Mikro Biot – najnowsza metoda w leczeniu JELIT

Jelita Twoje

Mikro Biot – najnowsza metoda w leczeniu JELIT.  Ta metoda już istnieje od dawna, ale do Polski wchodzi dużymi krokami.

Zapalenie jelit w przebiegu zakażenia C. difficile to coraz powszechniejszy problem zdrowotny. Związane jest ono z drastycznym zaburzeniem równowagi specyficznego eko systemu tworzonego przez naturalną mikroflorę jelitową, czemu towarzyszy niekontrolowana kolonizacja jelit przez tę chorobotwórczą laseczkę. Formą terapii tego rodzaju zakażenia okazuje się być przeszczep naturalnej mikrobioty jelitowej, zwany potocznie przeszczepem kału. Metoda ta choć znana od dawna, przez wieki zapomniana i pomijana, wraca obecnie do łask, zwłaszcza w leczeniu szczególnie ostrych i nawracających zakażeń, nie poddających się standardowej terapii z użyciem metronidazolu i wankomycyny.

Chociaż nadal budzi spore kontrowersje zarówno w środowisku medycznym jak i u pacjentów, dotychczasowe badania wskazują na jej wyjątkową skuteczność i bezpieczeństwo. Stosowana w świecie od prawie 60 lat, metoda ta w Polsce po raz pierwszy została użyta w 2012 r., a obecnie przeszczep mikroflory jelitowej przeprowadzany jest w trzech ośrodkach: w Wołominie, Makowie Mazowieckim i Wejherowie. Potencjał tej metody może zostać w pełni doceniony w leczeniu zakażeń wywołanych hiperwirulentnymi szczepami C. difficile, których rozpowszechnienie doprowadzi do zmian epidemiologicznych w dotychczasowym obrazie choroby związanej z C. difficile.

Na czym to polega? No cóż, jest to bardzo kontrowersyjny zabieg, ale bardzo skuteczny.

Bakterie wyodrębnione z kału dawcy w toku procedury laboratoryjnej przeszczepiane są do jelit biorcy w roztworze soli fizjologicznej przy użyciu kolonoskopu, gastroskopu (sondy dwunastniczej) lub poprzez głęboki wlew doodbytniczy (lewatywę) a następnie wypierają z nich Clostridium difficile. Transplantacja tego typu nie wymaga zgodności immunologicznej dawcy i biorcy, jednak niezbędne jest dokładne przebadanie dawcy zarówno pod kątem chorób zakaźnych, jak i chorób uważanych za niezakaźne, lecz związanych ze stanem bakteryjnej flory jelitowej.

W świetle aktualnej wiedzy medycznej, przeszczep mikroflory jelitowej od żywego, zdrowego dawcy jest najbardziej skuteczną i najbezpieczniejszą z opcji terapeutycznych w przypadku nawracających lub opornych na leczenie antybiotykami zakażeń Clostridium difficile. W większości przypadków wyraźna poprawa (ustąpienie biegunki) zauważalna jest już następnego dnia po zabiegu, w bardzie opornych przypadkach może to potrwać 3-4 dni.

Według dostępnych opracowań amerykańskich i kandyjskich, skuteczność bakterioterapii fekalnej po jednym zabiegu wyniosła 84%, a po dwóch zabiegach 95%, podczas gdy leczenie przyniosło sukces zaledwie w 23-31% przypadków.

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już następnego dnia a długoterminowa skuteczność terapii sięga nawet 95%.

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk