Lubię swoje ciało, choć mam go niemało – Gosia Klos

Lubię swoje ciało, choć mam go niemało – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. Jak więc chudnąć, aby się odchudzić skutecznie? Zawsze zalecam, aby się zdrowo odchudzać jest  to 1 kg miesięcznie, co pozwala uchronić przed efektem jo-jo. Im więcej chcemy schudnąć, tym więcej potrzebujemy czasu. Aby zrzucić 10 kg potrzebujemy przynajmniej roku. Bardziej niż typ diety liczy się wytrwałość w przestrzeganiu zaleceń. Na nadwagę pracuje się wiele lat i nagle ktoś pod wpływem impulsu pragnie zrzucić balast 10 – 20 kg w ciągu 2 – 3 miesięcy. Nie da rady tak sie odchudzać. Moje podopieczne z którymi współpracuje, mają wyznaczony cel, którym nie są Święta czy wakacje, tylko być zdrową.

Cudowne przepisy na odchudzanie to przemysł przynoszący miliardy zysków. Odnosi się do pragnienia maksymalnych korzyści przy minimalnych kosztach. Dlatego kolejne przełomowe diety przyjmowane są bezkrytycznie, z pełną „nadzieją”, że akurat ta nowa dieta rzeczywiście okaże się taka niebywała i wspaniała. Tymczasem nie może być skuteczne coś, co jest wbrew fizjologii człowieka. Już na jednej z pierwszych lekcji biologii w szkole podstawowej dowiedziałam się, że dla organizmu potrzebna jest odpowiednia ilość węglowodanów, tłuszczy i białek. Diety – cud manipulują fizjologią, aby odnieść szybki (i tymczasowy) spadek wagi. Zdaniem lekarzy ograniczenie wielu składników odżywczych w cudownych dietach, może wywołać długotrwałe negatywne skutki zdrowotne.

odchudzanie-z-gosia-klos

Kiedy jest się na restrykcyjnej diecie, traci się wodę i również masę mięśniową. Stając na wadze widzi się szybkie efekty i złudny sukces. Gdy po zakończeniu diety powraca się do starych nawyków żywieniowych, organizm szybko zregeneruje zapasy tłuszczu, ale nie masy mięśniowej, którą stracił. Zwiększa się więc procentowa zawartość tłuszczu w organizmie, co zwalnia przemianę materii. To powoduje łatwiejszy, a przez to dalszy przyrost zawartości tłuszczu. Tworzy się błędne koło.

Podczas postu organizm „przełącza się” na tryb oszczędzania spalanych kalorii i odkłada je na zapas. Dlatego więcej przybiera się na wadze, niż wcześniej udało się stracić. Tak więc paradoksalnie im bardziej głodowa dieta, tym szybciej wraca się do dawnych rozmiarów. Przemianę materii można przyśpieszyć, zwiększając aktywność fizyczną, ale wytrwałe ćwiczenie to kolejne zadanie – wyzwanie.

Jedzenie jest smaczne, a my lubimy przyjemności. Jednak przez nadwagę człowiek czuje się coraz bardziej ociężale, co negatywnie wpływa na nastrój. Problemy z nadwagą wynikają również z powodu sięgania po jedzenie. Wielu objada się wieczorami po obiedzie, a więc nie są już głodni. Po prostu nudzą się siedząc w domu, czują się samotni lub zestresowani. Przyczyny są różne, ale można w tym czasie rozwijać swoją pasję.

Jeśli nie wiesz jak poradzić sobie z nadwagą, a chcałabys zdrowo zacząć się odchudzać napisz do mnie. Udzielam konsultacji Skype lub mogę dojechać do Ciebie na terenie Wielkiej Brytanii. 

m.klos@btinternet.com

Twój trener i dietetyk https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk