Co jeść po i przed treningiem

Z mojego doświadczenia wiem, że dobrze dobrana dieta w dużej mierze stanowi o efektywności Twoich ćwiczeń. Odpowiednia dobrana dieta stanowi 70% Twojego sukcesu. Tuż przed treningiem, musisz zgromadzić energię i siłę, aby Twój trening był efektywny. Natomiast zaraz po treningu, Twój organizm potrzebuje regeneracji i uzupełnianiu zapasu energii.

motywacja

Pamiętaj, że niezależnie czy to będzie trening siłowy czy cardio najlepszym źródłem energii są to produkty bogate w węglowodany złożone. Najlepiej zjeść dwie godziny przed treningiem lekko i nie za wiele, ale jeśli chcesz się pozbyć zbędnych kilogramów i zrobić trening cardio, wtedy najlepiej przyjść na czczo, gdyż najlepiej się spala tkanka tłuszczowa.

Jedzenie przed treningiem powinno dostarczyć Ci odpowiednią ilość węglowodanów niezbędnych do wykonania treningu.

Po treningu koniecznie musisz coś zjeść, najlepiej bezpośrednio po treningu spożyć aminokwasy, popić je np. sokiem winogronowym, zawierający węglowodany, aby odbudować zapasy glikogenu w mięśniach. Bardzo istotny jest posiłek po treningu zawierający odpowiednią ilość białka, by zapewnić mięśniom jak najlepszą regenerację. Bardzo dobrym źródłem protein są drób i ryby.

trening

Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu, istotną jest wodą  niegazowaną. Odpowiedni poziom płynów w organizmie odpowiada za utrzymanie właściwej temperatury ciała. W przypadku bardzo intensywnego treningu, trwającego ponad godzinę, najlepiej napić się, już napoju izotonicznego, zawierającego elektrolity i węglowodany i odpowiednia ilość mikro i makro elementów. Napój izotoniczny ma dużo większą przyswajalność jako płyn, niż woda.

Powyższe wskazówki pozwolą Ci zauważyć poprawę swojej sprawności fizycznej, wydolności i efektywności Twoich ćwiczeń.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk