowy, powinniśmy zacząć od ćwiczeń angażujących największe partie mięśniowe(np. przysiady), kończyć na najmniejszych (triceps, biceps). Dobieramy po jednym ćwiczeniu na partię mięśniową. Kilka, rożnych ćwiczeń złoży się w jeden cykl, który będziemy powtarzać w zależności od naszej formy lub samopoczucia. Robiąc kolejne treningi, powinniśmy urozmaicać ćwiczenia na konkretne partie mięśniowe, by dać możliwość mięśniom do pracy w rożnych płaszczyznach, po będzie powodować lepszą skuteczność naszych treningów, w dłuższym okresie czasu.
Ćwiczenia powinniśmy wykonywać w seriach po 8-12 powtórzeń danego ćwiczenia. Po zrobieniu pełnego obwodu, czyli wykonaniu wszystkich ćwiczeń, jakie mieliśmy zaplanowane, powtarzamy obwód cyklicznie od 2 do 4 razy, zależności od etapu naszych treningów. Na pierwsze 2-3 treningi, polecam po jednym obwodzie, dla zaadaptowania mięśni do wysiłku i by zapobiec przemęczeniu, zaczynając PRZYGODĘ z dbaniem o nasze ciało.
Z biegiem czasu i poprawą naszej kondycji, przy regularnych treningach, powinniśmy stopniowo zwiększać ilość powtórzeń, przy wykonywaniu ćwiczeń, później wykonywać większą ilość „obwodów” w naszych treningach, dokładając jeden więcej, w miarę naszych możliwości.
Po między seriami kolejnych ćwiczeń, powinniśmy zrobić przerwę 10-20 sek. na wyrównanie oddechu. Natomiast przerwa pomiędzy następnymi „obwodami” powinna wynosić nie więcej niż minutę.
Dla osób zaczynających treningi, zaleca się przerwę minimum 2 do 4 dni pomiędzy kolejnymi, dla pełnej regeneracji. Dla średnio zaawansowanych, będzie to minimum jeden dzień. Celem treningów, jest zmęczenie a następnie zregenerowanie mięsni. Zbyt częste wykonywanie treningów, nie przyniesie nam postępów, tylko nadmierne zmęczenie i przeciążenia.