Korzyści zdrowotne dla Omega-3s + 3 najlepsze źródła

Omega i jej właściwości - Gosia Klos

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać 😉

Korzyści zdrowotne dla Omega-3s + 3 najlepsze źródła. Korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania Omega-3 są powszechnie znane, ponieważ jest to jeden z najbardziej przebadanych w świecie suplementów zdrowotnych. Istnieje wiele sposobów, aby wprowadzić ten składnik odżywczy do codziennej diety. Omega-3 są niezbędne dla zdrowia człowieka, wynika z badań przeprowadzonych przez University of Maryland Medical Center, ale wielu z nas brakuje tych krytycznych składników odżywczych. Zgodnie z obecnymi badaniami, kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu i są również niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Trwające badania sugerują, że kwasy omega-3 są ważniejsze dla naszego ogólnego stanu zdrowia niż wcześniej rozumiane. Jednak nasze ciała nie tworzą tych kwasów tłuszczowych.

Jedynym sposobem na wprowadzenie tych składników odżywczych do organizmu człowieka jest jedzenie lub suplementacja, więc możliwe jest, że wielu z nas traci podstawowe korzyści. Włączenie kwasów tłuszczowych do twojej diety może brzmieć sprzecznie z intuicją, ponieważ nazwa zawiera określenie „tłuszcz”. Ale kwasy tłuszczowe to w rzeczywistości zdrowe tłuszcze, które przyczyniają się między innymi do zdrowia mózgu i narządów. W tym artykule będe  mówić o kwasach tłuszczowych omega-3, ich zaletach zdrowotnych i najlepszych źródłach.

Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z konsumowania kwasów Omega-3?

Ogólnie, omega-3 wspomagają istotną funkcję mózgu. Ale badania wykazały, że mogą także zwalczyć depresję i lęk. Jeden z takich przeglądów wykazał, że badanie, w którym podawano EPA pacjentom z nawracającą poważną depresją, przyniosło pozytywne korzyści w trzecim tygodniu leczenia. Inne badanie wykazało, że dzieci leczone EPA dostrzegły „wysoce znaczące efekty” we wszystkich trzech skalach oceny. Trzecie badanie wykazało zmniejszenie wyników depresji klinicznej w ciągu jednego miesiąca leczenia.

Niektóre korzyści zdrowotne omega-3 w zależności od:

Redukcja wysokiego cholesterolu
Obniżenie wysokiego ciśnienia krwi
Zapobieganie chorobom serca
Zmniejszone objawy cukrzycowe
Złagodzenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów
Zmniejszone objawy tocznia rumieniowatego
Zwiększona wytrzymałość kości / leczenie osteoporozy
Potencjał do zmniejszenia objawów choroby dwubiegunowej
Potencjalna poprawa objawów schizofrenii
Leczenie ADHD
Zmniejszone ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych
Zmniejszenie objawów zaburzeń skóry
Profilaktyka raka piersi i innych nowotworów

Źródła żywności z największą ilością Omega-3

Najlepszym źródłem kwasów omega-3 jest żywność w czystej postaci. Trzy najlepsze źródła kwasów omega-3 pochodzą z owoców morza, w szczególności z ryb. Według danych WHO o zdrowiu ryb, śledź, łosoś hodowlany i dziki oraz dziki makrela pacyficzna i makrela zawierają ponad 1500 miligramów omega-3 na 85g.  Inne ryby, takie jak garść dzikich odmian łososia, sardynki, tuńczyk, miecznik i pstrąg, zawierają od 500 do 1000 miligramów omega-3 na porcję. Ta ilość nadal spełnia zalecenia organizacji ochrony zdrowia od 250 do 500 miligramów dziennie.

Jednak u pacjentów z chorobą wieńcową, Seafood Health Facts zauważa, że ​​American Heart Association zaleca 1000 miligramów dziennie lub więcej. Poza głównymi kategoriami ryb, wiele innych odmian zawiera również od 200 do 500 miligramów niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, więc spożywanie tych rybnych naczyń tygodniowo z łatwością przyniesie Ci zalecaną dzienną wartość kwasów omega-3. Oprócz bezpośrednich źródeł ryb, skoncentrowany olej z wątroby,dorsza to kolejny sposób na spożywanie kwasów omega-3. Jest to łatwiejszy sposób na zapewnienie dawkowania kwasów tłuszczowych bez pozyskiwania ryb wolnych od rtęci do spożycia co tydzień.

Moją ulubioną marką jest norweski olej z wątroby dorsza, dlatego zalecamy jej stosowanie w smaku cytryny, ponieważ smak jest całkiem przyjemny!

Inne źródła kwasów Omega-3

Dla tych, którzy unikają produktów pochodzenia zwierzęcego, są w ciąży i chcą uniknąć rtęci, lub którzy po prostu nie lubią owoców morza, inne źródła omega-3 zapewniają takie same korzyści zdrowotne, gdy są spożywane regularnie. Według WebMD poziomy kwasów tłuszczowych DHA i EPA są najwyższe w różnych typach ryb, ale ALA występuje w orzechach włoskich, siemię lniane i olej lniany, olej rzepakowy i olej sojowy. Olej rzepakowy i siemię lniane na liście pokarmów bogatych w omega-3, a także dzikiego ryżu, jaj, soi i wzbogaconej żywności mlecznej. Nawet dla osób o ściśle określonych potrzebach żywieniowych lub preferencjach lub niechęci do owoców morza, omega-3 są możliwym do uzyskania w odżywianiu.

Ogólnie rzecz biorąc, żywność zawierająca kwasy tłuszczowe omega-3 ma wysoką kaloryczność, więc pamiętaj, aby zrównoważyć swoją dietę z innymi pokarmami o dużej zawartości składników odżywczych i o niskiej zawartości tłuszczu, aby czerpać największe korzyści zdrowotne.

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać 😉

Twój dietetyk https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

m.klos@mataleo.eu

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk