Tarczyca i jego Problemy – Zadbaj o nią – Porady

Tarczyca i jej problemy - Gosia Klos

Tarczyca i jego Problemy – Zadbaj o nią – Porady.

Czy istnieje dieta na polepszenie tarczycy?

Twoja tarczyca działa tak płynnie, że zapominasz, że tam jest. Ten gruczoł w kształcie motyla, który znajduje się u nasady szyi. Pomaga w regulowaniu metabolizmu, bicia serca, temperatury i nie tylko. Kiedy gruczoł nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy (TH), powoduje przyrost masy ciała, depresję, ospałość i zwiększoną wrażliwość na zimno. Nadczynność tarczycy (zbyt dużo TH) może powodować nagłą utratę wagi, pocenie się, nieregularne bicie serca, drażliwość i nerwowość.

Ponieważ genetyki, choroby autoimmunologicznej, stresu i toksyn środowiskowych nie można łatwo kontrolować, możesz przejść do następnego czynnika, którym jest dieta i regularne ćwiczenia, które możesz całkowicie kontrolować.

Oto specyfikacja żywności, która może pomóc w kontrolowaniu diety, jeśli masz problemy z tarczycą.

Najlepsze: Jod
Najważniejszym składnikiem odpowiedzialnym za prawidłową pracę tarczycy jest jod, który pomaga w wytwarzaniu wystarczającej ilości TH dla potrzeb organizmu. Brak jodu może powodować niedoczynność tarczycy lub wole (powiększenie gruczołu) i uzupełniać niedobór hormonu tarczycy.

Wodorosty są bogate w jod (według National Institutes of Health 1-gramowa porcja może zawierać od 11% do aż 1,989% procentowej dziennej wartości).

Jednak zbyt dużo jodu może być tak samo szkodliwe dla tarczycy, jak zbyt mało, ponieważ wywołuje niedoczynność tarczycy, co powinno ostrzegać, aby nie przesadzać z wodorostami

Najlepsze: jogurt
Produkty mleczne są również bogate w jod, co jest efektem stosowania suplementów jodu dla zwierząt gospodarskich i włączania jodowych środków czyszczących do procesu.

Zalecane: jogurt naturalny, niskotłuszczowy lub jogurt grecki, które stanowią około 50% dziennego spożycia jodu.

Najlepsze: orzechy brazylijskie
Orzechy brazylijskie są bogate w selen, który pomaga również w regulacji hormonów tarczycy. Ponadto może również pomóc pozbyć się długotrwałego uszkodzenia tarczycy u osób z problemami związanymi z tarczycą.

Tylko jedno jądro z orzecha zawiera 96 ​​mikrogramów selenu (prawie dwukrotność zalecanego dziennego spożycia 55 mikrogramów). Nie przekraczaj limitu 400 mikrogramów dziennie, ponieważ możesz dostać niewydolność serca, odbarwione paznokcie i wypadanie włosów.

Najlepsze: mleko
Konsumpcja nabiału spada od dziesięcioleci z wielu powodów.

Tylko 1 szklanka mleka o niskiej zawartości tłuszczu zapewni około jednej trzeciej dziennego zapotrzebowania na jod. Możesz także zdecydować się na szklankę wzmocnioną witaminą D.

Najlepsze: kurczak i wołowina
Następnym kluczowym składnikiem odżywczym dla twojej tarczycy jest cynk, którego organizm potrzebuje do produkcji TH. Brak cynku prowadzi do niedoczynności tarczycy, podczas której mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak ciężkie łysienie, stan autoimmunologiczny, który atakuje mieszki włosowe i powoduje ich wypadanie w kępkach.

Dobre źródła: Jedna  porcja pieczeni wołowej zawiera 7 miligramów,  porcja ciemnego mięsa z kurczaka zawiera 2,4 miligrama, a 3-uncjowy kotlet wołowy zawiera 3 miligramy.

Najlepsze: ryba
Ryby są kolejnym dobrym źródłem jodu dzięki glebie i wodzie morskiej. W rzeczywistości naukowcy odkryli, że ludzie mieszkający w odległych, górskich regionach bez dostępu do morza są bardziej narażeni na wolę.

Dobre źródła:

– Jedna 100g porcja pieczonego dorsza zawiera około 99 mikrogramów jodu

– Tuńczyk w puszce, ma około 17 mikrogramów

–  Porcja tuńczyka żółtopłetwego w puszce zawiera również 92 mikrogramy selenu.

Najlepsze: skorupiaki
Z reguły skorupiaki, takie jak homary i krewetki, są dobrym źródłem jodu,

– Porcja dużych krewetek (około 4 lub 5 sztuk) zawiera ponad 20% zalecanego spożycia.

– Mięczaki również mogą być dobrym źródłem cynku (porcja krabów alaskańskich zawierają 6,5, a homara 3,4 miligrama cynku)

Najlepsze: jajka
W rzeczywistości jedno duże jajko zawiera około 16% jodu i 20% selenu, którego codziennie potrzebujesz, co czyni je pożywieniem dla tarczycy.

Zjedz całe jajko, jeśli lekarz nie zalecił inaczej.

Najlepsze: jagody
Dostarczają jodu, selenu i witaminy D, a także są bogate w przeciwutleniacze, które są również dobre dla Twojej tarczycy (ponieważ osoby z niedoczynnością tarczycy mają wyższy poziom szkodliwych wolnych rodników niż osoby bez tej choroby).

Jagody są bogate w przeciwutleniacze (wśród 3000 produktów spożywczych w jednym badaniu stwierdzono, że dzikie truskawki, jeżyny, jagody goji i żurawiny zajmują szczególnie wysokie pozycje).

A co jest najgorsze?

Najgorszy: gluten
Osoby z celiakią mają wyższe wskaźniki problemów z tarczycą, zgodnie z raportem z 2007 roku przeprowadzonym przez naukowców z Wielkiej Brytanii.

Zalecenie: stosować dietę bezglutenową, która pomaga kontrolować objawy, a także może pomóc w ochronie tarczycy

Najgorsze: żywność przetworzona
Ponad 75% naszego spożycia sodu w diecie pochodzi z paczkowanej i przetworzonej żywności. Prawdopodobnie zdziwiłbyś się, gdy dowiesz się, ile produktów spożywczych to w rzeczywistości ukryte pułapki solne.

Zbyt dużo sodu może wywołać nadciśnienie i choroby serca, a nie jod.

Najgorsze: żywność przetworzona
Ponad 75% naszego spożycia sodu w diecie pochodzi z paczkowanej i przetworzonej żywności. Prawdopodobnie zdziwiłbyś się, gdy dowiesz się, ile pokarmów to w rzeczywistości ukryte pułapki solne.

Zbyt dużo sodu może wywołać nadciśnienie i choroby serca.

Najgorsze: fast food
Sieci fast foodów są podobne do przetworzonej żywności i nie muszą używać w swoich produktach soli jodowanej.

Oczywiście kolejną sprawą jest odpowiedni trening, który musi być połączony z odpowiednią dietą. Te dwa czynniki musza być ze sobą połączone. Kolejną sprawą o której często piszę i mówię na live to Twoja cierpliwość, której pewnie nie masz. Nikt jej nie ma, wiec trzeba się uczyć.

Powodzenia 😉

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk