Brzuch jak Balon – Jak się go Pozbyć – Nowe Fakty

Brzuch jak Balon – Jak się go Pozbyć – Nowe Fakty

Duży brzuch u kobiety to największy problem otyłości. Są różne problemy związane z dużym brzuchem. Oczywiście już pewnie wiesz, że bez diety czy ćwiczeń nie ma szans aby się go pozbyć, ale jest tak czasami, że robisz wszytko to co ci trener i dietetyk zaproponował, a ty nadal masz brzuch jak balon.

Objawy żołądkowo-jelitowe występują u 50–70% chorych na cukrzycę. Przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) to ekspansja drobnoustrojów zasiedlających jelito grube do jelita cienkiego, prowadząca do zaburzeń trawienia i wchłaniania.

Przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO) prowadzi do kilku problemów żołądkowo-jelitowych  i powikłań prowadzących do złego wchłaniania. Skuteczność probiotyków w leczeniu zespołu SIBO nie została dobrze zbadana. To pilotażowe badanie miało na celu ocenę skuteczności probiotyku składającego się z pałeczek kwasu mlekowego w leczeniu SIBO.

Ludzie zwykle nie przychodzą i nie mówią „Mam SIBO, proszę pomóż mi ”.

Czasami ograniczają się do zaledwie garstki lub dwóch pokarmów, które mogą zjeść z powodu wrażliwości pokarmowej lub objawów nietolerancji pokarmowej. Przerost bakterii może wystąpić w jelicie grubym lub jelicie cienkim. Może to również obejmować przerost grzybów lub „Candida”.

Porozmawiajmy o przeroście bakterii w jelicie cienkim, ponieważ jelito cienkie różni się od jelita grubego.

Kiedy w jelicie cienkim jest zbyt wiele bakterii, gdzie, jak pamiętasz, nie powinno ich być, może to powodować objawy IBS. Pamiętaj, że jedną z głównych ról bakterii jest fermentacja. Dokładnie to robią, kiedy wstają w jelicie cienkim.

Jak napisałam wcześniej, jelito cienkie to miejsce, w którym wchłaniasz składniki odżywcze. Jelito cienkie nie jest wcale zadowolone, gdy bakterie kolonizują je i zaczynają fermentować. Może to powodować wzdęcia i jak zjesz nawet mały posiłek, brzuch robi się jak balon, bóle gazowe, skurcze, odbijanie, biegunkę i zaparcia, które są klasycznymi objawami SIBO.

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy tendencję do wielokrotnego spożywania nadmiernie bogatej w skrobię żywności, słodzonej i nadmiernie przetworzonej żywności, bez treningu,  łatwo jest drobnoustrojom nie zneutralizować tak, jak powinny. Zamiast tego te bakterie i drożdże lub grzyby, które uwielbiają fermentujące cukry, mogą zacząć fermentować żywność, gdy jest jeszcze w jelicie cienkim.

Do tego dochodzi problem powolnego opróżniania żołądka i jelita cienkiego oraz powolna motoryka jelit. Jedną z cech charakterystycznych cukrzycy jest powolne opróżnianie żołądka

Niski poziom tarczycy, nawet podczas przyjmowania leków tarczycowych, może również przyczyniać się do spowolnienia ruchu jelit. Tak samo może być dieta uboga w błonnik.

Ponadto mamy bakterie, które przedostają się z jelita grubego do jelita cienkiego.

Wszystko, co zakłóca ruch pokarmu do przodu przez przewód pokarmowy, może sprawić, że pokarm będzie dłużej trzymał się w jelicie cienkim, niż powinien. Przyczynia się to do przerostu bakterii (lub grzybów) w jelicie cienkim.

3 klucze do rozwiązania problemu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO).

Tak więc teraz mamy zbieżność trzech czynników, które razem tworzą i utrwalają syndrom przerostu jelita cienkiego.

• Dieta – nasza dieta jest bogata w skrobię, cukry i cukry fermentujące. I mamy bakterie i grzyby pozostające w jedzeniu lub wychodzące z jelita grubego, które fermentuje w niewłaściwym miejscu, w jelicie cienkim.

• Ruchliwość – te pokarmy i bakterie nie przemieszczają się do jelita grubego tak szybko, jak powinny. I robią to, co robią bakterie. Fermentują. To spowolnienie może być łatwo widoczne, gdy występuje zaparcia IBS. Ale ruchliwość może być niska, nawet jeśli nie ma wyraźnych zaparć.

Zbyt często nie uwzględnia się takich czynników, jak spowolniona motoryka spowodowana cukrzycą lub niedoczynnością tarczycy.

Nadczynność tarczycy lub inne bakterie mogą również powodować zbyt szybki ruch jelit, powodując biegunkę, określaną jako biegunka IBS-D lub IBS.

• Rozpoznanie – I wreszcie, jako całość, medycyna konwencjonalna nie rozpoznaje SIBO (lub SIFO) jako potencjalnego problemu.

Diagnoza i leczenie są odkładane, a problem trwa bez pomocy. Ponadto nie docenia się roli diety.

Porozmawiajmy trochę więcej o tych trzech czynnikach

1) Dieta – wielu z nas ma tendencję do spożywania wysoce fermentującej diety: bogatej w skrobię, wysoko przetworzone węglowodany, dużo cukru i po prostu zbyt wiele tych rzeczy w kółko. Ta dieta jest idealną konfiguracją dla SIBO i ogólnej nierównowagi bakteryjnej.

Ponadto wynikiem tej diety jest często zgaga, co z kolei prowadzi do wypisania recepty na blokery kwasu, które zmniejszają ilość kwasu potrzebnego do wspomagania trawienia pokarmu i zabijania drobnoustrojów.

Ta wysokocukrowa dieta zbyt często prowadzi również do cukrzycy lub insulinooporności. ale dieta to coś, co możemy aktywnie podjąć w celu zmiany.

2) Ruchliwość – Nie zwracamy tak dużej uwagi, jak powinniśmy, na problemy, które powodują niską motorykę jelit. Dwa główne powody niskiej motoryki to cukrzyca i niedoczynność tarczycy, nawet przy leczeniu lekami tarczycy.

Ale są kroki, które możemy podjąć za pomocą diety, suplementów, ćwiczeń, a czasem leków, które mogą pomóc zredukować te stany i poprawić zdolność jelit do przemieszczania pokarmu.

3) Uznanie – Medycyna konwencjonalna stara się unikać myślenia o diecie i przerostu drobnoustrojów jelitowych jako przyczynach takich problemów jak IBS, GERD i „funkcjonalne” problemy jelitowe, takie jak wzdęcia, biegunka, zaparcia, a nawet fibromialgia i zespół przewlekłego zmęczenia.

Zamiast tego istnieje tendencja do używania leków do kontroli objawów, co pozwala na kontynuowanie głównego problemu bez rozwiązania.

Dieta to  naprawa zdrowej równowagi mikrobiologicznej, leczenie SIBO i przerostu grzybów to rzeczy, z którymi możesz coś zrobić.

Kiedy uczyłam sie parę lat temu – dietetyka czy na szkoleniach, a nawet w praktyce, wielokrotnie uczono mnie, że przerost bakterii w jelicie cienkim jest dość rzadkim problemem. Uczono mnie, że przerost grzybów nie istnieje.

Czternaście procent populacji ma IBS, o którym teraz wiemy, że często kojarzy się z SIBO i można go leczyć. W rzeczywistości w dzisiejszych czasach, coraz bardziej widoczna staje się idea, że ​​mikrobiom jelitowy jest ważny w wielu aspektach zdrowia.

Każdy jest inny. Niektórzy ludzie będą cierpieć na cukrzycę. Niektórzy będą mieli niedoczynność tarczycy. Niektórzy będą mieli problemy autoimmunologiczne lub nadwrażliwość pokarmową. Niektórzy będą mieli problemy z przerostem bakterii, podczas gdy inni będą mieli problemy z przerostem grzybów lub Candida, lub jedno i drugie.

Więc co zrobić, to nie jeden rozmiar dla wszystkich. Istnieje jednak kilka podstawowych informacji, które stanowią ogólny plan identyfikacji i rozwiązania problemu przerostu jelita cienkiego. i ogólne zespoły przerostu jelit.

Podstawowe podejście do leczenia IBS i leczenia SIBO jest dość proste:

1) Test  oddechowy na wodór i metan (test oddechowy SIBO) oraz test na stolec ( skontaktuj się z lekarzem ) 

W wielu przypadkach ważne jest wykonanie testów, aby wykluczyć celiakię. Test oddechowy sprawdza jedynie, czy bakterie wytwarzają wodór lub metan w jelicie cienkim w wyniku procesu fermentacji.

Bakterie mogą również wytwarzać gazowy siarkowodór. W tej chwili dostępna technologia badania oddechu nie może wykryć siarkowodoru. Jednak badanie kału wykrywa główne bakterie, które wytwarzają siarkowodór.

Nie mówi nic o bakteriach lub grzybach znajdujących się w jelicie cienkim, które nie wytwarzają wodoru ani metanu.

Test kału mówi tylko pośrednio o jelicie cienkim, ale jest przydatny również w przypadku jelita grubego i do sprawdzenia, jakie bakterie, grzyby lub pasożyty są obecne. Podaje również informacje o trawieniu.

Żaden test nie jest doskonały, ale są najlepsze, jakie mamy. Jeśli podejrzenia są wysokie, rozsądne może być przyjęcie planu „oczyszczającego”, który przechodzi bezpośrednio do diety i suplementów.

2) Usuń szkodliwe bakterie.

Istnieje kilka sposobów na redukcję bakterii. Możesz to zrobić za pomocą kombinacji zmiany diety i antybiotyków lub ziół o właściwościach antybiotycznych – zacznij dbać o siebie. Ćwicz!

Niektóre metody diety SIBO, które są pomocne, to dieta eliminacyjna, dieta niskowęglowodanowa.

3) Przywróć bardziej normalny mikrobiom bakteryjny.

Przywrócenie mikrobiomu jest bardziej złożone niż samo przyjmowanie probiotyków. Przywrócenie równowagi bakteryjnej obejmuje odpowiednią dietę, właściwą równowagę probiotyków lub sfermentowanej żywności oraz podjęcie kroków w celu optymalizacji motoryki jelit.

Podczas gdy niektórzy ludzie odnoszą korzyści z wyższych dawek probiotyków, inni będą mieli problemy z prawie wszystkimi probiotykami. Niektórzy ludzie radzą sobie lepiej ze sfermentowaną żywnością. Inni będą mieli problemy ze sfermentowaną żywnością, a także z probiotykami.

4) Odmłodzić normalne jelita.

Wiele osób rozwinęło nieszczelne jelita, nadwrażliwość pokarmową i inne problemy z powodu długotrwałego SIBO lub przerostu grzybów. Ostatnim krokiem jest podjęcie kroków w celu wyleczenia błony śluzowej jelit i utrzymania zdrowego mikrobiomu jelitowego przez długi czas.

W zależności od osoby, różne diety IBS lub SIBO mogą być stosowane w celu rozwiązania indywidualnych problemów. Wysoka wartość odżywcza, niski poziom cukru, łagodzenie stanów zapalnych i łagodzenie wrażliwości pokarmowej to cechy wspólne.

Ważne jest znalezienie odpowiedniej diety, właściwego sposobu na utrzymanie prawidłowej motoryki, najlepszego sposobu na utrzymanie równowagi bakterii, niezależnie od tego, czy jest to dieta, sfermentowana żywność czy probiotyki, oraz stosowanie odpowiednich suplementów.

Każda choroba bierze się z niezdrowego jedzenia przez dłuży czas, brak snu i stresu. Już nie mówię o braku ruchu. Wirusy, grzyby czy pasożyty nie rozwijają się przez jeden dzień. To jest proces.

Mam nadzieje, że ten artykuł troche cię nakieruje i pomoże podjąć decyzję. Będę wdzięczna za udostępnianie moich artykułów, bo moga pomóc innym.

Referencje.

1) Lin, H. C. (2004). Small Intestinal Bacterial Overgrowth. JAMA, 292(7), 852. https://doi.org/10.1001/jama.292.7.852

2) Pimentel, M., Chow, E. J., & Lin, H. C. (2003). Normalization of lactulose breath testing correlates with symptom improvement in irritable bowel syndrome: a double-blind, randomized, placebo-controlled study. The American Journal of Gastroenterology, 98(2), 412–419. https://doi.org/10.1111/j.1572-0241.2003.07234.x

3) Erdogan, A., & Rao, S. S. C. (2015). Small Intestinal Fungal Overgrowth. Current Gastroenterology Reports, 17(4), 16. https://doi.org/10.1007/s11894-015-0436-2572-0241.2003.07234.x

4) Brechmann, T., Sperlbaum, A., & Schmiegel, W. (2017). Levothyroxine therapy and impaired clearance are the strongest contributors to small intestinal bacterial overgrowth: Results of a retrospective cohort study. World Journal of Gastroenterology, 23(5), 842–852. https://doi.org/10.3748/wjg.v23.i5.842

5) Pimentel, M., Purdy, C., Magar, R., & Rezaie, A. (2016). A Predictive Model to Estimate Cost Savings of a Novel Diagnostic Blood Panel for Diagnosis of Diarrhea-predominant Irritable Bowel Syndrome. Clinical Therapeutics, 38(7), 1638–1652.e9. https://doi.org/10.1016/j.clinthera.2016.05.003

6) Chedid, V., Dhalla, S., Clarke, J. O., Roland, B. C., Dunbar, K. B., Koh, J., … Mullin, G. E. (2014). Herbal Therapy is Equivalent to Rifaximin for the Treatment of Small Intestinal Bacterial Overgrowth. Global Advances in Health and Medicine, 3(3), 16–24. https://doi.org/10.7453/gahhttps://mataleo.eu/wp-content/uploads/2022/03/image0-1.jpeg.2014.019

7) White, L. (n.d.). NUTRITION ISSUES IN GASTROENTEROLOGY, SERIES #145 D-Lactic Acidosis: More Prevalent Than We Think? Retrieved from https://med.virginia.edu/ginutrition/wp-content/uploads/sites/199/2014/06/Parrish-September-15.pdf

8) Kowlgi, N. G., & Chhabra, L. (2015). D-lactic acidosis: an underrecognized complication of short bowel syndrome. Gastroenterology Research and Practice, 2015, 476215. https://doi.org/10.1155/2015/476215

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk