Naukowo: Jaki jest najlepszy czas dnia na treningi

jaki-jest-najlepszy-czas-dnia-na-treningi-mataleo-gosia-klos

Czy wiesz która pora dnia jest absolutnie najlepsza, optymalna na treningi?

To proste: To za każdym razem, gdy ćwiczysz konsekwentnie!

Korzyści z ćwiczeń są widoczne tylko wtedy, gdy robisz je regularnie, więc jeśli w twojej sytuacji, możesz ćwiczyć tylko o 6 rano, to powiedziałabym, że 6 rano jest najlepszą dla ciebie porą dnia na ćwiczenia.

Ale wyobraźmy sobie pewien scenariusz, w którym nie musisz chodzić do pracy, nie masz szkoły, nie masz rodziny ani żadnych innych obowiązków i możesz trenować w dowolnym momencie dnia. Czy ten idealny scenariusz, zmienia moją podpowiedź?

Mierzenie wydajności

Naukowo, dawno już temu udowodniono, że maksymalna siła i wydajność może się zmieniać w ciągu dnia i najczęściej się zmienia. Te różnice w wydajności są najbardziej widoczne przy ćwiczeniach o bardzo wysokiej intensywności, czyli u osób, które trenują niemalże zawodowo, lub tych, którzy przygotowują się do ważnych zawodów.

Inne badania mówią, że zmiana temperatury ciała w ciągu dnia, daje więcej korzyści przy ćwiczeniach w godzinach popołudniowych, gdzie wzrost temperatury ciała może wywierać pasywny efekt, zwiększając reakcje metaboliczne, elastyczności więzadeł i ścięgien.

Ta zmiana temperatury ciała w ciągu dnia może częściowo, ale nie wyłącznie, wyjaśnić różnice w krótkotrwałej siły mięśni i wydajności energetycznej. Niektórzy mówią, że w godzinach porannych, mamy mniejszą aktywność mięśni, które budzą się do życia po nocy.

Oczywiście, istnieją również różnice w profilu hormonalnym, gdy testosteron i kortyzol szczytuje w godzinach porannych, a następnie obniża się w godzinach wieczornych. Oznacza to, że jeśli trenujesz rano, może to zwiększyć prawdopodobieństwo uszkodzenia mięśni.

WERDYKT

Choć są osoby, które są święcie przekonane o wyższości treningów porannych ponad wieczornymi i odwrotnie, to jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi [naukowo], która pora dnia jest najlepsza do ćwiczeń.

Moim zdaniem nie ma wielkiej różnicy, o której porze dnia będziesz ćwiczyć.

Najlepiej jest słuchać własnego organizmu i ćwiczyć systematycznie. To znaczy, że jeśli zaplanowałaś sobie ćwiczenia trzy razy w tygodniu o godzinie […..] (wstaw swoją godzinę), to rób to regularnie.

Najważniejszym czynnikiem jest aby z zaangażowaniem i regularnie ćwiczyć i trzymać się tego!

A jaka pora dnia jest najlepsza dla ciebie na ćwiczenia? Napisz w komentarzu poniżej.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk